Displeje s OLED technológiou sa dostávajú do čoraz väčšieho množstva smartfónov. Kľúčový bol najmä minulý rok, kedy s nimi prišiel aj iPhone X, Google Pixel 2 XL či séria LG V. Aj keď OLED displeje prinášajú v určitých oblastiach zásadné vylepšenia, majú aj výraznú slabinu. Je ňou možnosť prepálenia obrazu, ktoré sa zvykne dostaviť po dlhšom čase zobrazovania rovnakého obsahu.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Ktorý smartfón odoláva najlepšie?

Juhokórejský server Cetizen sa preto rozhodol otestovať top tri smartfóny s OLED displejmi a zistiť, ktorý z nich prepáleniu odoláva najlepšie. Konkrétne vyskúšal modely Samsung Galaxy S7, Galaxy Note 8 a iPhone X. Na každom z nich bol 510 hodín zobrazený rovnaký obrázok. Ako to nakoniec dopadlo?

Ako môžeš vidieť na priložených snímkach, prepálenie sa ukázalo na každom smartfóne, aj keď s rozličnou intenzitou. Najhoršie dopadol Galaxy Note 8, na ktorom je prepálený obrázok vidieť najlepšie. Prekvapivo dobre si viedol takmer 2-ročný Galaxy S7 a najlepšie dopadla vlajková loď spoločnosti Apple – iPhone X.

Nenechaj si ujsť
LG tasí na tohtoročný CES veľkú parádu: 88-palcový televízor s 8K

Je však dôležité upozorniť, že z tohto testu nemožno vyvodiť žiadny presvedčivý záver. Je to kvôli tomu, že každý displej je unikátny a bolo by potrebné otestovať aspoň sto kusov z každého modelu, aby sa kvalita displejov skutočne ukázala.

Ako sa brániť?

Kvôli výsledkom testu sa teda nemusíš báť, že sa podobne prepáli obraz aj na tvojom smartfóne s OLED displejom. Pri bežnom používaní je riziko omnoho menšie a existuje niekoľko rád, ako mu predísť. Na Samsung zariadeniach sa napríklad dajú skryť navigačné tlačidlá, aby sa nezobrazovali permanentne. Neodporúčajú sa tiež prehnane dlhé režimy spánku a dlhé používanie pri vysokom jase.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
22%
Chcem to
11%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
67%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.