V posledných týždňoch priťahuje virtuálna mena Bitcoin pozornosť celého sveta. Jej hodnota každým dňom výrazne narastá a nedávno dokonca pokorila hranicu 10 000 eur za jednotku. 

Najviac na tejto mene profitovali tí, ktorí jej verili už od začiatku a nakúpili ju za smiešne sumy. Avšak existuje aj niekoľko špeciálnych prípadov, kedy napríklad záujemca Bitcoiny v začiatkoch nakúpil, ale teraz sa k nim už nevie dostať.

80 miliónov pod zemou

Jedným z takýchto nešťastníkov je napríklad Brit James Howells, IT pracovník v spoločnosti Newport. Ten totiž tvrdí, že v roku 2013 omylom vyhodil 4500 bitcoinov. V tej dobe stál jeden bitcoin iba okolo 110 €, takže dokopy mal približne 500 000 €. Ako ale dni, mesiace a roky plynuli, kurz poriadne narástol a v súčasnosti majú Jamesove stratené bitcoiny hodnotu takmer 100 miliónov eur.

bitcoin
Zobraziť celú galériu (2)
James Howells / Twitter

Nenechaj si ujsť
Hackeri ukradli milióny dolárov v Bitcoinoch spoločnosti, ktorá spravuje kryptomeny

Ako ale k tejto obrovskej strate došlo? Akonáhle James prestal s ťažením bitcoinov, svoj notebook rozpredal na eBay a nechal si iba pevný disk, na ktorom mal uložené súkromné kľúče. Obrovským nedopatrením ho ale v roku 2013 vyhodil, keď vykonával veľké upratovanie a na Bitcoiny už takmer zabudol – bol roztržitý z rodinného života a sťahovania. Bitcoiny v hodnote 100 miliónov eur tak dnes už ležia niekde na skládke zahrabané pod zemou.

Chce ich nájsť

Majiteľ stratených bitcoinov však teraz zvažuje, že sa pustí do veľmi nákladného a riskantného projektu – skládky chce začať prekopávať a svoj disk, ktorý obsahuje doslova poklad, nájsť. Celé by to ale potenciálne mohli komplikovať nebezpečné plyny a požiare skládok.

Jamesov príbeh nie je jediný. Podobnú situáciu momentálne zažíva aj Campbell Simpson, ktorý v roku 2012 vyhodil pevný disk s 1400 Bitcoinami. Ak by tak nespravil, dnes by mal slušných 18 miliónov eur. Známy je aj príbeh vývojára pod menom Laszlo Hanyecz, ktorý vykonal prvú skutočnú Bitcoinovú transakciu. Za dve pizze zaplatil 10 000 bitcoinov, čo v dnešnej dobe predstavuje už mastných 130 miliónov eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom