Štyria najväčší výrobcovia elektroniky – Huawei, Xiaomi, Vivo a Oppo spojili svoje sily, aby spoločne vytvorili alianciu Global Developer Service Alliance (GDSA), ktorej cieľom je vytvorenie mobilnej platformy, ktorá bude distribuovať aplikácie do rôznych kútov sveta. Zhrnuté a podčiarknuté, v podstate ide o vytvorenie alternatívy pre Google Play – píšu portály AndroidAuthority či Phonearena.

Aplikácia Google Play je dnes neoddeliteľnou súčasťou zariadení s Androidom. Existujú však aj výnimky. Všeobecne sú to smartfóny predávané v Číne, kde sú všetky Google služby zakázané a po nedávnych udalostiach aj nové smartfóny Huawei, ktorý nezískal potrebné licencie, aby ich mohol využívať. Podobný osud pritom môže postihnúť aj ostatných výrobcov z Číny, medzi ktorých patrí aj Xiaomi, Vivo či Oppo.

Výrazný podiel na trhu

Pôvodne sa celý projekt mal spustiť už v marci, avšak je pravdepodobné, že sa kvôli koronavírusu tento dátum ešte bude niekoľkokrát posúvať. Zatiaľ je spustená oficiálna webová stránka, podľa ktorej bude služba zatiaľ dostupná v troch regiónoch, vrátane Indie, Indonézie, Ruska či Malajzie.

Spojenie týchto štyroch spoločností pritom prináša viacero výhod. Xiaomi má veľké zastúpenie v Indii, Vivo a Oppo v juhovýchodnej Ázii a Huawei v Európe. Celkovo sa pritom starajú o vyše 40% podiel na trhu.

Statistic: Number of available applications in the Google Play Store from December 2009 to December 2019 | Statista

Spoločnosť Google by preto mala túto vznikajúcu koalíciu brať vážne, nakoľko bude lákavá aj samotných vývojárov. Je totiž oveľa menšia pravdepodobnosť, že sa ich aplikácia stratí v mori Google Play, kde je čoraz ťažšie preraziť. Podľa najnovšej štatistiky sa v ňom nachádzajú takmer 3 milióny aplikácii. Navyše si dnes Google „účtuje“ servisný poplatok 30 % z ceny aplikácie.

Novej platforme by stačilo túto hranicu znížiť a hneď by sa stala atraktívnou pre vývojárov. Aký úspech tento počin nakoniec zaznamená je otázne a všetko závisí od prístupu jednotlivých používateľov v danej krajine, kde tento obchod bude mať svoje pôsobenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom