NASA sa rovnako zapája do boja proti najväčšiemu globálnemu problému súčasnosti. V prípade vypuknutia druhej vlny koronavírusu by vďaka ich návrhu pľúcneho ventilátora nemal hroziť nedostatok tejto aktuálne veľmi vzácnej techniky, informuje portál Space.

Návrh sériovo vyrábateľného pľúcneho ventilátora, za ktorým stojí NASA, už čaká na schválenie Úradom pre potraviny a liečivá v USA (FDA). Pľúcny ventilátor VITAL, ako ho inžinieri z NASA nazvali, dokázali vyvinúť za 37 dní a na jeho produkciu je potrebná iba sedmina dielov, ktoré sú inak potrebné na zostavenie konvenčného pľúcneho ventilátora.

Na zostrojenie ventilátora VITAL sa dokonca používa množstvo súčiastok z iných odvetví priemyslu, ktorých je aktuálne dostatok, takže výrobcovia nebudú o tieto kľúčové súčiastky medzi sebou súperiť.

NASA

Vďaka tomu sú tieto pľúcne ventilátory menej nákladné a náročné na výrobu. NASA oznámila, že na výrobu ventilátorov bude poskytovať licencie úplne zadarmo. Experti totiž očakávajú druhú vlnu návalu pacientov s ochorením Covid-19, ktorá má prísť po tom, ako začnú krajiny uvoľňovať doterajšie opatrenia.

NASA

Ako už bolo spomínané v úvode, pľúcny ventilátor VITAL aktuálne čaká na schválenie Úradom pre potraviny a liečivá. Na Icahnovej lekárskej fakulte v Mount Sinai v New Yorku prešiel ventilátor všetkými kľúčovými testami a lekári na ňom simulovali rôzne priebehy ochorenia u pacienta, píše ScienceAlert. Tím vedcov preto očakáva schválenie do 48 hodín.

Presné náklady na výroby jedného ventilátora inžinieri nezverejnili, odhaduje sa však, že suma by sa mohla pohybovať niekde na hranici 2 000 až 3 000 dolárov, čo je asi 1850 až 2770 €. To je skutočne veľmi prijateľná cena, spoločnosť General Motors totiž vyrába nízkonákladové ventilátory až za 16 000 dolárov za kus.

NASA považuje výrobu a hmotné zabezpečenie pľúcnymi ventilátormi stále za veľmi dôležité. Podľa odborníkov budeme mať problémy s vírusom až do momentu, pokým vedci nevyvinú účinnú vakcínu.

Koniec koncov, v tejto situácii je rozhodne lepšie byť pripravený a zásobovaný, ako neskôr trpieť nedostatkom ventilátorov a rozhodovať o tom, kto tento život zachraňujúci prístroj dostane a kto nie.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú