Myšlienka existencie života v iných častiach vesmíru fascinuje človeka už dlho, no až moderná technika umožnila skúmať priestor okolo nás. S využitím tých najvyspelejších možností sme dostali roboty až na Červenú planétu. Najnovšie zistenia výskumov NASA na Marse odhalili prítomnosť základných molekúl, ktoré sú spojené s existenciou života. 

Rover Curiosity prednedávnom odoslal vedcom na Zem prekvapivé údaje, ktoré sú výsledkom detailnej analýzy prostredia na Marse. Tieto dôkazy nemusia slúžiť ako potvrdenie existencie života na tejto planéte, no môžu byť dobrým dôvodom pre pokračovanie vo výskume. Vedci svoje zistenia publikovali aj vo vedeckom časopise Science.

Náznaky života boli len kúsok pod povrchom

V ňom popísali, že tesne pod povrchom Marsu rover Curiosity našiel v kamenných sedimentoch starých 3 miliardy rokov organické molekuly. Výsledky výskumu odhalili, že medzi týmito látkami je tiež uhlík, vodík, kyslík, dusík a ďalšie látky. Tie však mohli pravdepodobne vzniknúť nebiologickým procesom, ktorý s prítomnosťou života nemusí mať nič spoločné. Nehostinné prostredie Marsu však kedysi v dávnej minulosti mohlo zadržiavať na povrchu kvapalnú vodu, ktorá je jedným zo základných kameňov života.

Nenechaj si ujsť
Život pod zemou je pravdepodobne jediným spôsobom, ako by sme mohli prežiť na Marse

Ďalšie látky potrebné pre život malo podľa vedcov pred miliardami rokov zadržiavať jazero v krátere Gale. Vplyvom silnej radiácie z vesmíru a chemických procesov však mali byť organické látky rozložené.

Nájdenie starých organických molekúl do 5 cm pod povrchom Marsu, kde boli uložené ešte keď bola planéta schopná udržať život, nám dáva dobré nádeje, aby sme sa o nich naučili viac aj v budúcich misiách, ktoré budú vŕtať hlbšie.“ – Jen Eigenbrode, jeden zo spoluautorov článku.

Mars ešte neodhalil všetky svoje tajomstvá

Okrem týchto objavov však vedcov prekvapila aj atmosféra Marsu, ktorá obsahuje metán. Ten bol na planéte pozorovaný vo veľkých nepredvídateľných zhlukoch už skôr. Teraz sa však ukázalo, že množstvo metánu v atmosfére Červenej planéty závisí od ročného obdobia. Najviac metánu je na Marse v letnom období a naopak sa v zime jeho množstvo znižuje na minimum. Ide teda o prvý periodicky sa opakujúci jav v atmosfére Marsu, ktorý je spojený so striedaním ročných období.

Hľadanie vzoriek však nebolo vôbec jednoduché a staré kamenné vzorky museli byť v peci zahriate až na 500 °C, aby z nich bolo možné dostať miliardy rokov staré organické materiály. Pomocou tohto procesu boli odhalené aj ďalšie látky, ktoré sa ľahko odparujú. Vo fragmentoch väčších organických molekúl sa tak našli aj stopy po síre, benzéne, propáne, butáne a malých uhlíkových reťazcoch.

Významný nález organických materiálov je pre vedcom tým správnym krokom vpred. Aj keď výsledky tejto misie nemusia priamo dokazovať, že bol na Marse kedysi život, jedná sa o dostatočne presvedčivý materiál, ktorý bude NASA a iné vesmírne agentúry motivovať k ďalším misiám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP