Číňania sú veľmi ambiciózny národ a na európsky trh už priniesli množstvo svojich domácich značiek a produktov. Od smartfónov, cez nositeľnú techniku až po počítače a iné technologické hračky. Teraz si ale chcú Európu podmaniť v ďalšom odvetví, ktorým je elektromobilita, informuje portál Motor1.

To, čo sme mohli pred pár rokmi sledovať v segmente smartfónov, sledujeme teraz v automobilovom odvetví. Čínske autá, respektíve elektromobily, sú v Európe rok čo rok populárnejšie. Potvrdzujú to dáta agentúry JATO, ktorá pravidelne sleduje predaje nových vozidiel na trhu EÚ.

Každý piaty elektromobil je z Číny

Nárast počtu čínskych elektromobilov v Európe je za posledné roky enormný. Za čínsky elektromobil však v tomto prípade považujeme aj ten, ktorý sa v Číne len vyrába, teda napríklad autá značky Tesla.

Xpeng

V roku 2019 tvorili elektromobily z Číny iba 0,5 % všetkých predajov v Európe. V roku 2020 to už bolo 3,5 % a v roku 2021 sa v Európe predalo až 14,7 % elektromobilov vyrobených v Číne.

Dáta za prvý kvartál roku 2022 potvrdzujú stúpajúci trend a zatiaľ tvoria čínske elektromobily až 18,7 % podiel. Každé piate auto predané v Európe teda pochádza z Číny.

Najväčší podiel zatiaľ majú elektromobily vyrobené v Nemecku, kde sa produkuje väčšina modelov z koncernu VW či Mercedes. Onedlho začnú pribúdať aj prvé Tesly vyrobené v berlínskej továrni, takže Nemecko si podľa všetkého prvenstvo udrží aj naďalej, nakoľko najpredávanejším elektromobilom v Európe je stále Tesla Model 3.

Z Číny k nám prúdi až 50 % Tesiel

Keď sa pozrieme na dáta, ktoré konkrétne značky k nám prichádzajú z Číny, nebudeme príliš prekvapení. Až 50 % všetkých vozidiel tvoria elektromobily značky Tesla. Na druhom mieste sa nachádza Dacia, ktorá v Číne vyrába svoj Spring.

Tesla factory

Zhruba 10 % podiel si držia automobilky MG, Polestar a BMW. Ostatné čínske značky zastávajú na európskom trhu iba veľmi malý podiel. Podľa odborníkov však vlna čínskych elektromobilov na európskom trhu len začína.

Môžu zamiešať karty

Od čínskych elektromobilov sa očakáva, že tým európskym budú konkurovať najmä cenou. To sa však zatiaľ nedeje a dôkazom je aj novinka Xpeng P5, ktorá sa v Európe začala predávať len pred pár týždňami.

Podľa informácii na európskom webe automobilky sa Xpeng P5 spočiatku začne predávať v Dánsku, Holandsku a Švédsku. O niečo neskôr príde na rad aj Mekka elektromobility, Nórsko.

Xpeng

Cena na všetkých troch trhoch je zhruba rovnaká, približne 48 000 €. Oproti tej čínskej je to viac než dvojnásobok. Cenovkou tak Xpeng P5 rozhodne nebude konkurovať európskym automobilkám.

Zákazníci si na troch vyššie spomenutých trhoch už môžu elektromobil rezervovať, kedy však začne Xpeng s dodávkami modelu P5 zatiaľ nevieme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP