Astronómom sa v uplynulých dňoch potvrdili 15-ročné teórie, ako by mohlo Slnko účinne a cielene zvyšovať svoju teplotu. Na jeho povrchu totižto zachytili úplne nový typ explózie, ktorú spôsobilo cielené pretínanie magnetických polí, informuje portál CNN.

Magnetické polia Slnka môžu astronómovia zreteľne vidieť vďaka tomu, že sa okolo nich združujú drobné častice plazmy a iných slnečných hmôt. Tie z nich vytvárajú na prvý pohľad pripomínajúce laná, ktoré sa navzájom prepletajú a krížia.

Práve ich skríženie je jav, ktorý astronómovia sledovali, no doposiaľ si mysleli, že sa to deje iba náhodne. Pri spojení magnetických polí nastáva explózia plazmy a častíc, ktoré sa okolo týchto polí nachádzajú. Pri výbuchu vzniká obrovské množstvo energie a tepla.

Z Observatória Slnečnej dynamiky v NASA sa teraz astronómom podarilo zachytiť túto magnetickú explóziu, ktorá však nebola náhodná, ale bola vyvolaná erupciou plazmy na povrchu Slnka, píše ScienceAlert. Slnečná hmota sa po erupcii dostala do vyšších vrstiev atmosféry, odkiaľ následne začala padať a dopadla až na vrstvu magnetických siločiar, kde sa spojila s ďalšou hmotou, čo vyvolalo sledovanú explóziu.

Práve tento jav má podľa vedcov zohrávať dôležitú úlohu pri vytváraní prebytočného tepla v atmosferickej vrstve nazývanej Koróna. Možno tak teraz vedci konečne našli dôvod, prečo je táto Slnečná vrstva v skutočnosti o milióny stupňov teplejšia, ako samotný povrch našej hviezdy. Všetko je však nateraz predmetom ďalšieho skúmania, no astronómovia sa domnievajú, že sú na dobrej ceste k pochopeniu fungovania Slnečnej atmosféry.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom