Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Jedna z najväčších veľmocí, Spojené Kráľovstvo, kedysi vládla takmer celému svetu. Jej vesmírny program je však aj napriek tomu, v porovnaní s mnohými inými krajinami, pomalý a nedosiahol také veľkolepé míľniky, ako pristátie na Mesiaci či na Marse alebo vynesenie astronautov na vlastnej rakete.

Krajina vyvinula a skonštruovala svoju jedinú orbitálnu raketu Black Arrow, pomocou nej však dosiahla obežnú dráhu len raz a následne sa jej vzdala. Ako spomína BBC, jedná sa o jedinú krajinu, ktorá vyvinula vlastnú orbitálnu raketu a následne tento projekt opustila, údajne z ekonomických dôvodov. Čas ale ukázal, že išlo o obrovskú chybu a Spojené Kráľovstvo má čo doháňať.

Malý hráč

Záujem Britov o vesmírne lety začal narastať, najmä medzi vedcami, ešte pred druhou svetovou vojnou a vyústil v založenie Britského medziplanetárneho spolku v roku 1933. O skutočnom vesmírnom programe sa však mohlo hovoriť až v 50-tych rokoch, kedy začala krajina testovať svoje suborbitálne rakety a odpaľovať ich do výšky 200 km.

Science Musem Group/BBC

Raketa Skylark po prvý raz odštartovala v roku 1957 a prestala lietať až v roku 2005, kedy už mala na konte spolu 441 letov. Stroj využívali primárne vedci, ktorý vynášali nad hranicu vesmíru meracie prístroje a zariadenia, ktorými tlačili vpred astronómiu, astrofyziku a ďalšie vedecké odvetvia. Neskoršie verzie dokázali uniesť náklad s hmotnosťou až 200 kg, spomína Sat-net.com.

Skylark využila aj Austrália či Nemecko a Spojené Kráľovstvo vyvinulo aj rakety Black Knight, ktoré dokázali vyniesť na balistickej trajektórii do výšky 800 km až 115 kg. Tento stroj vznikol v rámci vývoja medzikontinentálnych balistických striel, používali ju však aj vedci a od roku 1958 do 1965 vykonala 22 letov, pričom všetky skončili úspechom.

Narozdiel od USA či ZSSR chýbalo najpodstatnejšie
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú