V smartfónovom svete patrí medzi najväčších výrobcov OLED displejov kórejský Samsung, ktorý musí uspokojiť požiadavky všetkých zákazníkov. Táto neľahká úloha je však neraz poriadne náročná, a tak sa na mnohých z nich nezvýši. Xiaomi, Huawei či Oppo chcú začať vyrábať vlastné mini LED obrazovky, ktorými by sa vyhli kríze kvôli nedostatku displejov.

Vlajkové lode výrobcov smartfónov sa neustále pýšia tou najlepšou výbavou, ktorou sa vyvyšujú nad ostatné modely. Okrem výkonného hardvéru si už nejaký čas môžeme užívať pohľad na perfektné OLED obrazovky, za ktorých výrobou stojí zväčša Samsung. Ten tieto panely dodáva nielen svojim TOP modelom, ale aj prémiovým kúskom konkurencie. Vďaka tomu si zabezpečil vedúcu pozíciu vo výrobe obrazoviek pre smartfóny a stále viac výrobcov sa spolieha na jeho kvalitné OLED panely.

Konkurencia sa búri

K prechodu na OLED displeje sa v minulom roku rozhodli aj v Apple, kde ním vybavili svoj výročný iPhone X. Tento rok nemá byť príliš odlišný. Nové smartfóny z Cupertina by sa mali opäť z veľkej časti spoliehať na displeje Samsungu. Vysoký dopyt po jeho paneloch môže ale vyústiť až k ich nedostatku, ktorý sa čínski výrobcovia smartfónov rozhodli riešiť po svojom. Xiaomi, Oppo či Huawei požiadali taiwanských výrobcov displejov, aby začali s výrobou tzv. „mini LED“ displejov.

Nenechaj si ujsť
Top modely Samsungu sa stretli s iPhone X v teste prepálenia OLED displeja. Kto z neho vyšiel lepšie?

Výroba by sa mala rozbehnúť v čase, keď bude Apple spúšťať sériovú produkciu nových smartfónov, teda približne v júni. Prvé modely s týmto typom displeja by sa tak na trh mohli dostať o pár mesiacov neskôr. Kvalitou sa však mini LED obrazovky OLED panelom od Samsungu zrejme nevyrovnajú. Dokážu však znížiť výrobné náklady a celkovo budú dostupnejšie ako konkurenčné obrazovky. Čínski výrobcovia sa tým chcú „odstrihnúť“ od veľkej závislosti na Samsungu a jeho displejoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom