Energetická divízia spoločnosti Tesla nie je tak medializovaná, ako ich automobilka, no rozhodne sa jedná o rovnako dôležitý, ak nie ešte dôležitejší segment americkej spoločnosti. Tesla Energy v rámci svojej dcérskej spoločnosti Gambit Energy Storage LLC v tichosti začala budovať novú batériovú farmu v Texase, informoval portál Teslarati.

Texas bude po dokončení továrne Gigafactory „novým domovom“ Tesly. V Austine už rastie nová továreň na výrobu elektromobilov, no americká spoločnosť tu potajme buduje ďalší obrovský projekt, megabatériu s kapacitou až 100 MWh.

NEPREHLIADNI
Ďalšia krajina spustí batériový systém Tesly. Stabilizuje elektrickú sieť

Obrovská batéria, ktorá má zabezpečiť stabilitu miestnej energetickej siete, rastie v meste Angleton, približne 40 km od Houstonu. Obrovská „batériová farma“ má celkovú kapacitu 100 MWh a pozostáva z 20 samostatných batériových blokov.

Záruka stabilnej siete

Nová megabatéria má zabezpečiť stabilitu elektrickej siete, nedávne mrazy totiž v danej oblasti spôsobili niekoľko výpadkov elektrickej energie. Podobné výpadky by pre továreň Gigafactory a v podstate pre celú bežiacu výrobu rozhodne neboli príjemné.

Tesla

Ako uvádza portál ArsTechnica, použité LFP (lítium, železo, fosfát) batérie by mali mať životnosť 10 až 20 rokov a podľa dokumentov, v ktorých sa o tomto projekte píše, prinesie výstavba megabatérie nielen vyššiu stabilitu siete, ale aj nemalú finančnú injekciu mestu Angleton. Spoločnosť zaplatí na dani z nehnuteľnosti približne 1 milión dolárov, čiže 840-tisíc eur.

Texas má vlastnú energetickú sieť, na ktorú dohliada Texaská rada pre spoľahlivosť siete (ERCOT). Nedávne chladné počasie však spôsobilo obrovské problémy v dodávkach elektriny a niekoľko tisícok domácností sa ocitlo bez energie na celé dni.

Musk v súvislosti na túto udalosť „tweetoval“, že ERCOT si nezaslúži vo svojom názve „R“. Toto písmeno v anglickej skratke zastáva slovo „reliability“, čiže „spoľahlivosť“, no a keďže Musk a jeho dve najväčšie spoločnosti sa „sťahujú“ práve do Texasu, spoľahlivosť siete je pre neho kľúčová. V dokumentoch k projektu sa uvádza, že megabatéria by mala byť spustená už 1. júna.

Energetická divízia Tesla ako veľký hráč

V súvislosti s Teslou sa hovorí predovšetkým o ich automobilovej divízii, no tá energetická nie je o nič menšia a odborníci odhadujú, že v priebehu pár rokov by tú automobilovú dokonca mala prekonať.

Energetický priemysel je koniec koncov väčší ako ten automobilový a Tesla ponúka niekoľko riešení, ktoré by v energetickom priemysle mohli zohrávať kľúčovú rolu. Či už sú to batérie pre domácnosti, solárna strecha, alebo už populárne megabatérie, ktoré zabezpečujú zvýšenú stabilitu sietí. V roku 2017 bola podobná 100 MWh batéria postavená aj v Austrálii a od tej doby dokázala zachrániť obyvateľov už od niekoľkých výpadkov energie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom