Displeje s OLED technológiou sa dostávajú do čoraz väčšieho množstva smartfónov. Kľúčový bol najmä minulý rok, kedy s nimi prišiel aj iPhone X, Google Pixel 2 XL či séria LG V. Aj keď OLED displeje prinášajú v určitých oblastiach zásadné vylepšenia, majú aj výraznú slabinu. Je ňou možnosť prepálenia obrazu, ktoré sa zvykne dostaviť po dlhšom čase zobrazovania rovnakého obsahu.

Ktorý smartfón odoláva najlepšie?

Juhokórejský server Cetizen sa preto rozhodol otestovať top tri smartfóny s OLED displejmi a zistiť, ktorý z nich prepáleniu odoláva najlepšie. Konkrétne vyskúšal modely Samsung Galaxy S7, Galaxy Note 8 a iPhone X. Na každom z nich bol 510 hodín zobrazený rovnaký obrázok. Ako to nakoniec dopadlo?

Ako môžeš vidieť na priložených snímkach, prepálenie sa ukázalo na každom smartfóne, aj keď s rozličnou intenzitou. Najhoršie dopadol Galaxy Note 8, na ktorom je prepálený obrázok vidieť najlepšie. Prekvapivo dobre si viedol takmer 2-ročný Galaxy S7 a najlepšie dopadla vlajková loď spoločnosti Apple – iPhone X.

Nenechaj si ujsť
LG tasí na tohtoročný CES veľkú parádu: 88-palcový televízor s 8K

Je však dôležité upozorniť, že z tohto testu nemožno vyvodiť žiadny presvedčivý záver. Je to kvôli tomu, že každý displej je unikátny a bolo by potrebné otestovať aspoň sto kusov z každého modelu, aby sa kvalita displejov skutočne ukázala.

Ako sa brániť?

Kvôli výsledkom testu sa teda nemusíš báť, že sa podobne prepáli obraz aj na tvojom smartfóne s OLED displejom. Pri bežnom používaní je riziko omnoho menšie a existuje niekoľko rád, ako mu predísť. Na Samsung zariadeniach sa napríklad dajú skryť navigačné tlačidlá, aby sa nezobrazovali permanentne. Neodporúčajú sa tiež prehnane dlhé režimy spánku a dlhé používanie pri vysokom jase.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom