Čo sa týka ciest do vesmíru a vôbec všetkého s vesmírom spojené, v poslednom čase sme nepočuli skoro nič iné ako SpaceX. A preto už bolo na čase, aby sa ozvali aj ostatní svetoví giganti v oblastí vesmírnych programov.

NASA teda odhalila svoj nový raketoplán Dream Chaser. Ten dokáže byť znovu použiteľný po návrate na Zem, teda rovnako, ako rakety Falcon spoločnosti SpaceX, ktorá je pod drobnohľadom Elona Muska.

Testy sú v plnom prúde

Svoje prvé testy má nový raketoplán už za sebou. Druhé kolo testovania by malo začať ešte v priebehu tohto roka. Po dokončení všetkých testov, ktoré by mali trvať ešte pár rokov, bude Dream Chaser slúžiť na prevoz pasažierov a materiálu medzi vesmírnou stanicou ISS. Raketoplán má byť navrhnutý tak, aby sa k samotnej vesmírnej stanici dokázal pripevniť a tým zaistiť bezpečný presun samotných pasažierov / materiálu.

Dizajn ako z budúcnosti

Samotný raketoplán vyzerá naozaj futuristicky. Čo sa týka rozmerov raketoplánu, Dream Chaser je totižto len 9 metrov dlhý. To však neznamená, že do vesmíru bude cestovať s 5 kg balíkmi. Unesie totiž až 5500 kg nákladu, pričom táto hodnota s ľahkosťou presahuje aktuálne požiadavky NASA. Nezahrňuje však žiadnu posádku. Druhá možnosť je, že raketoplán vezme na svoju palubu až 7 cestujúcich.

Nenechaj si ujsť
NASA dokázala vytvoriť neuveriteľnú fotografiu zatmenia Slnka. V hlavnej úlohe Medzinárodná vesmírna stanica
Vzlietnuť môže až 15-krát

Spoločnosť Sierra Nevada Corporation, ktorá Dream Chaser navrhla, uviedla, že nový raketoplán bude schopný vyletieť do vesmíru až 15-krát s 90 % znovu použiteľnosťou komponentov. Práve takýto opakovaný spôsob použitia šetrí nemalé peniaze pri cestovaní do vesmíru. Cieľom NASA je lietať často, bezpečne a vedieť pristáť na väčšine svetových letísk. Takto majú vyzerať kritéria pre vesmírne lode 21. storočia. Dream Chaser má k splneniu všetkých troch skvele našliapnuté. Držíme mu palce. A čo hovoríš na tento nový počin NASA ty?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom