V článku boli použité materiály TASR.

V maďarskom meste Debrecín na severovýchode krajiny položili v stredu základný kameň nového výrobného závodu nemeckej automobilky BMW. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na agentúru MTI, podľa ktorej doposiaľ na mieste závodu prebiehal rozvoj infraštruktúry, teraz sa však začína výstavba plánovaných budov.

Minister vonkajších ekonomických vzťahov a zahraničných vecí Péter Szijjártó na slávnostnom podujatí povedal, že nový závod vyrobí ročne 150 000 vozidiel a v roku 2025 tam začnú vyrábať model s elektrickým pohonom, ktorý ešte nefiguruje v ponuke BMW. Podľa jeho slov bude Maďarsko jedinou európskou krajinou mimo Nemecka, ktorá bude vyrábať autá všetkých troch prémiových nemeckých značiek – Audi, Mercedes a BMW.

Spoločnosť BMW Group vo vyhlásení zverejnenom MTI uviedla, že debrecínsky závod bude zohrávať kľúčovú úlohu v prechode jej medzinárodnej siete výrobných závodov na elektromobilitu.

Výrobný závod s rozlohou 400 hektárov, ktorý bude plnohodnotnou automobilkou s lisovňou, výrobňou karosérií, lakovňou a montážnou halou, má byť dokončený v septembri budúceho roka. Výroba sa v ňom začne v roku 2025. Do dvoch rokov bude zamestnávať vyše tisíc pracovníkov.

Univerzálne platformy pre všetky typy pohonov

V smere vývoja platforiem pre nové autá ide BMW „proti prúdu“, respektíve úplne iným smerom, ako všetky ostatné automobilky. Bavori sa totiž nesústreďujú na vývoj nových, čisto elektrických platforiem, ale aj naďalej vyvíjajú univerzálne platformy, na ktorých je možné postaviť spaľovák, hybrid či vodíkový alebo batériový elektromobil.

BMW

V najbližších rokoch bude BMW naďalej predávať aj čisto spaľovacie a plug-in hybridné modely, ambície o plnú elektrifikáciu tak zatiaľ táto nemecká automobilka neprejavila.

Weber totiž v rozhovore povedal, že elektromobilita je nezvratná, no prechod na ňu bude veľmi pozvoľný. Verí ale, že každý fanúšik spaľováku si elektromobil zamiluje ihneď, ako sadne za volant. Presvedčiť ho má zážitok z jazdy, ktorý je pri elektrickom aute výnimočný.

Do dvoch rokov elektromobil v každom segmente

O tom, že BMW považuje elektromobilitu za dôležitú, svedčí aj fakt, že do roku 2023 chce automobilka ponúkať minimálne jeden elektromobil v 90 % segmentov áut, ktoré pokrýva. Fanúšikovia bavorskej automobilky teda budú mať na výber zo všetkých motorizácií, či už pôjde o veľké SUV, luxusný sedan alebo menší crossover. O pár rokov si budú môcť vybrať, či bude elektrický, plug-in hybridný alebo čisto spaľovací.

V roku 2025 uvidíme úplne novú platformu, ktorá by mala byť predovšetkým určená pre elektromobily, no postaviť na nej môžu aj spaľovák či vodíkové auto. Unikátnosťou tejto platformy má byť to, že dokáže pokryť celú paletu tried BMW, teda od modelov radu 1 až po najluxusnejšie a najväčšie modely radu 7. Automobilka myslí aj na udržateľnosť, v rámci ktorej bude recyklovať čoraz viac materiálov a ďalej bude znižovať počet riadiacich jednotiek potrebných vo vozidle.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP