Už niekoľko rokov si môžeme vychutnávať unikátne zábery z vesmíru, ktoré nám v drvivej väčšine predvádza NASA. Tá sa v poslednej dobe doslova prekonáva, keďže celému svetu ukazuje skutočne dychberúce snímky vzdialeného vesmíru, ktorý je neraz preplnený zaujímavou paletou farieb.

Najnovšie však táto agentúra neprichádza so sériou fotiek, ale len s jednou jedinou. Tá bola zhotovená nad povrchom planéty, ktorá celé desaťročia láka ľudstvo podobne ako to kedysi robil Mesiac. Samozrejme je reč o Marse, ktorý sa jedného dňa môže stať v poradí tretím vesmírnym telesom, na ktoré vkročí ľudská noha (Zem✓, Mesiac✓, Mars?). Len v nedávnej minulosti sa dokázalo, že na tejto zaujímavej a neprebádanej planéte padá sneh, ktorý je založený na vode. Padá síce len za určitých zvláštnych podmienok, no dôležité je, že o ňom vieme.

Červená planéta zahalená do bielej

Pravdou však zostáva, že ľadu a snehu, ktorý  na vode založený nie je, je na Marse omnoho omnoho viac. Jedná sa o takzvaný suchý ľad, čo je v podstate zmrazený oxid uhličitý. Tento chemický prvok je na červenej planéte pomerne rozšírený, pričom sa jeho skupenstvo v závislosti na teplote neustále mení. Ak teda teplota klesne, červené pláne pokryje biela vrstva suchého ľadu. Naopak ak sa teplota zvýši, tento ľad sa premení v plynný oxid uhličitý, ktorý sa následne vznáša nad povrchom planéty.

Nenechaj si ujsť
Privítaj Dream Chaser! Nový raketoplán NASA, ktorý dokáže opakovane vzlietnúť do vesmíru a vyzýva SpaceX na súboj

Na sánkovanie to ale nie je

Tento dôležitý chemický prvok je, minimálne pre ľudské oko, zaujímavejší v spomínanej tuhej forme. Ak teda teplota na Marse klesne, mnohé miesta vyzerajú akoby ich pokryla snehová pokrývka, ktorú poznáme z našej planéty. NASA túto skutočnosť dokazuje najnovšou fotografiou, na ktorej je červeno-čierny Mars na istých miestach zahalený do bielej.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom