Je tomu len pár týždňov, čo Apple prezentoval svetu svoje doteraz najvyspelejšie a zároveň najdrahšie iPhony, ktoré mali posunúť hranice smartfónov ešte ďalej. Ako mnohí iní výrobcovia, ani tento gigant sa však nevyhol chybám, ktoré robia prvým nešťastným majiteľov na čele veľké vrásky. Po otvorení kauzy #beautygate objavili používatelia novú, zásadnú chybu pri nabíjaní, kedy nové iPhony nedokážu rozoznať pripojený adaptér.

Kalifornská spoločnosť tento rok prekvapila svojich fanúšikov novými iPhonmi, ktoré so sebou priniesli okrem istých vylepšení aj ešte vyššie cenovky. Mnohí by od takýchto prémiových zariadení čakali absolútnu spoľahlivosť a bezchybnosť, no opak je v tomto prípade pravdou. Len zhruba 2 týždne po premiére nových iPhonov, keď sa prvé kusy dostávali k recenzentom a používateľom, boli objavené nedostatky, ktoré tieto Apple smartfóny sužujú.

Viac ako len obyčajné vylepšenia

Jedným z prvých problémov je neustála automatická úprava tónu pleti pri selfie fotografiách. Podľa majiteľov robí predná kamera nového iPhonu Xs a Xs Max zásadné úpravy, ktoré vo výsledku prinášajú až prehnane upravené selfíčka. Túto funkciu pritom Apple na predstavení vôbec neprezentoval a v nastaveniach fotoaparátu ju nie je možné vypnúť. S najväčšou pravdepodobnosťou tak ide o natívnu úpravu fotiek, ktorá je však až príliš agresívna.

Filter selfie fotografií je podľa mnohých používateľov nevhodný a to, že si ho nemôžu deaktivovať na tak drahom smartfóne je skutočne deprimujúce. Sťažnosti k tomuto problému sa čoraz častejšie objavujú nielen na známom diskusnom fóre Reddit, ale aj priamo v diskusii Applu. Majitelia prémiových iPhonov sú rozhorčení touto neprirodzenou úpravou fotiek, no za všetko môže s najväčšou pravdepodobnosťou softvérové nastavenie.

Apple by tak po sťažnostiach mohol chybu napraviť v novej aktualizácii, ktorá obmedzí silné vyhladzovanie pleti, alebo prinesie možnosť deaktivácie tejto funkcie. Na novú kauzu, ktorá začína byť známa ako #beautygate, upozornil už aj známy youtuber z kanála UnboxTherapy v jednom zo svojich posledných videí. Zatiaľ tak zrejme neexistuje riešenie, ktorým by majiteľ iPhonu Xs, alebo Xs Max, zabránil tejto nechcenej úprave selfie fotografií a neostáva tak nič iné, len si počkať na oficiálne vyjadrenie Applu, alebo prípadný update systému.

Problémy s nabíjaním začínajú eskalovať

Omnoho horším nedostatkom nových iPhonov, ktoré prednedávnom dorazili k nedočkavým majiteľom, je výrazný problém s nabíjaním. Po obdržaní predobjednávok sa používatelia pustili do skúmania týchto noviniek, ktoré si však pre nich pripravili nemilé prekvapenie. Nový iPhone Xs a Xs Max totiž prestávajú rozoznávať pripojený kábel nabíjacieho adaptéra, a teda sa vôbec nenabíjajú. Táto situácia nastáva podľa stoviek používateľov v úspornom režime, respektíve pri zamknutej obrazovke smartfónu. Pripojením Lightning konektora do niektorého z nových iPhonov nedôjde k automatickému nabíjaniu.

Zobraziť celú galériu (1)
Unbox Therapy/YouTube

Nenechaj si ujsť
Testy antén v iPhone Xs naznačujú chybu v konštrukcii. Apple ju len tak ľahko zrejme neopraví

Nabíjací proces v niektorých prípadoch začne až po poklepaní na displej, alebo zdvihnutí smartfónu. Niektorí používatelia však hlásia omnoho vážnejšie chyby, kedy ich iPhone Xs Max po pripojení kábla úplne zamrzol a prestal reagovať na hardvérové tlačidlá a dotyk. V niektorých prípadoch zasa pomohlo otočenie Lightning konektora či odpojenie a opätovné pripojenie kábla. Iní hlásia chybu nabíjania aj pri zapnutom displeji a niektorým sa zatiaľ chybné nabíjanie neprejavilo. Sklamaní a nahnevaní zákazníci Applu opäť hľadajú riešenie tohto vážneho problému v diskusiách na stránke spoločnosti. Na chybu nabíjania už dokonca poukázal vo svojom najnovšom videu aj Lewis Hilsenteger z UnboxTherapy, ktorý si ju overil na všetkých verziách nových iPhonov.

Mnohé takéto iPhony chceli pritom ľudia v obchode vymeniť za bezchybné kusy, no výmenou sa nič nevyriešilo a problém často pretrváva naďalej. Viacerí pritom túto chybu pripisujú úspornému režimu, do ktorého smartfón prechádza po vypnutí obrazovky. Iní zasa ukazujú prstom na nové bezpečnostné vylepšenie, ktoré výrobca do iPhonov zaviedol len nedávno. Nový USB Restricted Mode v princípe odpojí Lightning port po hodine nečinnosti iPhonu, kedy nebola jeho obrazovka odomknutá. Týmto spôsobom sa má predísť nebezpečným situáciám, kedy by sa mohli cez USB port do smartfónu nabúrať útočníci pomocou nástroja GreyKey.

V základnom nastavení ja táto funkcia vypnutá. Dá sa však predpokladať, že chyba nabíjania má čo dočinenia práve s touto funkciou, no Apple sa k tomuto problému zatiaľ oficiálne nevyjadril. Pokiaľ by sa jednalo o chybu hardvéru, spoločnosť môže mať na krku ohromný problém, ktorý by jej poriadne poškodil povesť.

Ďalšie chyby ale naznačujú, že všetkému je na vine nový systém iOS 12. Vyššie opísaný problém s nabíjaním totiž postihol aj majiteľov starších modelov ako iPhone 6S či iPhone 8. Majitelia iPhonu X sa zasa po inštalácii najnovšieho operačného systému sťažujú na otrasnú kvalitu obrazu a vyblednuté farby, spolu s vysokým kontrastom.

Zobraziť celú galériu (1)
Marques Brownlee/YouTube

Nenechaj si ujsť
Inovácia, ktorou sa Apple nepochválil. Nové iPhony eliminujú rýchlostnú slabinu iPhone X

Rovnako však po aktualizácii začali mnohým kusom iPhonov rýchlejšie ubúdať percentá batérie pri nečinnosti. Doterajšie sťažnosti používateľov tak ukazujú na chyby v systéme iOS 12, ku ktorým by sa mal Apple čo najskôr vyjadriť.

Nechať zaskočených zákazníkov bez odozvy nie je správnym riešením, no už čoskoro sa zrejme dočkáme oficiálneho stanoviska, ktoré odhalí presné príčiny spomenutých nedostatkov. Veríme, že sa jedná o problémy softvéru a spoločnosť bude schopná ich odstrániť softvérovou aktualizáciou, no nateraz nie je nič isté. Stretol si sa s podobnými chybami aj ty?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom