Elon Musk sa cez nadáciu XPRIZE podelil o dodatočné detaily k súťaži o 100 miliónov dolárov, ktoré chce investovať do najlepších nápadov na odstraňovanie uhlíkových emisií. V rozhovore pri tom sedel bosý a spomenul aj kolonizáciu Marsu, ktorá podľa neho nemá byť výsadou len bohatých ľudí, informuje Business Insider.

Najväčšia motivačná suma v histórii, je nutné konečne konať

Túto najväčšiu motivačnú sumu v histórii, vo výške až 100 miliónov amerických dolárov, môže vyhrať tím inovátorov z ktoréhokoľvek kúta sveta. Pre uchádzanie sa o ňu musia prísť s riešením na odoberanie uhlíka priamo z atmosféry alebo oceánov a jeho odolným a udržateľným uskladnením. Prvé informácie o súťaži sa objavili ešte vo februári, no oficiálne sa začala až 22. apríla na Deň Zeme.

SITA

Tímy musia demonštrovať riešenia v škále odstraňovania aspoň 1 000 ton uhlíka ročne, modelovať náklady pre škálu jedného milióna ton uhlíka ročne a predstaviť aj cestu k odstraňovaniu až miliardy ton ročne.

NEPREHLIADNI
Vedci vyvinuli špeciálny umelý chloroplast. Premení CO2 a slnečné svetlo na organické zlúčeniny

Zároveň je podmienkou, aby riešenie udržalo CO2 aspoň po dobu 100 rokov. Priamo na riešenie súťaž obmedzenia nekladie a môže ísť o akýkoľvek spôsob, ktorého výsledok je záporná uhlíková stopa, uvádza XPRIZE.

Súťaž potrvá štyri roky až do Dňa Zeme v roku 2025 a zúčastniť sa jej môže ktokoľvek, od veľkých tímov, až po jednotlivcov. Víťaz získa 50 miliónov dolárov a 30 miliónov bude rozdelených medzi troch ďalších uchádzačov. Po jednom milióne môže získať až 15 uchádzačov.

Musk v rozhovore sedel bosý

Bosý Musk v rozhovore spomínal aj kolonizáciu Marsu, ktorá je cieľom spoločnosti SpaceX. Sám si rétoricky položil otázku, či azda ide o akési únikové dvierka pre bohatých. Následne na ňu aj odpovedal: „Nie, nejde. Množstvo ľudí možno zomrie.“

NEPREHLIADNI
Elon Musk si udelil nový a ešte bizarnejší titul. Stal sa z neho najvyšší vládca Marsu

Musk totiž počíta s tým, že začiatky kolonizácie cudzej planéty nebudú jednoduché a ľudia možno prídu počas tejto snahy o život. Podobne to bolo azda pri všetkých veľkých výpravách, ku ktorým sa ľudstvo odhodlalo.

Test prototypu druhého stupňa rakety Starship, ktorá ma štartovať z Marsu práve v konfigurácii jediného stupňa. Zdroj: SpaceX / Flickr

V rámci tohto mega-projektu vyvíja SpaceX obrovskú raketu Starship, ktorá má byť našou vstupenkou do skutočnej vesmírnej éry. Vďaka schopnosti pristátia a veľkej nákladnej kapacite má rapídne znížiť cenu letov do vesmíru a sprístupniť ich aj pre bežných ľudí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom