Nebolo to tak dávno, kedy dve vtedy najvplyvnejšie krajiny sveta, USA a ZSSR, súperili o to, komu sa podarí ako prvému dostať človeka na povrch Mesiaca. Prešlo zhruba 50 rokov a na náš jediný mesiac sa akosi zabudlo. Miesto neho sa totiž začali všetci zameriavať na planétu, ktorá má zo Slnečnej sústavy k tej našej najbližšie – Mars.
Okrem toho, že sa za tých 50 rokov zmenil objekt záujmu sa zmenilo aj mnoho ďalšieho. Tak v prvom rade, dnes už jednotlivé štáty sveta, čo sa vesmírnych programov týka medzi sebou veľmi nesúperia. Miesto toho sa o cestovanie vesmírom začali čoraz viac zaujímať súkromné spoločnosti na čele s tou, ktorú vlastní filantrop Elon Musk. Tej sa podarilo zostrojiť raketoplány, ktoré dokážu po ukončení misie opätovne pristáť na Zemi. Aby toho nebolo málo, po výmene niekoľkých súčiastok je možné tieto raketoplány znovu použiť pri ďalšom brázdení vesmíru.
Vzhľadom na významné míľniky, ktoré sa spoločnosti SpaceX podarilo počas svojej existencie dosiahnuť, je teda pochopiteľné, že plánuje znalosti a tromfy aj patrične využiť. Všetky z nich sa totiž môžu zúročiť pri jednom z najodvážnejších a najambicióznejších vesmírnych plánov, o akých svet doposiaľ počul. Ten vznikol, ako inak, v hlave génia súčasnej doby, Elona Muska. Ten sa síce už viackrát vyrozprával o kolonizácii Marsu, no doposiaľ nikdy nespomenul počet ľudí, ktorých by chcel na túto červenú planétu dostať.
zdroj fotografie: Gfycat/Dave Mosher
To sa však dnešným dňom mení, keďže sme sa dočkali zverejnenia doteraz najpremyslenejšieho plánu na kolonizovanie. V tomto pláne Elon spomenul dôležitosť opätovného využívania raketoplánov, čo vedie k ohromnému znižovaniu nákladov za vesmírne lety. Dokument tiež obsahuje základné návrhy obrovského vesmírneho korábu, ktorý by mal ľudí na Mars dopraviť. Prípravy na výstavbu tohto stroja už započali, pričom Elon v spomínanej správe odhalil podobu palivovej nádrže, ktorá je vyrobená z uhlíkových vlákien a údajne už stihla prejsť tlakovým testom.
zdroj fotografie: SpaceX/Elon Musk

Oficiálne: SpaceX pošle dvoch ľudí do vesmíru na cestu okolo Mesiaca!
Táto ambiciózna spoločnosť však pri svojich plánoch nezabúda ani na už spomínaný mesiac. Ten má byť akýmsi odrazovým mostíkom k ďalšiemu vesmírnemu bádaniu a SpaceX sa naň plánuje dopraviť vďaka svojmu zatiaľ najväčšiemu raketoplánu, ktorý nesie označenie Falcon Heavy. Ten má byť oficiálne odhalený do troch mesiacov a niekedy v roku 2018 by mohol vyniesť na cestu okolo Mesiaca hneď dvoch ľudí, ktorý si za to patrične zaplatia. Keď už sme pri platení, lístok na Mars bude podľa Muskovho vyjadrenia stáť od 90 po 180-tisíc eur, takže ak sa tam chceš dostať, je načase, aby si začal šetriť.
Teraz čítajú

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie
Články, ktoré hýbu svetom

AKTUALIZOVANÉ Máme prvé video z letu helikoptéry na Marse, NASA prepísala históriu

Ľudské bunky rástli v opičích embryách a ľudsko-opičia chiméra žila rekordný počet dní, vedci varujú pred etickým problémom

Autopilot Tesly opäť zabíjal. V aute, ktoré nikto nešoféroval, zahynuli dvaja ľudia

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny
