Slováci o sebe na hernej mape síce nedávajú vedieť tak intenzívne ako naši poľskí alebo českí susedia, napriek tomu u nás v minulosti vzniklo viacero herných noviniek, ktoré sa tešili obľube aj mimo nášho regiónu.

Okrem slovenských herných klenotov ako Beat Saber či Vaporum sa slovenskí vývojári môžu pochváliť vydarenými ťahovými stratégiami i sľubnými titulmi, ktoré na vydanie ešte len čakajú. Tu sú najlepšie vydané a chystané slovenské hry.

Air Conflicts

V roku 2006 priviedlo štúdio 3Division Entertainment na svet simulátor bojových lietadiel s výstižným Air Conflicts. V hre si sa mohol pridať k britskej, sovietskej alebo nemeckej armáde a zvádzať vzdušné boje s nepriateľmi.

Po čase začali vznikať spinoffy – v roku 2009 prišiel Air Conflicts: Aces of World War II, o dva roky neskôr prišiel Air Conflicts: Secret Wars a po roku Pacific Carriers. Najnovší člen tejto hernej rodiny nás v roku 2014 zaviedol do Vietnamu, no celkovo mala séria problém ustáť popri silnej konkurencii v podobe hier Ace Combat.

Conan

Zárez vo videohernom svete v roku 2004 urobilo štúdio Cauldron so svojou akčnou rúbačkou podnietenou RPG prvkami s jednoduchým názvom Conan. Hra vyšla na PC a všetky vtedajšie konzoly, priniesla odlišný pohľad na filmové univerzum fantasy ságy a odniesla si priemerné hodnotenia.

Aj keď sa autori snažili ako chceli, svojou repetetívnou hrateľnosťou bez štipky originálnych nápadov a priemerným vizuálom nedokázali s hrou preraziť. V tej dobe si aj ty pravdepodobne siahol po niekoľkonásobne lepšom Princovi z Perzie.

State of War

Lepšie sa však do análov slovenskej hernej komunity zapísala realtimová stratégia State of War, na ktorej vývoji sa podieľalo aj michalovské štúdio Cypron. Keď hra v roku 2001 vyšla, tak sa tešila veľkej obľube a po niekoľkých predchádzajúcich počinoch dostala konečne Cypron Studios na výslnie.

Grafika na pomery doby už síce pôsobila staromódnejšie, avšak zábavná hrateľnosť postavená na budovaní futuristických základní zabezpečila ďalšie dve úspešné pokračovania.

Mutation of J.B.

Väčšia legenda ako samotná hra je už len vydavateľstvo stojace za týmto historickým počinom. Hra vyšla pod záštitou Riki Computer Games, ktoré patrilo pod vydavateľstvo legendárneho slovenského periodika Riki. Išlo o kreslenú point and click adventúru s historicky prvým slovenským dabingom.

Hra svojou hrateľnosťou už asi neoslní, no ak tvoje srdce túži po hlase mladého Joža Pročka, dobrodružstvo Johnnyho Burgera je pre teba tou jedinou cestou.

AreaZ

Už tri roky je slovenská hra AreaZ dostupná skrz funkciu predbežného prístupu platformy Steam. Na tomto titule pracuje iba jediný človek – Juraj Bachar. Prvý dojem ti povie, že ide iba o ďalšiu zo série bezduchých survivaloviek, ktoré v poslednej dobe prichádzajú ako na bežiacom páse. Pri pohľade zblízka však začneš vnímať jemné rozdiely, ktorými sa titul vyznačuje.

Ako správna hra, v ktorej je základom boj proti nástrahám divočiny, aj AreaZ ponúka bohaté možnosti tvorby predmetov, odolávanie únave a pravidelnú konzumáciu potravy. Tu sa dostávame k novinke v žánri a tou je spravovanie jedálnička.

Je to iba jedna z mnohých odlišností, no aj napriek tomu, že hra sa snaží byť originálna, na Steame pri nej svietia priemerné hodnotenia. AreaZ je aj naďalej dostupná v Early Accesse a plná verzia by mala byť dostupná až tento rok, exkluzívne pre PC. S tvorcom AreaZ sme dokonca robili rozhovor.

Knights of the Temple II

Druhým počinom od štúdia Cauldron na tomto zozname je aj táto akčná adventúra zasadená do otvoreného sveta. Svojimi kvalitami otestovanými prvým dielom hra o niekoľko úrovní predbieha vyššie spomínanú hru Conan.

Lepšia grafika, plynulejšia hrateľnosť a osobité univerzum templárov v spojení s pochmúrnou atmosférou zabezpečili dobovým rytierom slušné hodnotenia, poväčšine sa pohybujúce na úrovni sedmičky.

Vikings Wolves of Midgard

Košičania si už po niekoľkýkrát mohli potvrdiť svoj štatút kvalitného štúdia zameraného na RPG, často pripomínajúce legendárne Diablo. Poslednýkrát na hernom poli uspeli s kúskom Shadows: Awakening, no my skôr holdujeme RPG-čku z roku 2017.

Vikinská atmosféra a mrazivý sever, zábavná hrateľnosť, kopa predmetov a s tým spojené objavovanie sveta, no a v neposlednom rade nespočetné hodiny strávené v zábavnom kooperačnom režime upevnili postavenie Games Farm aj mimo slovenského trhu.

Workers & Resources: Soviet Republic

Podstatne mladším titulom na tomto zozname je budovateľská stratégia od slovenského herného štúdia 3DIVISION. Hra by sa najviac dala prirovnať titulom od štúdia Maxis, ktoré stoji za legendami ako The Sims ale najmä sériou Simcity.

Slováci sa na budovateľský aspekt real-time stratégie pozreli z historického uhla pohľadu a ako názov napovedá, bolo to rovno z dôb pred rokom 1989. Okrem zasadenia sa sovietsky režim rovnako pretavuje do hrateľnosti, kedy je ekonomika riadená vládou na spôsob plánovaného hospodárstva.

Vaporum

Za vynikajúcim dungeon crawlerom stojí štúdio Fatbot Games a nielen podľa hodnotení ide o jednu z najlepších hier, za ktorými stáli Slováci. Vaporum dokázalo pred takmer piatimi rokmi oživiť žáner krokovacích RPG svojím steampunkovým prístupom a vycibrenou atmosférou budovanou originálnym prostredím.

Hra si vďaka odmeňujúcej hrateľnosti v mnohých prípadoch odniesla výborné hodnotenia a drží si ich dodnes. Medzičasom stihla prísť aj na najnovšie konzoly, pridané boli nové levely, nepriatelia a dokonca aj zbrusu nová dejová linka.

Gray Zone

To, že Slováci obľubujú vydávanie strategických hier je snáď známe už od dôb legendárneho Spellcross, obsiahnutého takisto na tomto zozname. Za Gray Zone stojí známe slovenské štúdio Eastworks, ktorého hlavnou pracovnou náplňou je podporovanie väčších herných štúdií ako napríklad Bohemia Interactive.

Košičania však vytvorili aj svoju vlastnú hru, ktorú v plnej paráde predstavili pred dvoma rokmi. Dovtedy si ju hráči mohli zahrať v Early Access režime a ohlasy boli prívetivé, no dnes pri nej svieti priemerné hodnotenie 6/10. Gray Zone vo svojej podstate skrýva futuristickú real-timeovú stratégiu s prvkami RPG, v ktorej sa veľká váha prikladá na príbehovú stránku hry.

Spellcross

Je škoda, že takto kvalitná ťahovka to v dobe, kedy vyšla, mala tak nesmierne ťažké. V našich končinách je práve Spellcross považovaná za jednu z najvýznamnejších hier tejto kultúry, a to aj vďaka nadpriemerným dobovým hodnoteniam.

Náplňou hry bolo taktizovanie s bodmi, ktoré umožňovali pohyb alebo útok s vojenskými jednotkami na dvojrozmernej mape. Spellcross môžeš považovať za pomyselného predchodcu XCOM.

Vivat Slovakia

Určite si už počul o slovenskom GTA-čku, ktoré nesie názov Vivat Slovakia. Možno si však nevedel, že táto hra začínala ako projekt Vivat Sloboda, ktorý vzdával hold 30. výročiu nežnej revolúcie. Vivat Sloboda možno nebol plnohodnotným zážitkom ako ostatné hry na tomto zozname, no miesto v našich srdciach si projekt získal ako spôsob vzdelávania mladšej generácie.

Pripravovaný titul od tvorcov Team Vivat prenesie hráča do našej krajiny, konkrétne do hlavného mesta v období 90. rokov minulého storočia, keď nášmu podsvetiu vládli skorumpovaní politici a gorily v kožených kabátoch, ktoré sa neštítili absolútne ničoho.

Okrem známeho prostredia sa do hry dostali aj hlasy populárnych slovenských hercov, medzi ktorými hlavnú postavu dabuje Marián Labuda ml., hlas jeho kolegu nahovoril Lukáš Frlajs a objaviť sa má aj legendárny slovenský komik Rasťo Pyško. Autori cielia na vydanie už v budúcom roku, avšak oficiálneho potvrdenia sme sa doposiaľ nedočkali.

Beat Saber

Hra, pôvodne vydaná českým štúdiom, na ktorej pracovali Slováci, sa dnes už radí medzi národné klenoty a právom je Beat Saber považovaný za najlepší dôvod pre investíciu do VR. Sprevádzal ho nečakane silný komerčný úspech a niekoľko prestížnych ocenení, vďaka čomu sa titul právom môže pýšiť ako najlepšia hra od slovenských vývojárov vôbec.

Zaujímavosťou je, že štúdio Beat Games dosiahlo minulý rok tržby v hodnote takmer 93 miliónov eur, čím preskočili vývojára Bohemia Interactive a stalo sa z nich najväčšie české štúdio. Od roku 2019 patrí pod značku Oculus, vlastnenú spoločnosťou Meta a aj naďalej sa venuje rozširovaniu Beat Saberu.

Way of the Hunter

Čerstvá novinka zo štúdia Nine Rocks Games je síce ich prvotinou, vývojári ako takí však nie sú žiadni nováčikovia – väčšina z nich totiž pochádza zo tímu Cauldron, ktoré má okrem iného na svedomí aj sériu Cabelas Hunters či Jurassic: The Hunted.

Lovecký simulátor zo Slovenska ponúka presne to, čo by si v podobnom titule čakal – čaká ťa tu bohatý arzenál licencovaných loveckých pušiek, veľká otvorená mapa a korisť v podobe rôznorodých zvierat, ktorých pohyby a správanie sú na vysokej úrovni.

Recenzenti chvália prístup k samotnej poľovačke, kde je možné vystopovať svoju korisť niekoľkými spôsobmi, no ubíja ju pomalé tempo a nedostatočný pocit odmeny za ulovenie zvery.

V každom prípade je to po dlhšej dobe prvý väčší titul od slovenských tvorcov a my dúfame, že tento trend bude pokračovať. Way of the Hunter si už môžeš zahrať na PC, Xboxe Series X/S a PlayStation 5.

Die by the Blade – najočakávanejšia slovenská hra tohto roka

Asi najambicióznejší čisto slovenský titul príde pod taktovkou košického štúdia Triple Hill Interactive na čele s hlavným dizajnérom Petrom Adamondym a predstaví dynamické súboje jeden na jedného.

Hra na začiatok ponúkne šesť hrateľných postáv, vývojári pre každú z nich sľubujú mnoho možností úpravy, takže výzor bojovníkov si budeš môcť prispôsobiť svojim predstavám.

Z hlavného obsahu budú v ponuke popri lokálnom a online multiplayeri aj súboje s botmi či plnohodnotná kampaň pre jedného hráča, v ktorej budeš sledovať príbeh samuraja menom Yoshidee. Vydanie Die by the Blade je stále na pláne tento rok a to na platformy PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X a Series S, Xbox One, PC a Nintendo Switch.

Čo nás ďalej čaká

Prečítaj si aj o pripravovaných slovenských hrách
Slovensko nimi zaujme svet. Toto je 6 skvelých hier, ktoré si musíš zahrať

Vyššie spomínané hry sú dôkazom, že aj na slovensku dokážeme tvoriť kvalitné tituly a nie iba drobné indie hry. V blízkej budúcnosti nás ešte čaká ťahová stratégia Forgotten but Unbroken od nitrianskych Centurion Developments, plošinová adventúra Life of Delta, psychologické RPG Sacred Fire, či Artificial, na ktorom pracuje Ondrej Angelovič a inšpiráciu si bral z obľúbenej hry Portal.

Čítajte viac z kategórie: Hry

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP