Elektrické dodávky pomaly, ale isto začínajú prenikať na automobilový trh. Okrem úžitkových vozidiel (napríklad nedávno testovaný Mercedes eSprinter) sú tu aj osobné dodávky, respektíve väčšie MPV, medzi ktoré možno zaradiť aj Mercedes eVito Tourer.

Práve eVito Tourer bude „hrdinom“ tohto testu, v ktorom som lacnejší model z elektrických MPV od Mercedesu zaťažil úplne na maximum. Lacnejší preto, pretože Mercedes už jednu elektrickú dodávku/MPV má – je ňou model EQV.

No a čo ma teda na elektrickom Vite zaujímalo? Ako si tento osemmiestny van poradí pri plnej záťaži s ôsmimi ľuďmi na palube. Papierová spotreba je jedna vec, reálne údaje sú častokrát niekde inde a pri záťaži vo väčšine prípadov spotreba narastie ešte viac. Hneď v úvode ale prezradím, že v tomto smere eVito extrémnym spôsobom prekvapilo.

V teste sa dozvieš:

  • Aká je priemerná spotreba eVita pri jazde bez pasažierov
  • Ako sa zmení spotreba pri plnej záťaži s ôsmimi ľuďmi na palube
  • Čo urobí záťaž s jazdnou dynamikou
  • Čo považujem za najväčší nedostatok pri plnom zaťažení elektrickej dodávky
  • Pre akú cieľovú skupinu je tento elektrický van vhodný

Loading...

Loading…

Tentokrát sa nebudem detailne rozpisovať o technických parametroch auta, o jeho nabíjacích krivkách či technológiách, ktoré ponúka. Všetky tieto veci dnes spomeniem len okrajovo. Test Mercedesu eVito vo verzii Tourer som poňal trocha inak.

Mário Šimovič/FonTech

Elektrický van som celý týždeň čo najviac využíval na to, na čo je určený. Prevážal som v ňom ľudí, lepšie povedané, veľa ľudí. Dovnútra tohto auta sa ich totiž zmestí až osem a ešte stále ti vzadu zostane dostatok miesta na batožinu pre každého cestujúceho.

Mário Šimovič/FonTech

Aby som ale mal s čím porovnávať, najskôr som si otestoval eVito Tourer sám, bez ďalších pasažierov. Priemerná spotreba na diaľnici pri plnohodnotnom diaľničnom tempe (okolo 135 km/h) sa pohybovala na úrovni do 37 kWh/100 km. Akonáhle som spomalil a tempomat nastavil na 125 km/h, spotreba klesla na 36 kWh/100 km.

Mário Šimovič/FonTech

Po meste sa dá s eVitom jazdiť od 30 do 35 kWh/100 km, no stále sa bavíme o spotrebe bez záťaže. Ak si niekto kúpi veľké osemmiestne MPV, pravdepodobne sa v ňom nebude väčšinu času voziť sám, ale s inými ľuďmi na palube.

Mário Šimovič/FonTech

Pri ďalších siedmych pasažieroch, ktorých je schopné elektrické Vito poňať, sa okamžitá hmotnosť zvýši zhruba o 600 kg. Pri malých autách s menšími motormi vieme, že každé „kilečko“ navyše rapídne dvíha spotrebu a znižuje jazdnú dynamiku.

Mário Šimovič/FonTech

Ako to je v prípade veľkého eVita? Mne osobne z výsledku spadla sánka. Rozdiel v spotrebe pri prázdnom a plne naloženom aute je prakticky zanedbateľný. Pre presnosť merania som absolvoval úplne rovnaký 25 km úsek sám a následne s plným autom.

Mário Šimovič/FonTech

Polovicu trasy tvorila diaľnica a druhú polovicu okresky a obce. Pri jazde bez pasažierov som dosiahol na danom okruhu priemernú spotrebu 35,9 kWh/100 km. Pri plnom aute som však na rovnakej trase dosiahol spotrebu 37,7 kWh/100 km, čo je o menej než 2 kWh viac, ako keď som sa v aute viezol sám.

Mário Šimovič/FonTech

Tento výsledok ma absolútne prekvapil. S plným autom som následne absolvoval 250 km trasu po diaľnici a moja spotreba zostala na hodnote 37,7 kWh. Tempomat som mal nastavený na 125 km/h.

Mário Šimovič/FonTech

Z hľadiska spotreby pri plne zaťaženom aute je na tom Mercedes eVito Tourer fantastický. Zvýšená hmotnosť na auto z tohto ohľadu prakticky nijak nevplýva, takže na diaľničný dojazd cez 220 km sa môžeš spoľahnúť, či už v aute sedíš sám, alebo s ďalšími siedmimi ľuďmi.

Mário Šimovič/FonTech

Dostávam sa teda k dojazdu, ktorý ale ako taký, žiaľ, nie je svetoborný. Elektrické Vito je osadené 90 kWh batériou, využiteľná kapacita však bude nižšia. Či už jazdíš s plne naloženým autom v meste alebo na diaľnici, spotreba sa v oboch prípadoch pohybuje medzi 36-38 kWh/100 km, takže v reálnych podmienkach by si mal rátať s vyššie uvedeným dojazdom okolo 220 km, v lepších prípadoch 250 km.

Mário Šimovič/FonTech

Poteší však 110 kW nabíjanie, vďaka ktorému som eVito nabil z 20 % na 100 % za rovných 63 minút. Až do 80 % SoC kapacity sa držal nabíjací výkon okolo 80 kW, potom začal rapídnejšie klesať. V prípade elektrického Vita je teda časovo najvýhodnejšie auto nabíjať práve do 80 %.

GreenWay/FonTech

Spotreba pri plnej záťaži ma veľmi milo prekvapila, no zaskočili ma parametre, od ktorých som to popravde nečakal. Napríklad jazdná dynamika. Z elektrických áut dobre viem, že aj pri vyššej záťaži je ich jazdná dynamika veľmi dobrá a takmer nie je poznať rozdiel medzi prázdnym a plným autom ľudí. V prípade eVita to neplatí.

Mário Šimovič/FonTech

Jazdná dynamika prázdneho auta je fantastická. Elektromotor s výkonom 150 kW (204 koní), ktorý poháňa prednú nápravu, bohato stačí. Žiaľ, pri plnom zaťažení jazdná dynamika výrazne klesla.

Mário Šimovič/FonTech

Elektrický Mercedes Vito s ôsmimi ľuďmi na palube už nebol taký živý a dravý, rozbiehanie trvalo podstatne dlhšie. Aby som autu nekrivdil, nebola to úplná katastrofa. Skôr ma zaskočil ten rozdiel. Predsa len, 600 kg naviac dá zabrať aj elektrickému motoru, takže to na druhú stranu chápem.

Mário Šimovič/FonTech

Čo ma ale sklamalo najviac, je zmena chovania podvozku pri plnom obsadení posádky. Mercedes eVito počas jazdy na diaľnici doslova plával. Každá menšia nerovnosť auto rozkolísala hore a dole a pasažieri na zadných sedadlách sa cítili ako na hojdačke.

Z hľadiska pohodlnosti pri cestovaní je vždy lepší mäkký než tvrdý podvozok, no ak sa to s mäkkosťou pruženia preženie, dopadne to zle a z jazdy po diaľnici sa stane „plavba jachtou po morských vlnách“. 

Zhodnotenie

Mercedes eVito je veľmi príjemným prekvapením. V tom, čoho som sa obával najviac, elektrická dodávka od Mercedesu absolútne nezaváhala. Dojazd pri prázdnom a plnom aute je takmer totožný a po diaľnici v oboch prípadoch hravo prejdeš cez 220 km na jedno nabitie.

Naprieč celým Slovenskom by si tak prešiel s jednou, maximálne dvomi zastávkami na nabíjanie, ktoré by dokopy pridali zhruba 1,5 hodiny času k celkovej jazde, čo nie je žiadna katastrofa.

Samozrejme, ak sa niekam ponáhľaš, každá minúta zdržania vie byť nepríjemná a práve tu sa vynára otázka, pre koho je Mercedes eVito určený. Tých skupín ľudí je hneď niekoľko.

Azda najvhodnejším majiteľom elektrického Vita je početná rodina. Tento van totiž ponúka osem, či dokonca až deväť plnohodnotných miest na sedenie a rodinné výlety si tak v maximálnom pohodlí užije aj viac ako päťčlenná rodina.

Ďalšie vyžitie eVita vidím ako letiskový transfer, prípadne väčší taxík do mesta. Pre prípad nejakej luxusnejšej prepravy osôb tu už má Mercedes svoje nové EQV, takže eVito aj so svojou cenou, ktorá štartuje na sume od 56 000 € bez DPH predstavuje cenovo dostupné riešenie v podaní nemeckej prémiovej automobilky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú