Klasické SMS správy sú tu desiatky rokov, no majú svoje obmedzenia. Viaceré spoločnosti a operátori sprístupnili nové RCS správy, ktoré otvárajú dvere k jednoduchému posielaniu aj multimediálnych správ prostredníctvom internetu. Podpora RCS správ na Slovensku nie je 100 %, no napriek tomu už môžu zákazníci takýto spôsob komunikácie využívať u väčšiny tunajších operátorov.

Nový komunikačný štandard RCS, alebo tiež Rich Communication Services, chce nahrádzať zastaralé SMS správy, ktoré sú doteraz limitované počtom znakov a neumožňujú ani posielanie videí a iného multimediálneho obsahu. Pokiaľ teda chceme poslať známemu nejakú fotografiu, musíme využiť MMS, ktoré sú však drahšie.

Aktualizácia 11.9.2020: Článok bol doplnený o vyjadrenie spoločnosti Telekom

Moderný spôsob posielania správ ponúka viacero užitočných výhod

RCS správy však riešia nedostatky SMS správ a vylepšujú spôsob komunikácie. Takúto možnosť pritom môžu využívať aj ľudia v susednom Česku a mnohých iných krajinách. Najznámejší ekvivalent RCS správ sa presadil najmä u iPhonov, kde si milióny používateľov po celom svete obľúbili správy iMessage. S RCS správami pre Android však nie sú kompatibilné.

Vlastné riešenie preto priniesol aj Google, ktorý odomkol posielanie RCS správ prostredníctvom svojej aplikácie Správy aj bez toho, aby musel čakať na súhlas operátorov v jednotlivých krajinách. Podpora tejto komunikácie sa u našich operátorov líši a nie všetci z nich zatiaľ RCS správy zákazníkom ponúkajú. Jeden z nich ich dokonca podporuje neoficiálne.

Zobraziť celú galériu (4)
Freepik (Úprava redakcie)

V našich končinách sme sa s podporou týchto správ mohli doteraz stretnúť najmä v Telekome a Orangei. Aby bolo možné RCS správy využívať, musí mať zákazník smartfón s OS Android vo verzii, ktorá tieto správy podporuje, aktivovať ich a mať samozrejme pripojenie k internetu, prostredníctvom ktorého sa správy odosielajú.

Neplatí sa teda pevná cena ako pri klasických SMS správach, ale za dáta, ktoré sú pri posielaní spotrebované. Taktiež je pre posielanie RCS správ medzi zariadeniami nutné, aby ich podporovala aj druhá strana, teda príjemca.

Zobraziť celú galériu (4)
Freepik (Úprava redakcie)

RCS správy stále nenájdeme u všetkých našich operátorov

Telekom a Orange spustili tento druh správ ešte v roku 2018. Od tej doby pribudla podpora pre viaceré zariadenia a dnes môže RCS využívať už väčšina podporovaných zariadení prostredníctvom aplikácie Správy od Googlu alebo vlastných aplikácií výrobcov, ako je tomu napríklad v prípade Samsungu.

V súčasnosti fungujú na všetkých Android zariadeniach a tiež Samsung telefónoch. Aplikácie, ktoré podporujú RCS správy môžu byť buď automaticky nainštalované už od výrobcu (napr. Samsung), alebo si ju zákazník do zariadenia doinštaluje sám (napr. Google Messages v rámci starších typov Android zariadení),“ informovala redakciu FonTech.sk hovorkyňa Orange Slovensko, Ivica Hricová.

RCS funguje od 10. septembra pre všetky zariadenia s Android 5.0 a vyššie a aktualizovanou aplikáciu Správy od Google resp. Správy od Samsungu a v nastaveniach aplikácie Správy je potrebné mať povolené odosielanie RCS,“ informoval redakciu FonTech.sk Pavel Ďurík zo spoločnosti Telekom.

Orange však našu redakciu informoval, že v jeho sieti má doteraz aktívne RCS správy celkovo 350 000 klientov spomedzi 2,7 milióna klientov využívajúcich mobilné služby operátora.

Podporou RCS správ sa zaoberá aj O2, avšak oficiálne ju zákazníkom momentálne neposkytuje. V reakcii na naše otázky sme od operátora dostali len nasledovnú odpoveď:

Aktuálne zvažujeme všetky možnosti využitia RCS správ pre našich zákazníkov,“ vyjadrila sa pre FonTech.sk hovorkyňa O2, Tereza Molnár.

Neoficiálne však tieto správy podporuje aj najmladší slovenský operátor, ktorý ale negarantuje ich funkčnosť.

Na základe interných testov, ktoré sme realizovali v poslednom období, môžeme potvrdiť, že tzv. chatovacia služba RCS Messages  vrátane prenosu multimediálnych správ, v našej mobilnej sieti 4ka, je funkčná.

Pre fungovanie RCS služby v sieti 4ka, sa využíva komunikácia prostredníctvom Android aplikácie Messages priamo s Google RCS servermi,“ informovala 4ka FonTech.sk.

RCS správy tak fungujú aj u tohto slovenského operátora, no nemusia byť dostupné pre každého. Všetko totiž závisí už od spomínanej verzie OS Android a podpory týchto správ. Operátor však neprezradil, koľko zákazníkov aktuálne využíva v jeho sieti RCS správy.

Zobraziť celú galériu (4)
Freepik (Úprava redakcie)

„Dovoľujeme  si zdôrazniť, že RCS služba, je bez garancie funkčnosti. Zároveň dopĺňame, služba RCS Messages by mala fungovať len na tých zariadeniach, ktoré tento typ správ podporujú, čiže najnovšie mobilné telefóny s poslednou verziou OS Android, a najnovšou verziou aplikácie Messages, ktorá je priamo  určená na tento typ komunikácie,“ dodalo komunikačné oddelenie 4ky vo vyjadrení pre redakciu FonTech.sk.

Hoci sú teda RCS správy na svete už niekoľko rokov, stále chýbajú v O2 a 4ka ich fungovanie negarantuje. Okrem posielania multimediálneho obsahu však prinášajú tieto správy aj výhody v podobe označenia dôležitých hlasových volaní alebo tiež označenie predmetu hovoru či zdieľanie lokality.

V prípade, ak nemá smartfón pripojenie k internetu, sú posielané správy odosielané ako klasické SMS správy a operátori si potom účtujú za ich odoslanie stanovené jednotkové ceny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom