Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Je to vôbec prvýkrát, čo vedci našli v meteorite molekulu bielkoviny. Navyše sú si celkom istí, že nepochádza zo Zeme, informuje Futurism.

Tím vedcov z Harvardskej univerzity a biotechnologických spoločností PLEX Corporation a Bruker po analýze vzoriek z meteoritu Acfer 086 zistili, že stavebné prvky nájdeného proteínu sa chemicky líšili od proteínu, ktorý poznáme a máme na Zemi. Ako píšu vo svojej vedeckej práci, analýza kompletného spektra izotopov asociovaných s každým molekulárnym fragmentom potvrdzuje mimozemský pôvod tejto molekuly.

Proteín alebo bielkovina je vysokomolekulárna látka, ktorej základ tvoria reťazce zložené z aminokyselín. Je to zdroj energie a taktiež tvorí väčšinu ústrojenstva v bunkách. Vedci prvýkrát našli molekuly podobné aminokyselinám vo vesmíre už v minulosti a odvtedy sa objavili aj reťazce aminokyselín, no žiadne z nich neboli dostatočne veľké ani usporiadané, aby sa považovali za plný proteín.

 Prečítaj si tiež 
Vedci určili miesto dopadu obrovského meteoritu, ktorý zasiahol Zem pred takmer 800 000 rokmi

Dokonca objavili aj ďalšie molekuly dôležité pre život, konkrétne cukor, informuje NASA. „Iné dôležité stavebné prvky života boli nájdené v meteoritoch už dávnejšie, vrátane aminokyselín a nukleobáz (zložky DNA a RNA), ale cukry boli chýbajúcim kúskom medzi hlavnými stavebnými blokmi života,“ uviedol Yoshihiro Furukawa z univerzity Tohoku v Japonsku, hlavný autor štúdie uverejnenej v zborníku Národnej akadémie vied.

Vedecký článok skúmajúci meteorit s proteínom ešte musí prejsť akademickým preskúmaním alebo byť uverejnený vo vedeckom časopise, aby bol plnohodnotne dôveryhodný. Ak sa tak stane, potvrdí hypotézu, že meteority mohli prispieť k rozvoju života na Zemi. Výskum však nepotvrdzuje, že existuje mimozemský život, ani neudáva, odkiaľ tento proteín pochádza. Vedci sú si však stopercentne istí, že nepochádza zo Zeme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú