Solárne strechy od Tesly sú na trhu už nejaký ten rok. Medzičasom si prešli viacerými zmenami, vylepšeniami, ale aj zmenou cenoviek. Doteraz však bol ich predaj obmedzený len na americký trh, no už tento rok chce spoločnosť expandovať aj do zámoria. S týmto produktom zavíta Tesla aj do Európy, kde chce domy pokrývať solárnymi strechami už do konca tohto roka, informuje Electrek.

Do biznisu so solárnymi strechami sa Tesla pustila ešte pred zhruba 3 rokmi, kedy začala na domácom trhu ponúkať prvé solárne panely integrované do strešnej krytiny, ktorá za dostupnú cenu ponúka omnoho lepšie možnosti ako klasické tašky či lepenka, je odolnejšia a dokáže napájať domácnosť.

Dlhé roky bol tento produkt spoločnosti pre Európu nedostupný a istý čas mal komplikácie aj na americkej pôde. Situáciu vlani skomplikovala ešte pandémia, a tak sa plány Elona Muska, ktorý mal začiatkom roka 2020 odvážne návrhy, nenaplnili. Na trh mali prísť nové varianty a prevedenia solárnych panelov s vylepšenou textúrou.

Solárne strechy Tesly prídu aj do Európy

Musk ale potvrdil, že s aktuálnou ponukou solárnych krytín plánuje Tesla expandovať aj do zahraničia. Záujemcovia by si ju mali už neskôr v tomto roku objednať v Kanade, ale i Európe, potvrdil CEO spoločnosti v odpovedi na Twitteri. Presný termín spustenia predaja, ceny či dátumy inštalácie prvých solárnych krytín však Musk neprezradil.

Ide však o mierne oneskorenie Muskových plánov, ktorý pôvodne o rozšírení dostupnosti solárnych striech v Európe informoval ešte v roku 2019. Ako však vieme, rok 2020 expanzii v mnohých odvetviach neprial a tento produkt Tesly nebol výnimkou.

Ešte vlani si však Tesla nechala na európskej pôde patentovať svoju strešnú krytinu u Európskeho patentového úradu a zdá sa, že o niekoľko mesiacov skutočne začne s predajom prvých solárnych striech v na starom kontinente. Hoci tak môžu mať mnohí záujemcovia radosť z tejto expanzie spoločnosti na európsky trh, realita môže byť horšia, ako si aktuálne predstavujú.

Expandovať na nový trh je vždy náročné a európske krajiny nebudú výnimkou. Ponuka solárnych striech Tesly bude spočiatku značne limitovaná výrobou solárnych tašiek v Gigafactory a rovnako tak aj počtom pokrývačov, ktorých si firma plánuje najať.

Dopyt ale ovplyvní aj samotná cena strechy a jej inštalácie. Spoločnosť však na svojom webe v USA uvádza porovnanie, podľa ktorého je jej solárna strecha dostupnejšia, ako solárna strecha so solárnymi panelmi. Európske ceny sa však budú líšiť.

Porovnanie cien:

 • Cena za solárnu strechu:
  • Cena strechy: 16 260 dolárov
  • Cena solárnych tašiek: 14 873 dolárov
  • Celková cena: 31 133 dolárov
 • Cena prémiovej strechy so solárnymi panelmi:
  • Cena strechy: 28 608 dolárov
  • Cena solárnych panelov 14 873 dolárov
  • Celková cena: 43 481 dolárov

Očakávať rýchlu expanziu a dobrú dostupnosť týchto striech tak môže byť ešte predčasné, no neskôr by mala Tesla tieto počiatočné problémy vyriešiť, aby pokryla dopyt, ktorý na ňu v Európe čaká. Musk prednedávnom informoval o ohromnom zvýšení dopytu v oblasti solárnych striech, preto očakáva, že sa jeho spoločnosť stane v tomto segmente jednotkou na trhu.

Strecha sa dokáže sama očistiť od snehu

Na stretnutí akcionárov Elon taktiež prezradil, že sa Tesle podarilo dosiahnuť lepšiu integráciu batériového systému Powerwall so solárnymi strechami a panelmi, ktoré ponúka. Strecha však pre svoje efektívne fungovanie potrebuje čo najčistejší povrch. Pravdaže, prachovým časticiam a iným nečistotám sa vyhnúť nedá, odstrániť ich však môže dážď.

V zimnej sezóne si ale dokáže strecha pomôcť aj sama. Obsahuje totiž vyhrievací systém, ktorý sa v určitých podmienkach zapne, aby napríklad odstránil z povrchu krytiny sneh. Takýmto spôsobom sa môže sneh zošmyknúť zo strechy samovoľne a nie je teda potrebné manuálne odstraňovanie. Demonštráciu tohto systému predvádza aj nedávne video na Twitteri z Austinu v Texase, kde momentálne panuje tuhá zima.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú