Hubblov teleskop je vo vesmíre už celých 30 rokov, počas ktorých priniesol veľkolepé objavy. Akú fotografiu však vytvoril na tvoje narodeniny? Vďaka novej webstránke od NASA to môžeš veľmi jednoducho zistiť.

Portál Science Alert priniesol zaujímavé novinky z vesmírnej agentúry NASA, ktorá aktuálne oslavuje 30. výročie vypustenia Hubblovho teleskopu. Jeho cesta sa začala v roku 1990 a odvtedy sa pozerá na vesmír okolo nás 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Za svoje doterajšie pôsobenie stihol učiniť viac ako 1,4 milióna pozorovaní rôznych hviezd, planét a galaxií.

Pri veľkosti školského autobusu obieha okolo Zeme vo výške 547 km pri rýchlosti 27 000 kilometrov za hodinu, pričom denne spraví 15 obehov. Zaujímavosťou je tiež fakt, že týždenne pošle späť na Zem takmer 150 gigabajtov hrubých vedeckých dát.

Čo videl Hubblov teleskop na tvoje narodeniny?

Hubblov teleskop je tak naozaj jedným z veľkolepých výtvorov ľudstva a jeho jubilejný míľnik chce NASA náležite osláviť. Preto vytvorila veľmi zaujímavý web, vďaka ktorému si môže ktokoľvek a kedykoľvek pozrieť fotografie vytvorené teleskopom počas ľubovoľného dátumu. Ako píše na stránke NASA, môžeš sa kedykoľvek pozrieť, čo videl teleskop na tvoje narodeniny.

Webová stránka NASA umožní zvoliť ľubovoľný dátum na základe mesiaca a dňa. Bohužiaľ nie je možné zvoliť si rok. Napríklad 12. septembra sa v roku 2000 Hubblov teleskop pozeral na Galaxiu NGC 3310.

Ku každej fotografii zároveň stránka pribalí okrem obrázka aj jeho krátky popis, či dokonca možnosť kliknutia na podrobnejšie informácie. Ide tak o veľmi zábavný a poučný nástroj, ktorý ťa okrem fotografií aj niečo naučí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom