Na olympijské hry sa chystá lietajúce elektrické auto austrálskej spoločnosti Airspeeder, ktorá chce priniesť revolúciu v motošporte umožnenú pokrokmi v materiálovom inžinierstve a tiež technológii elektrických pohonov, informuje Interesting Engineering.

Prvá oficiálne demonštrácia tohto technologicky inovatívneho športu už má zvolený aj termín, má to však jeden zásadný háčik.

Preteky ako zo Star Wars

Špeciálne pretekárske stroje spoločnosti Airspeeder s označením EXA Series sa považujú za eVTOL, teda elektrické stroje s vertikálnym štartom a pristátím. Na podobnom princípe mnohé spoločnosti vyvíjajú komerčné lietajúce taxíky či iné osobné dopravné prostriedky, ktorým sa ale zatiaľ nepodarilo v praxi reálne preraziť kvôli mnohým limitáciám a rizikám.

V prípade EXA Series je to však úplne inak, keďže sa nechystajú do bežnej premávky a miesto toho majú slúžiť ako pretekárke stroje. Veľkolepý debut sa očakáva na Olympijských hrách 2032, ktoré budú prebiehať v Brisbane, v austrálskom štáte Queensland.

Pre ABC News spoločnosť vysvetľuje, že sa nejedná ani o dron, ani o lietadlo a tento eVTOL momentálne prechádza skúškami v Juhoaustrálskej púšti. Po niekoľkých testoch a skúšobných pretekoch, ktoré, okrem iného, preveria aj bezpečnosť, chce spoločnosť začať aj so živým vysielaním.

Takéto podujatia môžu na pohľad pripomínať preteky z prvej epizódy filmovej série Star Wars.

Chystajú vlastnú videohru

Airspeeder vyvíja dokonca aj vlastnú počítačovú hru Celeros, ktorá má hráčom poskytnúť realistickú fyziku vďaka dátam, ktoré spoločnosť zozbierala počas dlhých hodín testovacích letov. Hra je vyvíjaná štúdiom Saltwater Games a kedy sa dočká svojho debutu, je zatiaľ otázne – teaser firma zverejnila len koncom minulého roka.

Prekvapivo bezpečné

Pretekanie s takýmito strojmi síce neznie vôbec bezpečne, avšak Airspeeder má na tento problém dokonalé riešenie. Stroje budú ovládané diaľkovo prostredníctvom virtuálnej reality a holografických technológií, vo vnútri tak nebude sedieť vôbec nikto.

Vďaka tomu je možné zaistiť bezpečnosť pilotov a zároveň im umožniť čo najlepšie sa vžiť do vlastností týchto strojov.

Svojim spôsobom sa tak jedná o kombináciu motošportu a zároveň e-športu. Aj vďaka tomu by sa tento šport mohlo podariť dostať na olympiádu. Airspeederu pritom rastie aj konkurencia. Vlastný závodný eVTOL totiž predstavil aj francúzsky startup Maca, pričom v tomto prípade sa jedná o elektrický stroj poháňaný vodíkom a palivovými článkami.

Vývoj strojov tohto typu znázorňuje neustály technologický pokrok, ktorý sa čoraz väčšmi odráža aj na osobnej doprave. Ambiciózne plány má množstvo firiem, ktoré sa snažia vyvinúť vlastný eVTOL a presunúť tak osobnú dopravu do vzduchu, ideálne čo najbezpečnejšie. O vlastnom eVTOLe sníval dokonca aj Elon Musk, na takýto projekt mu však, podľa jeho vlastných slov, neostal čas.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú