Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Veľké jazykové modely (LLM) ako je ChatGPT od OpenAI pritiahli neuveriteľne veľa pozornosti. Tieto modely sú schopné generovať obrovské množstvo textu na zdanlivo nekonečné množstvo tém.

Práve schopnosť LLM generovať text, ktorý je takmer na nerozoznanie od textu písaného človekom v akomkoľvek jazyku, vrátane programovacieho, je práve to, čo na jednu stranu oslovilo veľkú masu ľudí, na stranu druhú vydesilo odborníkov.

Bez regulácií sa odtrhne z reťaze

Aj keď tieto modely majú obrovský potenciál pomôcť značnej časti obyvateľstva, od bežných používateľov cez legitímne veľké podniky až po medicínu, táto technológia môže slúžiť aj na pomoc rôznym kriminálnym živlom.

To si evidentne uvedomujú aj rôzni odborníci z celého sveta. Za zmienku stojí otvorené nebezpečenstve umelej inteligencie, o ktorej začal hovoriť aj Bill Gates.

Okrem neho však na nebezpečenstvá AI upozorňuje aj Elon Musk, ktorý spolu s viac ako 1000 odborníkmi napísali otvorený list, v ktorom žiadajú o pozastavenie ďalšieho vývoja umelej inteligencie, a to silnejšej ako nedávno predstavený model GPT-4 od OpenAI. Dôvodom je, že takýto pokročilý model by vraj mohol predstavovať nebezpečenstvo pre celú civilizáciu.

Obavy z umelej inteligencie vyjadril aj eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton, ktorý začiatkom februára predostrel návrh na sprísnenia pravidiel týkajúcich sa umelej inteligencie a jej použitia v EÚ.

Breton uviedol, že kvôli rizikám, ktoré predstavuje ChatGPT a umelá inteligencia, je potrebné zaviesť určité pravidlá. Aj z tohto dôvodu sa zákonodarcovia rozhodli stanoviť rôzne úrovne rizika pre AI platformy. Vlády a spoločnosti využívajúce túto technológiu tak budú musieť mať rôzne povinnosti v závislosti od toho, akú úroveň rizika ich AI predstavuje.

Segregácia AI a pokuty pre firmy, inak to nepôjde
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú