Prvá misia Falcon Heavy v posledných dňoch výrazne rezonuje vo svete aj na internete. Záujem okrem štartu pútal aj netradičný náklad, ktorý najväčšia raketa sveta vyniesla do vesmíru. Ten už vo svojich záznamoch sleduje aj NASA.

Tesla Roadster s pasažierom menom Starman sú s veľkou pravdepodobnosťou najbizarnejšie veci, ktoré kedy ľudstvo do vesmíru vyslalo. Elektromobil a figurína navlečená do vesmírneho skafandra pôsobia celkom netradične aj na Zemi, nie to ešte medzi planétami. Každopádne, táto dvojica už brázdi cesty vesmíru a a vo svojom adresári telies slnečnej sústavy ich začala udávať aj NASA.

Vesmírna agentúra okrem krátkeho opisu netradičnej dvojice udáva aj niekoľko ďalších zaujímavých informácií. Napríklad súčasťou prvého nákladu rakety Falcon Heavy bol očividne aj hračkársky model samotnej Tesly a Starmana, ktorý je položený na palubnej doske toho reálneho elektromobilu. Ďalej sa v aute nachádza aj pamäťové médium s dielami od známeho spisovateľa Isaaca Asimova, ktorého sci-fi novely pozná celý svet. Elon Musk a jeho tím majú jednoducho poriadne bláznivé nápady.

Ďalej záznamy NASA informujú aj o plakete, ktorá sa nachádza na podstavci spájajúcom Roadster a vrchný stupeň Falcon Heavy. Na tejto časti je vygravírovaných 6000 mien zamestnancov SpaceX. Celý náklad váži približne 1250 kilogramov.

Nenechaj si ujsť
Tie najlepšie zábery z prvej misie Falcon Heavy. Išlo o magické divadlo

Najbizarnejší objekt v záznamoch NASA

Ďalšie údaje už opisujú trajektóriu či vypočítanú polohu telesa, ktoré pozostáva z Tesly, Starmana, hračky či noviel v digitálnej podobe. Pokiaľ si chceš pozrieť záznam NASA, navštív oficiálnu stránku a pri položke Target Body zvoľ možnosť change, vyhľadaj slovo spacex a následne spusti Generate Ephemeris.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom