Bezkontaktné platby smartfónmi sa vďaka prítomnosti Google Pay na Slovensku a ďalším aplikáciám od našich bánk stali zaužívaným štandardom. Mnohí ešte čakajú na Apple Pay pre platenie iPhonom a hodinkami Apple Watch, no okrem tohto riešenia môžu niektoré banky vyrukovať aj s ďalšími možnosťami. Niektoré slovenské banky môžu po službe od Googlu zaviesť aj Garmin Pay a Fitbit Pay ako alternatívu pre bezkontaktné platby hodinkami.

Trh s inteligentnými hodinkami sa v posledných rokoch rozrástol o mnoho prepracované modely, ktoré okrem fitnes funkcií dokážu poskytnúť používateľovi ešte väčšie pohodlie aj vďaka NFC čipu. Ten, podobne ako v smartfónoch, dokáže vykonávať aj bezkontaktné platby pri pokladniach. Všetko ale závisí od podpory bánk a týchto služieb v jednotlivých krajinách. U nás zatiaľ v praxi funguje iba Google Pay a v kuloároch sa hovorí aj o príchode Apple Pay, ktorý ohlásila Slovenská sporiteľňa.

Platby smartfónmi sa rozširujú. Podpora pre Garmin Pay a Fitbit Pay zatiaľ chýba

Hoci u nás bezkontaktné platby cez iPhone a Apple Watch zatiaľ nemáme, v susednom Česku ich už môžu zákazníci vybraných bánk využívať zopár týždňov. Rovnako tak u našich susedov nechýba ani Google Pay, no majú aj ešte niečo naviac. Od minulého roka tam totiž niektoré banky spustili platby pomocou služieb Garmin Pay a Fitbit Pay, ktoré sprístupnili bezkontaktné platby cez vybrané modely týchto inteligentných hodiniek. Podpora týchto systému žiaľ na Slovensku stále chýba.

Najnovšie informácie však naznačujú, že by sme sa mohli dočkať jednej z týchto služieb už v najbližších týždňoch. Vďaka tipu od nášho čitateľa sme sa dozvedeli, že banka 365.bank môže zaviesť platby prostredníctvom Garmin Pay ešte v priebehu tohto mesiaca. Tieto informácie mala údajne poskytnúť podpora spoločnosti v Žiline. Pre náš portál sa však hovorkyňa banky vyjadrila nasledovne:

Sledujeme všetky moderné technológie, ktoré majú potenciál klientovi priniesť vyšší používateľský zážitok z bankových služieb. Vo všeobecnosti máme záujem podporiť hlavne tie služby, po ktorých evidujeme dopyt od našich klientov. Čo sa týka služby Apple Pay, ako sme už viackrát avizovali, sme „mobile first“ banka, a preto máme záujem priniesť túto službu svojim klientom,“ informovala FonTech.sk PR manažérka 365.bank, Linda Gáliková.

Nenechaj si ujsť
Na Slovensku ostali posledné dve banky bez podpory Google Pay. Vieme, či túto službu niekedy ponúknu

Zatiaľ tak nie je jasné, či sa klienti 365.bank dočkajú podpory pre platby hodinkami. Rovnako sa ale šepká aj o tom, že túto službu zvažuje tiež Tatra Banka a ČSOB banka. Nás preto zaujímalo, aký záujem majú vybrané banky o bezkontaktné platby hodinkami Garmin a Fitbit. Tatra Banka však svojich klientov nepoteší a zatiaľ spomínané služby nevyužije.

Garmin Pay a iné netradičné bezkontaktné spôsoby platenia momentálne neplánujeme podporovať,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa Tatra Banky, Zuzana Žiaranová.

ČSOB banka nás v telefonickom rozhovore v tomto smere informovala, že bezkontaktné platby cez Gamin Pay a Fitbit Pay zatiaľ neanalyzuje. Na podporu týchto služieb sme sa opýtali aj Raiffeisen banky, Poštovej banky, Prima Banky, ktoré sa však v čase písania článku k danej téme nevyjadrili.

VÚB banka sa taktiež zaujíma o bezkontaktné platby, avšak zatiaľ bude podľa vyjadrení podporovať iba platby Android smartfónmi. Apple Pay nám banka nateraz nepotvrdila.

„VÚB banka už dlhodobo ponúka svojim klientom moderné možnosti platenia. Začala s vlastnou aplikáciu VÚB Wave2Pay ešte v roku 2015 a začiatkom tohto roka sme spustili platby cez službu Google Pay. Momentálne nevieme potvrdiť spustenie ani jednej z ďalších uvedených možností platieb mobilom alebo hodinkami,“ informoval FonTech.sk PR manažér VÚB banky, Mgr. Dominik Miša.

S podporou platieb hodinkami žiaľ neplánuje prísť podľa oficiálneho vyjadrenia ani Fio banka. Miesto Garmin Pay a Fitbit Pay tak budú zákazníci stále viazaní len na smartfóny, pričom k Androidom neskôr pribudnú aj iPhony.

Aktuálne trendy samozrejme sledujeme, ale platenie chytrými hodinkami momentálne neplánujeme. Po nedávnom spustení Google Pay sa aktuálne chceme sústrediť na Apple Pay, ktoré by sme radi našim klientom sprístupnili v treťom štvrťroku,“ prezradil pre FonTech.sk Jakub Heřmánek, marketing a PR Fio banky.

Poštová banka taktiež nechce zaostávať v ponuke bezkontaktných platieb, čo nám potvrdila aj hovorkyňa spoločnosti, Lýdia Žáčková.

„Poštová banka chce prinášať svojim klientom moderné technológie a zvyšovať tak komfort klientov pri využívaní bankových služieb. Preto máme záujem participovať pri zavádzaní nových spôsobov bezkontaktných platieb či už telefónmi alebo inými zariadeniami,“ vyjadrila sa pre FonTech.sk Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Aktualizácia 8.4.2019: Pridané oficiálne vyjadrenie Fio Banky.

Aktualizácia 9.4.2019: Pridané oficiálne vyjadrenie Poštovej Banky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom