Ľudstvo neustále robí pri skúmaní vesmíru veľké kroky vpred, no napriek tomu sme ešte len na začiatku dlhej cesty. Objavovanie nekonečného priestoru okolo nás však prináša svoje výsledky. Tím astronómov z NASA totiž nedávno na tlačovej konferencii potvrdil, že sa im podarilo nájsť niekoľko planét, ktoré sú podobné Zemi.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Vesmírna agentúra NASA vydala na tlačovej konferencii nový zoznam planét na základe získaných údajov z misie K2. Za posledné obdobie bolo objavených až 219 exoplanét. Len 10 z nich však má podmienky potrebné pre život. Väčšina sa nachádza v zóne blízko vlastných hviezd, a teda na nich dopadá „slnečné“ žiarenie. V chápaní astronómov sú tieto objekty brané ako svety s chemickým zložením a primeranou vzdialenosťou od vlastnej hviezdy, tak ako je tomu v prípade Zeme. Tím tvorili mnohí významní výskumníci z rôznych inštitútov. Pomocou observátoria Kepler bolo do dnes zaznamenaných až 4034 možných exoplanét, z ktorých bolo potvrdených 2335.

Keplerzdroj fotografie: NASA

Týchto 10 nových planét s podmienkami podobnými našej Zemi teraz doplnili zoznam doteraz objavených 49 planét, no z nich bolo zatiaľ potvrdených 30. Jedna spomedzi všetkých je však niečím výnimočná. Bola pomenovaná ako KY711 a nachádza sa blízko svojej domovskej hviezdy. Vďaka tomu od nej dostáva približne rovnaké množstvo tepla ako Zem od Slnka. Oproti našej planéte je zhruba 1,3-násobne väčšia. Exoplanéty spadajú do dvoch jednoduchých kategórií. Prvú tvoria tie, ktorých priemer je v porovnaní so Zemou väčší približne 1,5-násobne. Ich povrch je tvorený iba skalami a nemajú žiadnu alebo iba veľmi slabú atmosféru.

Neptúnzdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Je to oficiálne! Ľudia pôjdu na Mars a NASA odhalila svoj detailný plán

Druhou kategóriou sú planéty podobné „neďalekému“ Neptúnu, ktoré sú 2-krát väčšie ako Zem, majú hustú atmosféru, no ich povrch netvorí pevná hmota. Kvôli veľkosti sú tieto exoplanéty ťažšie identifikovateľné. Aj napriek tomu sa však zopár z nich podarilo objaviť, ale nekonečný vesmír ich rozhodne skrýva omnoho viac. Kepler sa na svoju misiu vydalo v roku 2009 a jeho úlohou je dodnes hľadať planéty obiehajúce okolo vlastných hviezd v nádeji, že sa podarí nájsť podmienky potrebné pre život podobný tomu na Zemi. Vďaka Keplerovi bol objavený systém TRAPPIST-1, ktorý patrí medzi najpozoruhodnejšie systémy exoplanét, aké boli doteraz nájdené.

Pri skúmaní vesmíru a hľadaní potencionálne obývateľných planét zohrala významnú úlohu aj misia K2. Tá sa však pomaly blíži ku koncu a s ňou prichádza aj koniec jednej veľkej éry. Náhradou za K2-ku má byť satelit TESS (Transit Exoplanet Survey Satellite) a vesmírny teleskop JWST (James Webb Space Telescope). Oba sa budú podieľať na ďalšom objavovaní nových exoplanét, a to takým spôsobom, ktorým by to Keplerovo observátorium už nedokázalo. Astronómom budú prináša nové informácie o zložení nájdených objektov a ich potenciálnej obývateľnosti. Bol to však práve Kepler, ktorý umožnil dosiahnuť tak významné vesmírne objavy a zároveň možnosť vzniku nových prostriedkov na ďalšie skúmanie vesmírneho priestoru.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
75%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
25%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]