Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci v novej štúdii publikovanej v žurnále PNAS, tvrdia, že zrejme objavili pôvod supertvrdého diamantu. Objavuje sa vo veľmi vzácnych typoch kamenných meteoritov. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Špeciálny diamant má svoj pôvod vo vesmíre

Podľa zistení publikovaných v zmieňovanej štúdii, mohol lonsdaleit, na rozdiel od bežných diamantov, ktoré vznikajú pri vysokej teplote a tlaku pôsobiaceho na grafit hlboko v zemskom plášti, vzniknúť pri katastrofickej vesmírnej kolízii.

pixabay

Ako upresňuje portál Space, tieto vzácne hexagonálne diamanty mohli byť do vesmíru a slnečnej sústavy vyhodené pri kolízii trpasličej planéty s veľkým asteroidom.

K zrážke pritom malo dôjsť zhruba pred 4,5 miliardami rokov. Od tej doby kusy už neexistujúcej planéty poletujú naprieč slnečnou sústavou.

Čo o ňom vieme?

Tento pomerne zvláštny materiál bol po prvýkrát v meteoritoch identifikovaný ešte v roku 1967.

Hoci doposiaľ sa nám podarilo zozbierať iba hŕstku vzoriek, ktoré sú navyše oveľa tenšie ako ľudský vlas, pred dvomi rokmi sme miniatúrne čiastočky lonsdaleitu dokázali vytvoriť v laboratóriu a to iba za pomoci vysokého tlaku a zariadenia DAC. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

RMIT University

O lonsdaleit, ako odlišnú formu diamantu kryštalizujúcu v hexagonálnej sústave, je aktuálne veľký záujem a to nie len kvôli jej záhadnému pôvodu, ale aj tomu, že oproti bežným diamantom vykazuje až o 58 % väčšiu tvrdosť.

Hoci jeho výskyt bol už skôr zaznamenaný na miestach dopadu meteoritov, napr. v Diablovom kaňone v Arizone, tentokrát sa ho výskumníkom podarilo detegovať vo vzácnom type meteoritov.

Presnejšie ho vedci objavili a študovali v skupine ureilitov, unikátnej triede vesmírnych hornín, o ktorej si myslia, že pochádza z plášťa starodávnej trpasličej planéty.

To navyše podporuje staršiu teóriu, že lonsdaleit vznikol práve v dôsledku kolízie medzi planétou a asteroidom. Treba tiež podotknúť, že značná časť vedeckej komunity s týmito tvrdeniami nesúhlasí.

Bádatelia v rámci štúdie potvrdili, že lonsdaleit môže vznikať prirodzeným spôsob, ktorý je až prekvapivo podobný tomu, ako sa tento materiál syntetizuje v laboratóriu.

„Táto štúdia kategoricky dokazuje, že lonsdaleit sa vyskytuje v prírode. Objavili sme doposiaľ najväčšie známe kryštály lonsdaleitu, ktoré dorástli až do veľkosti mikrónu. To je oveľa, oveľa menej, ako je hrúbka ľudského vlasu,“ cituje portál InterestingEngineering vedca Dougala McCullocha z univerzity RMIT.

Začneme s priemyselnou výrobou?

Na základe skúmania 18 vzoriek ureilitu sa teraz vedci domnievajú, že lonsdaleit v meteoritoch vznikol zo „superkritickej tekutiny (pozn. redakcie: látka s teplotou a tlakom nad jej kritickým bodom. Pri týchto podmienkach viac neexistujú oddelené fáze kvapaliny a plynu – nejde ani o kvapalinu ani plyn) pri vysokých teplotách a pod mierne zvýšeným tlakom.“

Vytvorené diamanty pod elektrónovým mikroskopom. RMIT University

Toto extrémne prostredie pritom umožnilo lonsdaleitu zachovať si tvar a textúru grafitu, a postupne, ako sa prostredie po kolízii ochladzovalo a znížil sa tlak, tento vzácny materiál bol nahrádzaný diamantom.

Odborníci sa tiež domnievajú, že vďaka ich výskumu podobné podmienky dokážeme lepšie simulovať v laboratóriách. Autori sa dokonca nazdávajú, že ak by sa nám skutočne podarilo vyvinúť priemyselný proces na výrobu tohto materiálu, potom by sa lonsdaleit mohol použiť na výrobu niektorých častí strojov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú