Zatiaľ čo mnohí zákazníci bánk využívajú iba dostupné platby Android smartfónmi cez Google Pay, iní čakajú na spustenie dlho očakávanej služby Apple Pay. Karty však teraz zamiešala novinka od najmladšej slovenskej banky, ktorá nemyslí len na telefóny. Banka 365.bank vyrukovala s možnosťou bezkontaktných platieb hodinkami prostredníctvom služieb Fitbit Pay a Garmin Pay, ktoré môžu klienti využiť už dnes.

Od dnešného dňa majú klienti 365.bank možnosť platiť hodinkami Fitbit a Garmin.“ Týmito slovami potešila slovenská banka svojich klientov, ktorí môžu popri platbách cez Google Pay využiť už aj bezkontaktné platby vybranými inteligentnými hodinkami, informuje 365.bank v tlačovej správe. Sprístupnenie nových služieb tak potvrdzuje pôvodné špekulácie, o ktorých FonTech.sk informoval začiatkom apríla.

Platby hodinkami Fitbit a Garmin sú už oficiálne na Slovensku

Neustále vyspelejšie možnosti platieb teraz prinášajú možnosť jednoducho priložiť k platobnému terminálu aj hodinky z dielne spoločností Fitbit a Garmin. Po smartfónoch sú to práve tieto nositeľné zariadenia, ktoré už dnes slúžia ako rýchly a jednoduchý prostriedok pre bezkontatkné platby. Takýto spôsob víta až 35 % populácie Slovenska, informovala banka 365.bank v tlačovej správe. Osobitou skupinou v prieskume boli aj technicky zdatnejší ľudia, z ktorých až 51 % víta platby hodinkami.

„Naším cieľom je prinášať klientom užitočné riešenia, ktoré navyše zvýšia ich používateľský zážitok z bankových služieb. Smart hodinky majú v bankovníctve, podobne ako smartfón, veľké využitie aj potenciál. Dokážu podstatne zjednodušiť a zrýchliť platenie a navyše sú ešte bezpečnejšie ako platba kartou. 365 je banka pre dnešných ľudí, a preto je v našom záujme podporovať dnešné technológie,“ uvádza Tomáš Barbarič, head of business development v 365.bank.

V situácii, kedy pri sebe nemáme žiadnu hotovosť, platobnú kartu, či naše smartfóny, prídu vhod inteligentné hodinky, ktoré nosíme na zápästí. Práve v takomto prípade sa ocitlo už 61 % opýtaných ľudí, informovala banka 365.bank. Nové služby Fitbit Pay a Garmin Pay boli spustené aj vďaka spolupráci s Mastercard.

Nenechaj si ujsť
Prvá slovenská banka oficiálne ohlásila, že prinesie Apple Pay

„Slováci patria vo využívaní bezkontaktných platieb k európskej špičke. Je preto samozrejmé, že majú záujem začať platiť bezkontaktne aj pomocou rôznych, napríklad nositeľných zariadení spojených s bankovým účtom,“ uviedol Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko, Česko a Rakúsko.

Dopyt Slovákov po bezkontaktných platbách hodinkami tak priniesol svoje ovocie. 365.bank ako prvá banka spúšťa nové služby ešte pred očakávaným Apple Pay, s ktorým je taktiež možné platiť cez hodinky Apple Watch. Túto službu však už spustili banky v susednom Česku a najnovšie informácie potvrdzujú, že je len otázkou času, kedy sa dostane aj k nám. Komfortné platenie hodinkami Fitbit a Garmin ale môžu klienti 365.bank využiť už dnes.

Slováci sú čoraz ochotnejší používať moderné formy platieb s ohľadom na pohodlie a bezpečnosť transakcií. S cieľom uľahčiť našim zákazníkom každodenný život neustále hľadáme nové digitálne riešenia a sme veľmi radi, že im môžeme na Slovensku prvýkrát sprístupniť Fitbit Pay,“ uvádza Rares Vasile Florea, Regional Country Manager CEE zo spoločnosti Fitbit. 

Okrem podporovaných hodiniek budú potrebovať už len aplikáciu Fitbit alebo Garmin Connect. V nich stačí zvoliť bezpečnostné heslo a vyplniť údaje o platobnej karte a môžeme hodinkami začať platiť.

Športové hodinky Garmin sa stali neodeliteľnou súčasťou života aktívnych ľudí. Práve športovci na rekreačnej aj na profesionálnej úrovni skutočne ocenia možnosť platiť priamo zo svojho zápästia. Jednoducho a bezpečne,“ vyjadril sa Martin Bušovský marketing manager spoločnosti Garmin.

Zoznam podporovaných hodiniek Fitbit a Garmin:

  • Fitbit Charge 3 Special Edition
  • Fitbit Versa
  • Fitbit Versa Special Edition
  • Fitbit Ionic
  • Fitbit Ionic: Adidas Edition
  • Garmin Forerunner 645
  • Garmin Fenix 5 Plus
  • Garmin Vívoactive 3
  • Garmin D2
Bezpečnosť nadovšetko

Jednoduché riešenie je tak dostupné naozaj pre každého. Podľa vyjadrení banky v tlačovej správe je navyše pri tomto spôsobe platby braný aj veľký ohľad na bezpečnosť, kedy sa údaje o kartách neukladajú priamo do hodiniek, ale je vytvorené virtuálne číslo kreditky.

Týmto spôsobom sa tak vytvorí kópia, ktorá neprezrádza skutočne údaje ako číslo karty, či CVC kód. K tomu sa pridáva aj zabezpečenie platieb kódom, ktorý podľa banky 365.bank „slúži na autorizáciu platieb počas 24 hodín od jeho posledného zadávania, resp. dovtedy, pokiaľ si hodinky nedáte z ruky dolu“.

Ďalšie banky sa do platieb hodinkami nehrnú

Zatiaľ je 365.bank jedinou bankou, ktorá sa odhodlala k spusteniu týchto platobných služieb. Podľa našich informácií ďalšie veľké banky ako Tatra banka, Fio Banka či VÚB banka neuvažujú o spustení bezkontaktných platieb hodinkami a svojim zákazníkom ponúkajú naďalej platby smartfónmi buď prostredníctvom Google Pay, alebo cez vlastné aplikácie.

Výnimkou však môže byť Poštová banka, ktorá „má záujem participovať pri zavádzaní nových spôsobov bezkontaktných platieb či už telefónmi alebo inými zariadeniami,“ prezradila pre FonTech.sk Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Exkluzívne zľavy na nákup hodiniek Fitbit a Garmin ako bonus pre klientov 365.bank

Spustenie nových bezkontaktných platieb hodinkami so sebou prináša aj lákavé zľavy, ktoré môžu záujemcovia o hodinky Fitbit využiť na nákup zariadení tejto značky v obchode Mall.sk. Pri nákupe do konca júna je nutné zaplatiť kartou 365.bank a zadať kód klient365 a následne získajú 15 % zľavu z ceny tovaru.

Zákazníci, ktorí by si chceli dopriať nové hodinky Garmin Vívoactive 3, alebo Vívoactive 3 Music, môžu do konca mája získať 30 % zľavu na oficiálnej stránke Garmin.sk. Pred kúpou niektorého z vybraných modelov je potrebné zľavu aktivovať v aplikácii tejto banky. Najprv bude zaplatená plná cena hodiniek a 30 % z ich ceny sa neskôr klientovi pripíše späť na účet.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP