Elon Musk sa rozhodol vytvoriť ďalšiu spoločnosť, tentoraz zameranú na technológiu, voči ktorej má už roky výhrady a varuje, že je jej uponáhľaný vývoj potenciálnym rizikom. Nová firma sa zameriava na umelú inteligenciu a dostala názov X.AI, pričom Musk už zakúpil aj poriadne množstvo techniky, informuje The Verge.

Kúpil tisíce grafických kariet

Podľa Financial Times chcel Musk založiť takúto firmu, aby ňou dokázal konkurovať firme OpenAI, ktorej je spoluzakladateľom. Tú otvorene financuje Microsoft a Musk údajne hľadal podporu aj medzi investormi Tesly a SpaceX, detaily o firme však zatiaľ známe nie sú a nie je jasné ani to, kto o nej vlastne investoval.

Aj vzhľadom na názov, X.AI, je však pravdepodobné, že je cieľom firmy vyvinúť podobnú umelú inteligenciu, ako je ChatGPT a použiť ju v takzvanej aplikácii na všetko, ktorú chce Musk vytvoriť. Práve za týmto účelom, aspoň podľa jeho tvrdení, kúpil za vyše 40 miliárd amerických dolárov sociálnu sieť Twitter, ktorá teraz spadá pod spoločnosť X Corp.

Flickr / Koláž redakcia

Portál Engadget navyše tvrdí, že Musk kúpil až 10 000 grafických kariet, ktorých účel v minulom rozhovore nijak nešpecifikoval. Kúpu okomentoval sarkastickou poznámkou o tom, ako si dnes každý kupuje grafické karty, avšak po založení firmy X.AI je jasné, za akým účelom ich miliardár nakúpil.

Jeden nápad za druhým

Musk je známy hromadou nápadov, ktoré neustále prezentuje. Niektoré sú katastrofálne, iné pomerne inovatívne. Len nedávno prišiel aj s možnosťou vyrábania oblečenia, ktoré navrhla umelá inteligencia. Je vysoko nepravdepodobné, že by práve toto bol cieľ novej spoločnosti, avšak pri Muskovi, zdá sa, nie je nič nemožné.

Rýchla zmena

Musk už dlhú dobu kritizoval neregulovaný vývoj umelej inteligencie a to vrátane spoločnosti OpenAI, ktorú sám zakladal a v roku 2018 ju opustil. Spolu s ďalšími nedávno podpísal aj list, v ktorom množstvo expertov žiada o pozastavenie veľkých experimentov v oblasti umelej inteligencie. Obavy sú rozhodne opodstatnené, keďže nie je ľudstvo ani zďaleka pripravené na to, čo hrozí.

geralt/Pixabay

Návrh na pozastavenie experimentov bol však ostro kritizovaný druhou stranou expertov, podľa ktorých by takýto zákaz umožnil Číne dobehnúť zahraničné spoločnosti, prípadne ich dokonca predbehnúť a získať tak výhodu. Čo presne chce firma X.AI priniesť a ako dlho to bude trvať je zatiaľ otázne, keďže zatiaľ nemá ani zamestnancov a čakajú ju naozaj ťažké začiatky.

Hoci aktuálne väčšina systémov podľa EÚ predstavuje žiadne alebo len minimálne riziko, obávajú sa, čo by táto technológia v budúcnosti mohla všetko dokázať. Jednou z obáv je napríklad aj, že ani vývojári často nedokážu odhadnúť, ako sa daný systém bude presne chovať, respektíve prečo sa AI rozhodla konať jedným spôsobom a nie iným.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú