Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcov zmiatla najmladšia exoplanéta svojho druhu, ktorú sa im podarilo priamo pozorovať len 310 svetelných rokov od Zeme v protoplanetárnom disku obklopujúcom mladú hviezdu HD 114082, informuje UniverseToday. Exoplanéta v tomto disku, z ktorého vznikajú planéty, je podobná Jupiteru, avšak zatiaľ najmladšia, akú doteraz videli a zmerali.

Vieme jej vek a rozmery

Na exoplanétu HD 114082b sa astronómovia z medzinárodného konzorcia SHINE pozreli cez Veľmi veľký teleskop (VLT) Európskeho južného observatória (ESO), vďaka čomu sa im podarilo pozorovať disk úlomkov, ktorý hviezdu HD 114082 obieha, vo viditeľnom a infračervenom spektre. Ako vysvetľuje Spoločnosť Maxa Plancka, planéta obiehajúca túto hviezdu v disku prachu a rodiacich sa planét je známa ako „super-Jupiter“.

Takisto sa totiž jedná o plynný obor a aj keď je veľkostne podobný samotnému Jupiteru, jeho hmotnosť prekonáva hmotnosť Jupitera až približne osemnásobne. Dosahuje pritom vek len 15 miliónov rokov, čo je najmenej zo všetkých exoplanét tohto druhu, kvôli čomu však vedcov jej formácia mätie – nie je úplne v súlade s aktuálnymi modelmi vzniku planét, vysvetľujú v štúdii.

ESO/L. Calçada

Svoju materskú hviezdu obieha vo vzdialenosti až 35 AU, čo je 35-krát ďalej, než vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom. Nachádza sa v páse úlomkov, ktorý je podobný Kuiperovmu pásu v Slnečnej sústave a jedná sa o skutočne malé čiastočky s priemerom len 0,005 mm. Zaujímavý je aj náklon tohto pásu, ktorý dosahuje až 83°.

Najbrutálnejšie planéty

Planéty podobné Jupiteru patria medzi tie najzaujímavejšie. Podmienky na nich sú síce príliš extrémne na to, aby poskytovali priestor vhodný pre život, avšak dostatočne rôznorodé na to, aby neustále posúvali vedu vpred.

Neustále prekvapuje aj samotný Jupiter, ktorý, ako sa nedávno ukázalo, pohltil veľké množstvo malých planét. K tomuto záveru prišli vedci na základe dát získaných sondou Juno, podľa ktorých nie je atmosféra Jupiteru tak homogénna, ako pôvodne predpokladali.

Vždy dokážu prekvapiť

Ako spomína NASA, ľudstvu sa podarilo doteraz potvrdiť objav vyše 5 000 exoplanét, z ktorých približne  15 % sú plynné obry. Kým niektoré z týchto exoplanét sú pomerne nezaujímavé a výskumníkom napovedia len málo, iné sú zdrojom ohromného množstva dôležitých informácií a vždy dokážu prekvapiť.

ESO/Janson et al.

Taký je prípad aj HD 114082b, ktorá má potenciál pomôcť astronómom v spájaní vlastností extrasolárnych Kupierových pásov s planétami, ktoré sa v nich nachádzajú, vysvetľuje Dr. Natalia Engler, vedúca tímu SHINE. Zároveň dodáva, že tento objav nie je dôležitý len pre výskum hviezd a exoplanét, ale tiež nášho vlastného Slnka, ktoré je HD 114082 v niektorých ohľadoch podobné.

Navyše, ako množstvo ďalších, aj táto exoplanéta je dôkazom toho, že sa ľudstvo v ich hľadaní zlepšilo a do zoznamov si ich zapisujeme čoraz viac a vo väčšom detaile. Zásadne pri tom pomáha aj najnovšie vesmírne observatórium JWST, ktorému sa podarilo analyzovať zloženie atmosféry a vôbec po prvý raz v nej identifikovať kľúčový proces pre život, známy ako fotochémia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú