Nedávne správy vesmírnej agentúry NASA ohromili nielen vedcov po celom svete, ale aj širokú verejnosť. Prvotné informácie hovorili o odvážnom cieli poslať ľudí na Červenú planétu už o niekoľko rokov, no teraz je všetko inak. 

Ľudstvo za posledné roky urobilo veľmi významné kroky vpred nielen vo vývoji technológií, ale taktiež v skúmaní vesmíru. Mnoho vesmírnych spoločností si za ďalší cieľ na prieskum stanovilo Červenú planétu, známu tiež ako Mars. Po odvážnych tvrdeniach jednej z najznámejších vesmírnych agentúr, NASA, sa jej prvotné plány zvrtli.

Finančné problémy

Počiatočné správy hovorili o vyslaní rakety s posádkou na túto planétu už o niekoľko rokov, no teraz prichádzajú problémy týkajúce sa financií. Podľa riaditeľa NASA pre ľudskú posádku nemá agentúra v súčasnosti dostatok peňazí, aby mohla na Mars vyslať aj človeka. Gerstenmaier potvrdil, že aj napriek 2 % nárastu rozpočtu stále nie je dostatok financií, aby na povrchu planéty mohla byť vybudovaná základňa pre ľudí. Spoločnosť dokonca kvôli tomu neplánuje ani vyvíjať vozidlá, ktoré mali ľudí na Červenej planéte prevážať.

zdroj fotografie: NASA

Nenechaj si ujsť
Elon Musk na to ide poriadne z ostra. Detailný plán na kolonizáciu Marsu už aj s obrovským počtom osôb, ktoré tam chce dostať

Veľkolepé plány tak stále závisia od celkového množstva financií, ktorých však nie je dostatok. Miesto vyslania človeka na povrch tejto planéty môže NASA začať pracovať aj na inej prieskumnej misii. Tá bude mať za úlohu vybudovať na obežnej dráhe Mesiaca základňu „Deep Space Gateway“, ktorá bude podľa tvrdení Gerstenmaiera dôležitým bodom pre ďalší výskum vesmíru. Postupom času by sa tak aj vďaka tejto „bráne“ mohli astronauti z NASA dostať na povrch Marsu.

Ľudí na Mars chcú dostať aj ostantí

Táto vesmírna agentúra však nie je jedinou, ktorá tak ďalekú cestu plánuje. Koncom júna totiž sám Elon Musk upravil dátum letu rakety spoločnosti SpaceX na Mars. Tá má na palube privítať aj ľudí, ktorí medzi prvými na tejto planéte vystúpia. Ide už o tretiu zmenu plánovaného letu, ktorý je teraz stanovený na rok 2020.

SpaceXzdroj fotografie: Screenshot/SpaceX/YouTube

Okrem SpaceX však svoje miesto na Marse chcú mať aj Spojené Arabské Emiráty či ďaleká Čína. Do tohto vesmírneho programu a vyslania človeka na marťanský povrch sa chce zapojiť aj spoločnosť Boeing a Blue Origin. Je teda možné, že súkromné spoločnosti splnia svoj odvážny plán skôr ako samotná NASA. Veľké pokroky ľudstva v skúmaní vesmíru sú skutočne dychberúce a ciele vesmírnych agentúr sú úchvatné, no pred nimi stojí ešte mnoho výziev, ktoré musia poraziť, aby sa ich plány cesty na Mars mohli naplniť.


zdroj fotografie: NASA/Clouds AO/SEArch

Ak sa však niektorej z nich podarí na kamenistom červenom povrchu tejto planéty pristáť s posádkou, ľudstvo si pripíše ďalší obrovský míľnik do svojej histórie. Je naozaj skvelé vidieť, akým tempom sa dokážeme rozvíjať. O niekoľko desiatok rokov sa tak naše oči môžu sústrediť aj na ďalšie body vo vesmíre, ktoré môžeme navštíviť či skúmať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú