Len včera sme boli svedkami spustenia mobilnej aplikácie GreenPass, ktorú u nás prevádzkuje štátny podnik Slovensko IT a poskytuje jednoduchú možnosť stiahnutia digitálneho COVID pasu do aplikácie.

Ten platí od dnešného dňa ako istá „priepustka“ na cestovanie po Európe, pričom do aplikácie je okrem potvrdenia o očkovaní či prekonaní choroby možné nahrávať aj potvrdenia o testovaní.

COVID preukaz v digitálnej peňaženke za pár klikov

Pre občanov, ktorí si samostatnú aplikáciu sťahovať nechcú, no zároveň chcú mať svoj COVID preukaz vždy po ruke, však už pár dní existuje alternatíva zo susednej Českej republiky, o ktorej pred pár dňami informoval portál Czechcrunch.

Za riešením stojí startup YourPass, ktorý sa orientuje na implementáciu kariet a potvrdení do digitálnych peňaženiek. Inak tomu nie je ani v tomto prípade a prostredníctvom vychytávky startupu je možné svoj certifikát či potvrdenie s QR kódom zaradiť medzi ostatné karty v digitálnej peňaženke, ako napríklad Apple Wallet.

NEPREHLIADNI
Slovensko oficiálne spúšťa GreenPass. Takto získaš Digitálny COVID preukaz do mobilnej appky

Ako dostať Digitálny COVID preukaz do hodiniek Apple Watch?

Riešenie od YourPassu funguje aj pre Slovákov a postup, ako svoj COVID preukaz vložiť do digitálnej peňaženky, je pomerne jednoduchý.

Najskôr je potrebné sa riadiť všeobecnými inštrukciami na získanie digitálneho preukazu na stránke korona.gov.sk, ktoré sme ti v súvislosti s aplikáciou GreenPass opísali v tomto článku.

Žiadateľ si musí z korona.gov.sk po prihlásení a overení údajov stiahnuť PDF súbor so svojim COVID preukazom obsahujúcim QR kód.

Stiahnutie PDF súboru je možné aj prostredníctvom aplikácie GreenPass, do ktorej bol preukaz predtým nahratý.

 

Po získaní unikátneho preukazu s QR kódom vo formáte PDF stačí na smartfóne otvoriť stránku getcovidpass.eu, ktorú YourPass spravuje. Následne stačí kliknúť na možnosť „Create yours“ a potom je potrebné odsúhlasiť všeobecné podmienky spoločnosti. 

Stránka po tomto kroku vyhodí možnosť vytvoriť digitálny certifikát prostredníctvom oskenovania QR kódu alebo nahratia priamo PDF/JPG/PNG súboru s unikátnym QR kódom z certifikátu. 

Po oskenovaní, respektíve nahratí, vytvorí používateľovi vlastnú verziu certifikátu, ktorý je možné jedným klikom nahrať do digitálnej peňaženky, v našom prípade Apple Wallet. 

Ponúkali ju aj vláde, tá ich odmietla

Spoluzakladateľ startupu Daniel Rajnoch pre portál Czechcrunch uviedol, že YourPass ponúkal toto riešenie aj priamo českej vláde ešte predtým, než začala pracovať na vlastných aplikáciách podobných tej našej, no štát firmu odmietol.

Rajnoch však predpokladal, že určitá skupina českých občanov nebude vo svojom smartfóne chcieť vládnu aplikáciu, podobne ako tomu bolo voči aplikácii eRouška (obdoba slovenskej aplikácie Zostaň Zdravý). Aj preto sa YourPass rozhodol, že svoje riešenie spustí aj napriek odmietnutiu vlády.

Spoluzakladateľ startupu však podotkol, že digitálny certifikát od YourPass sa kvôli tomu nemôže počítať medzi oficiálne doklady a napriek tomu, že pri kontrole funguje po technickej stránke rovnako ako preukaz v aplikácii, odporúča mať pri sebe aj originál.

Digitálny certifikát od YourPass je taktiež čisto pasívny. To znamená, že po vypršaní potvrdenia o platnosti testu či prekonania choroby ho musí používateľ manuálne obnoviť a nie je teda viazaný na konkrétne údaje.

Tvorcovia sa pre tento variant rozhodli preto, lebo nechceli pristúpiť k väčšiemu zberu a kontrole osobných dát, čo by aktívny variant certifikátu vyžadoval.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom