Počítačové hry sú tu s nami od čias prvých osobných počítačov, ktoré obsahovali jednoduché operačné systémy. Aj keď prvé tituly sa objavili už v 50 – 60. rokoch minulého storočia, ich masívne rozšírenie prišlo až s príchodom operačného systému MS-DOS vytvoreného spoločnosťou Microsoft.

A práve z tohto obdobia pochádzajú tie najznámejšie hry, pri ktorých ľudia starší ako 20 rokov zažívajú nostalgické chvíle. Pravdaže sa nedajú porovnávať s dnešnými peckami, ktoré grafickým spracovaním vyrážajú dych, no u väčšiny z nás boli tieto hry prvými a aj napriek ich jednoduchosti na ne nedáme dopustiť. Čo však nebolo jednoduché, boli levely, ktoré častokrát vedeli potrápiť a otestovať nervy.

Wolfenstein 3D

Rok vydania: 1992

Prvý diel najznámejšej hry z nacistického prostredia. Wolfenstein ukazuje príbeh agenta Blazkowicza, ktorý má za úlohu zneškodniť plány nacistov. Hra má 6 epizód, pričom každá obsahuje 8 levelov + záverečného bossa. Počas hrania sa stretneš s mnohými nepriateľmi, pričom nechýbajú vojaci, mutanti či psy.

Zobraziť celú galériu (10)
Screenshot/Archive.org

Zahrať si hru Wolfenstein 3D

Prince of Persia

Rok vydania: 1990

Nezapomenuteľná hra z pohľadu 3 osoby, v ktorej máš len 60 minút na to, aby si zachránil princeznú, ktorú uväznil zlý Jaffar. V hre ťa čaká množstvo pascí, skákania a predovšetkým rozmýšľania. Hlavný hrdina má neobmedzené množstvo životov, no po každom zabití sa vrátiš späť na začiatok levelu.

Zobraziť celú galériu (10)
Screenshot/Archive.org

Zahrať si hru Prince of Persia

Pac-Man

Rok vydania: 1983

Herný veterán, ktorý v tomto roku oslávi už 35 rokov od svojho vzniku. Princíp hry je jednoduchý, no predsa dokáže zabaviť nejedného z nás. Popularita tejto hry je obrovská, čo dokazuje aj to, že aj dnes je dostupná pre takmer všetky platformy. Zahrať si ju môžeš ešte v pôvodnej verzii z roku jej vydania na MS-DOS.

Zobraziť celú galériu (10)
Screenshot/Archive.org

Zahrať si hru Pac-Man

Aladin

Rok vydania: 1994

Jedna z mojich najobľúbenejších hier, ktorú som hrával ešte ako malý. Hra je z pohľadu tretej osoby a v hlavnej úlohe je mladý Aladin, ktorý sa snaží zachrániť princeznú Jasmínu z rúk zlého Jaffara. Príbeh sa odohráva v rôznych oblastiach a nachádza sa tu množstvo prekážok, ktoré musíš prekonať. Samozrejme nechýbajú nepriatelia, ktorých môžeš zneškodniť mečom alebo hádzaním jabĺk.

Zobraziť celú galériu (10)
Screenshot/Archive.org

Zahrať si hru Aladin

Super Mario Bros.

Rok vydania: 1985

Tu možno niektorí budú nesúhlasiť, nakoľko táto hra nebola nikdy oficiálne dostupná pre MS-DOS, aspoň nie pod taktovkou Nintenda. No popularita tejto hry je tak veľká, že si určite zaslúži byť na tomto zozname.

Zahrať si hru Super Mario Bros.

Donkey Kong

Rok vydania: 1983

Veľký hit spoločnosti Nintendo a hra, z ktorej vznikol inštalatér Mario. Aj v tomto prípade je cieľom hry zachrániť dievča Pauline predtým než uplynie časový limit. Táto hra je pozoruhodná ešte tým, že patrí medzi prvé, kde je príbeh rozprávaný pomocou jednoduchých strihových scén.

Zobraziť celú galériu (10)
Screenshot/Archive.org

Zahrať si hru Donkey Kong

Duke Nukem 3D

Rok vydania: 1996

Jedna z najznámejších akčných hier v hlavnej úlohe s drsným blonďákom. Hra obsahuje 4 epizódy, pričom každá sa odohráva na inom mieste. V čase svojho vydania priniesla hra viacero noviniek, ktoré nám dnes prídu ako samozrejmosť. Medzi ne patrila možnosť používať veci nachádzajúce sa v hre (toalety, hydranty…), skákanie, prikrčenie a vertikálne rozhliadanie.

Zobraziť celú galériu (10)
Screenshot/Classicreload

Zahrať si hru Duke Nukem 3D

Indiana Jones and The Last Crusade

Rok vydania: 1989

Jeden z najväčších dobroduhov a hrdinou sa dočkal aj herného spracovania. Indianu Jones miloval takmer každý, čomu určite dopomohol aj herecký výkon Harrisona Forda. Nechýba typická znelka a viaceré miesta z filmov.

najznámejšie MS-DOS hry
Zobraziť celú galériu (10)
Screenshot/Archive.org

Zahrať si hru Indiana Jones and The Last Crusade

DOOM

Rok vydania: 1993

Doom je považovaný za jeden z najvplyvnejších titulov v histórií hier, keďže ako prvý prišiel s pohľadom z prvej osôb a možnosťou multiplayeru. Hrávali ju ľudia po celom svete, no spôsobovala aj značnú kontroverziu pre prílišné násilie a satanistické prvky v hre. Hra sa točí okolo mariňáka bez mena, ktorý bol nútene poslaný na Mars po tom, čo zavraždil svojho dôstojníka. Doteraz nudná planéta sa však vzápätí zmení na peklo. Hra je rozdelená do troch epizód (vo verzii Ultimate pribudla štvrtá) a položila základy pre všetky ďalšie FPS hry, ktoré sa nazývali aj doomovky

Zobraziť celú galériu (10)
Screenshot/Classicreload

Zahrať si hru The Ultimate DOOM

Quake

Rok vydania: 1996

Ďalšia legendárna hra, v ktorej tvojou úlohou je hľadať východ z každej úrovne a bojovať pritom proti nepriateľom. Pred každou úrovňou je možné vybrať obtiažnosť. Celkovo je hra rozdelná do 4 epizód, pričom každá obsahuje 8 levelov + jeden tajný. Každá epizóda sa začína nulovým vybavením. Dostupný bol aj multiplayer, kde hráči bojovali proti sebe.

Zobraziť celú galériu (10)
Screenshot/Classicreload

Zahrať si hru Quake

Samozrejme takýchto hier boli stovky, no veríme, že práve tieto patria medzi tie najobľúbenejšie a najviac nostalgické pre všetkých, ktorí si ešte tieto časy pamätajú. Tieto a mnoho ďalších hier nájdeš na stránke archive.org, kde sa nachádza vyše 4000 titulov. Ktorá z týchto hier sa ti najviac zapísala do pamäte?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom