Ľudstvo neustále robí pri skúmaní vesmíru veľké kroky vpred, no napriek tomu sme ešte len na začiatku dlhej cesty. Objavovanie nekonečného priestoru okolo nás však prináša svoje výsledky. Tím astronómov z NASA totiž nedávno na tlačovej konferencii potvrdil, že sa im podarilo nájsť niekoľko planét, ktoré sú podobné Zemi.

Vesmírna agentúra NASA vydala na tlačovej konferencii nový zoznam planét na základe získaných údajov z misie K2. Za posledné obdobie bolo objavených až 219 exoplanét. Len 10 z nich však má podmienky potrebné pre život. Väčšina sa nachádza v zóne blízko vlastných hviezd, a teda na nich dopadá „slnečné“ žiarenie. V chápaní astronómov sú tieto objekty brané ako svety s chemickým zložením a primeranou vzdialenosťou od vlastnej hviezdy, tak ako je tomu v prípade Zeme. Tím tvorili mnohí významní výskumníci z rôznych inštitútov. Pomocou observátoria Kepler bolo do dnes zaznamenaných až 4034 možných exoplanét, z ktorých bolo potvrdených 2335.

Keplerzdroj fotografie: NASA

Týchto 10 nových planét s podmienkami podobnými našej Zemi teraz doplnili zoznam doteraz objavených 49 planét, no z nich bolo zatiaľ potvrdených 30. Jedna spomedzi všetkých je však niečím výnimočná. Bola pomenovaná ako KY711 a nachádza sa blízko svojej domovskej hviezdy. Vďaka tomu od nej dostáva približne rovnaké množstvo tepla ako Zem od Slnka. Oproti našej planéte je zhruba 1,3-násobne väčšia. Exoplanéty spadajú do dvoch jednoduchých kategórií. Prvú tvoria tie, ktorých priemer je v porovnaní so Zemou väčší približne 1,5-násobne. Ich povrch je tvorený iba skalami a nemajú žiadnu alebo iba veľmi slabú atmosféru.

Neptúnzdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Je to oficiálne! Ľudia pôjdu na Mars a NASA odhalila svoj detailný plán

Druhou kategóriou sú planéty podobné „neďalekému“ Neptúnu, ktoré sú 2-krát väčšie ako Zem, majú hustú atmosféru, no ich povrch netvorí pevná hmota. Kvôli veľkosti sú tieto exoplanéty ťažšie identifikovateľné. Aj napriek tomu sa však zopár z nich podarilo objaviť, ale nekonečný vesmír ich rozhodne skrýva omnoho viac. Kepler sa na svoju misiu vydalo v roku 2009 a jeho úlohou je dodnes hľadať planéty obiehajúce okolo vlastných hviezd v nádeji, že sa podarí nájsť podmienky potrebné pre život podobný tomu na Zemi. Vďaka Keplerovi bol objavený systém TRAPPIST-1, ktorý patrí medzi najpozoruhodnejšie systémy exoplanét, aké boli doteraz nájdené.

Pri skúmaní vesmíru a hľadaní potencionálne obývateľných planét zohrala významnú úlohu aj misia K2. Tá sa však pomaly blíži ku koncu a s ňou prichádza aj koniec jednej veľkej éry. Náhradou za K2-ku má byť satelit TESS (Transit Exoplanet Survey Satellite) a vesmírny teleskop JWST (James Webb Space Telescope). Oba sa budú podieľať na ďalšom objavovaní nových exoplanét, a to takým spôsobom, ktorým by to Keplerovo observátorium už nedokázalo. Astronómom budú prináša nové informácie o zložení nájdených objektov a ich potenciálnej obývateľnosti. Bol to však práve Kepler, ktorý umožnil dosiahnuť tak významné vesmírne objavy a zároveň možnosť vzniku nových prostriedkov na ďalšie skúmanie vesmírneho priestoru.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom