Česká automobilka Škoda predstavila novú, vylepšenú verziu elektrického SUV Enyaq, ktoré má veľký úspech aj na Slovensku. Ako informuje Škoda na svojej webovej stránke, nová verzia má priniesť viacero zmien nielen z hľadiska výkonu, ale napríklad aj dojazdu či nabíjania.

Čoskoro pôjde do výroby

Okrem miernych vizuálnych zmien dostane nový Enyaq lepší výkon. Namiesto doterajších verzií Enyaq 80 a Enyaq 80x vojdú už začiatkom novembra do výroby verzie 85 a 85x, pričom táto zmena sa týka aj variantu Coupé. Lepší pohon zadnej nápravy poskytne v prípade verzie Enyaq 85 výkon až 210 kW namiesto pôvodných 150 kW.

Poteší aj dojazd až 565 km podľa normy WLTP a batériu je možné nabiť z 10 na 80 % len za 28 minút. Nadšencov rýchlosti poteší aj zrýchlenie českého elektrického SUV a to z 0 na 100 km/h len za 6,7 s – to je o 2 sekundy rýchlejšie, než doterajšia verzia. Zvýšený dojazd sa zase podarilo dosiahnuť vďaka lepšiemu manažmentu batérie aj bez toho, aby bolo nutné ju zväčšovať. Coupé verzia dosiahne dojazd 576 km.

Škoda

Enyaq 85x, teda verzia s pohonom na všetky štyri kolesá a s dvomi elektromotormi, má takisto poskytnúť výkon až 210 kW, čo je v porovnaní s predchodcom o 15 kW viac.

Dojazd tejto verzie je o niečo nižší, a to 538 km podľa WLTP. Coupé variant tejto verzie poskytne o 10 km vyšší dojazd a nabíjanie z 10 na 80 % takisto za 28 minút pri použití maximálneho nabíjacieho výkonu 175 kW.

Unikátny pohľad na servis batérie

FonTech.sk mal len nedávno jedinečnú možnosť pozrieť sa na to, ako prebieha servis takéhoto elektromobilu. Najväčším rozdielom oproti autám so spaľovacími motormi je práca a manipulácia s vysokonapäťovou batériou, ktorá je nie len ťažká (v Enyaq 80 váži cez 500 kg), ale môže byť v prípade nesprávnej manipulácie aj nebezpečná.

Ďalšie zmeny

Zmeny čakajú aj športovú verziu Enyaq RS, ktorá dostane vylepšené zloženie batérie s lepším manažmentom tepla, ako aj vyšším nabíjacím výkonom. Majitelia budú mať k dispozícii výkon až do výšky 250 kW a zrýchlenie z 0 na 100 km/h len za 5,5 sekundy. Okrem toho dostane verzia RS vyšší dojazd a to 541 km, v prípade Coupé 547 km.

Škoda

Aj v tomto prípade bude maximálna rýchlosť verzie RS obmedzená na 180 km/h a dôležitou schopnosťou nového Enyaqu podľa Škody bude aj možnosť predhriatia batérie.

Okrem toho všetkého príde aj pozmenené usporiadanie tlačidiel v interiéri, automatické zamykanie vozidla v prípade, že sa majiteľ s kľúčom vzdiali a tiež rôzne zmeny infotainmentu, napríklad v podobe novej verzie 4.0 a kompletne prepracovaného užívateľského rozhrania.

Takto vyzerá demontáž a oprava batérie Škody Enyaq

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP