Za posledné desaťročia urobilo ľudstvo v skúmaní vesmíru veľké pokroky, no stále sme obmedzovaní rýchlosťou našich rakiet. Čoskoro sa však na Mars budeme môcť dostať už za pár dní vďaka revolučnému laserovému pohonu. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Červená planéta našej slnečnej sústavy je už po mnoho storočí pre ľudstvo veľkou záhadou. Aj s použitím najmodernejších vesmírnych lodí by cesta na ňu trvala približne 5 mesiacov, no tento problém sa snaží vyriešiť vedec vesmírnej agentúry NASA. Philip Lubin totiž pracuje na novom systéme, ktorý miesto tradičného raketového paliva využíva laserový pohon. Na prvý pohľad môže toto tvrdenie vyznieť ako vystrihnuté zo sci-fi filmu. Mnoho vedcov však verí, že práve fotóny generované obrovským laserom raz môžu vyniesť našu kozmickú loď na Mars. Moderné rakety sa pri štarte spoliehajú na ťah, ktorý ich má „odlepiť“ od Zeme a vyniesť do vesmíru.

zdroj fotografie: Screenshot/NASA 360/YouTube

Nenechaj si ujsť
Je to oficiálne! Ľudia pôjdu na Mars a NASA odhalila svoj detailný plán

Bezmotorové elektromagnetické žiarenie produkované laserom však prináša omnoho viac výhod, pričom jednou z najvýraznejších je rýchlosť. Tá je pri tomto spôsobe pohonu obmedzovaná iba rýchlosťou svetla, no pri spaľovacích motoroch rakiet všetko závisí od prebiehajúcich chemických procesov. Nový laserový pohon bol doposiaľ testovaný len v laboratórnych podmienkach. Na jeho fungovanie a vývoj bolo za potreby mnoho investícií a drahých zariadení. Zrejme najdrahšou a zároveň najdôležitejšou časťou je veľký supravodivý magnetový prstenec. Ten môžeme nájsť aj vo Veľkom hadrónovom urýchľovači. Spôsob, akým je tento laserový pohon skonštruovaný, však momentálne bráni zväčšiť ho pre použitie vo vesmírnych lodiach.

Dôležitým faktom je to, že celý systém je funkčný a tok fotónov by raz mohol ľudstvu zabezpečiť cestu na Mars už za pár dní. Podľa výpočtov Philipa Lubina by aktuálne bolo možné týmto spôsobom prepraviť na červenú planétu približne 220 kg nákladu, no najväčšou výhodou celého objavu je možnosť jeho využitia pri dlhých vesmírnych cestách. Je priam neuveriteľné, aké veľké kroky urobil človek v snahe preskúmať okolitý vesmír. Budúcnosť si pre nás pripravuje ešte mnoho ďalších objavov, vďaka ktorým bude cestovanie týmto nekonečným priestorom jednoduchším ako je tomu dnes.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
17%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
8%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
25%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]