Keď sa povie Elon Musk, každému napadne niečo iné. Úspešný vizionár bol ešte donedávna skôr uznávaný, no mnohé jeho výroky v poslednom období spôsobili, že ho veľa ľudí ho už má takpovediac za čudáka.

Médiá patrili tento týždeň Muskovi

Vody internetu rozvíril v tomto týždni hneď dvakrát. Po prvýkrát sa tak stalo, keď začiatkom týždňa navrhol „mierovú dohodu”, ktorá by podľa jeho slov mala pomôcť ukončiť vojnu na Ukrajine. 

Podnikateľ vytvoril v pondelok na sociálnej sieti Twitter hlasovanie o svojom návrhu mierovej dohody medzi Moskvou a Kyjevom. Musk navrhuje natrvalo postúpiť polostrov Krym Rusku, usporiadanie nových referend v štyroch okupovaných oblastiach na východe Ukrajiny pod záštitou OSN a súhlas Ukrajiny s neutralitou.

Vďaka týmto návrhom si síce vyslúžil pochvalu Kremľu, no zároveň sa stal terčom kritiky ľudí, ktorí proruskú politiku nepodporujú.

Po druhýkrát sa do hľadáčika médií dostal len deň na to, teda v utorok, kedy oznámil, že s kúpou Twitteru si to nakoniec predsa len rozmyslel, a o jeho odkúpenie už záujem opäť má.

Prípadom predaja Twitteru Elonovi Muskovi sa mal o dva týždne zaoberať súd v americkom štáte Delaware. Žalobu podal Twitter, ktorý sa takto snažil Muskovi zabrániť, aby odstúpil zo svojej pôvodnej ponuky. Tú predložil v apríli, avšak v júli dohodu s Twitterom označil za neplatnú, keďže ho táto firma údajne zavádzala ohľadne počtu falošných účtov na sieti.

Experti nedávali Muskovi na súde veľké šance a podľa agentúry AP upozorňovali, že okrem pôvodne dohodnutej sumy by zrejme napokon musel platiť aj úroky z omeškania.

Prečo sa rozhodol pre kúpu Twitteru?

Krátko po oznámení svojho rozhodnutia sa na jeho slávnom Twitteri objavil status: „Kúpa Twitteru zrýchli vytvorenie X, aplikácie všetkého”. Niet sa preto čo čudovať, že celý svet začal zrazu špekulovať o tom, čo aplikácia X vlastne bude, na čo bude slúžiť a prečo Musk hovorí, že bude na všetko. 

Do popredia sa vynára aj otázka, prečo je pre Muska táto aplikácia dôležitá až tak, že si kvôli nej kupuje celý Twitter, a ako ju chce s touto platformou prepojiť. 

Flickr / Daniel Oberhaus

„Superaplikácia” X

Ako informuje ZD Net, Musk sa netají svojím obdivom k čínskemu WeChatu. Už v májovom podcaste All-In sa vyjadril, že Amerike takáto „superaplikácia” chýba.

Povedal, že by mala vzniknúť nejaká superaplikácia, ktorá by bola akýmsi „digitálnym námestím”, ktoré by neslúžilo len na chatovanie a zdieľanie fotiek a videí, ale aj na zábavu, nakupovanie či neskôr dokonca aj na obchodovanie s kryptomenami. 

Len o mesiac na to už Musk rečnil pred zamestnancami Twitteru a okrem už vyššie spomenutých myšlienok dodal napríklad aj to, že ak by sa k tomuto modelu podarilo priblížiť Twitteru, bol by to obrovský úspech. Predostrel tu tiež svoju ambíciu zvýšiť užívateľskú základňu tejto platformy zo súčasných 200 miliónov na „najmenej miliardu ľudí”.

Známy vizionár sa tiež nechal počuť, že kúpa Twitteru urýchli vývoj tejto aplikácie o 3 – 5 rokov. Aktuálne však nie je známe, ako to myslel — teda či vytvorí X od nuly a použije len nejaké základy Twitteru, alebo či ho celý pretransformuje do tejto záhadnej superaplikácie. 

Na druhej strane však treba podotknúť, že Musk zvykne byť ohľadom svojich plánov „tajomnejší”, pokojne sa teda môže stať aj to, že superaplikácia X bude nakoniec niečím úplne iným. Na viac informácií si však ešte budeme musieť počkať. 

Musk možno príde o Starlink

Rusko opäť nešetrí vyhrážkami v súvislosti s pretrvávajúcou vojnou na Ukrajine, kde narazilo na nečakaný odpor a aktuálne má obrovské problémy, o čom sme informovali nedávno v samostatnom článku.

Mikhail Klimentyev/TASR/AP/Úprava redakcie

Smršť vyhrážok tentoraz opäť raz schytala Muskova satelitná konštelácia Starlink, ktorú buduje jeho firma SpaceX a poskytuje internet už na všetkých kontinentoch planéty.

Putinov režim obviňuje Spojené štáty z používania civilnej infraštruktúry na armádne účely a konkrétne odkazuje na Muskovu technológiu, teda Starlink. Ten na Ukrajine pomáha nielen civilnému obyvateľstvu, ale tiež armáde získať stabilné internetové pripojenie dokonca aj v oblastiach, v ktorých prebiehajú ťažké boje a iné pripojenie nie je dostupné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú