Americká vesmírna agentúra NASA by od budúceho roku mohla využívať na svoje vesmírne lety kapsule Crew Dragon spoločnosti SpaceX. Konečne sa tak vyhne nutnosti využívať Rusko, ktoré momentálne prenajíma svoje kapsule Soyuz pri letoch na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Ako informuje portál TheSun, NASA v súčasnosti využíva pri letoch na ISS ruské kapsule Soyuz, za ktoré platí nemalé peniaze. Jeden let stojí pribižne 72 miliónov €. Tomu by sa však od budúceho mohlo zmeniť, nakoľko spoločnosť SpaceX plánuje na prvý kvartál 2020 prvé ostré lety ich kapsule Crew Dragon. Pre NASA budu podstatne lacnejšie.

NASA investovala v roku 2014 2,6 miliardy dolárov aj do vývoja kapsule Crew Dragon, takže správy o tom, že by mohla byť kapsula už začiatkom budúceho roka pripravená, sú pre nich určite pozitívne. Ako píše FoxNews, Elon Musk by chcel pred ostrým letom s posádkou dosiahnuť aspoň 10 úspešných testovacích letov po sebe. Aj keď je už takmer isté, že od budúceho roka budú Američania lietať vo svojich vlastných kapsulách, NASA naďalej kupuje miesta v ruských Soyuzoch pre prípad, že by sa lety Crew Dragon nejakým spôsobom predĺžili alebo dokonca predražili.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom