Od predstavenia nových iPhonov 12 uplynulo len pár týždňov a zákazníci si už mohli zakúpiť prvé dva modely z ponuky. Niet preto divu, že sa dostali do rúk aj testerom, ktorí overili ich vlastnosti. Najnovšie podrobil „mučeniu“ iPhone 12 Pro známy YouTuber, ktorý otestoval kvalitu jeho konštrukcie najhoršími možnými spôsobmi. Aký bol výsledok?

Apple sa počas premiéry novej generácie modelov iPhone 12 pýšil aj vylepšenou technológiou ochrany displeja, ktorá obsahuje prímes keramiky. Ceramic Shield má podľa výrobcu zvýšiť odolnosť obrazovky voči prasknutiu pri pádoch až 4-násobne. A skutočne to funguje. Displej je pri pádoch z výšky menej náchylný na poškodenie a je odolnejší ako v minuloročných modeloch.

Tento záver potvrdilo viacero nezávislých testovaní, ktoré sme priniesli v našom nedávnom článku.

Teraz si však zobral nový iPhone 12 Pro do „parády“ aj YouTuber z kanálu JerryRigEverything, ktorý je známy svojimi brutálnymi metódami testovania kvality konštrukcie.

Medzi jeho spôsoby patrí napríklad škrabanie rámikov, displeja či fotoaparátov ostrým nožom, pálenie displeja zapaľovačom, ale tiež testovanie odolnosti skla voči škrabancom a test pevnosti konštrukcie v ohybe. Týmito testami prešiel aj iPhone 12 Pro, ktorý ich zvládol na výbornú, hoci to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať.

iPhone 12 Pro zvládol test odolnosti v niektorých smeroch lepšie ako doterajšie smartfóny

Pravdou naďalej ostáva, že sklo neodolalo škrabancom pri tvrdších materiáloch a opäť sa poškodilo. Škrabance ale boli pri 6. stupni Mohsovej stupnice tvrdosti (minerály, ktoré môžu rýpať do skla) jemnejšie, pri 7. stupni už boli stopy po ryhách výrazné. To potvrdzuje, že hoci je Ceramic Shield účinnou ochranou proti rozbitiu pri páde, nie je tak odolnou ochranu voči škrabancom. Apple to ale ani netvrdil.

Okrem toho displej iPhonu 12 Pro prekvapil aj vysokou odolnosťou voči páleniu ohňom zo zapaľovača, kedy sa pixely obrazovky nevypálili ani po niekoľkých sekundách. OLED panel s ochrannou vrstvou s prímesou keramiky zvládol tento test lepšie ako konkurenčné modely, pri ktorých dochádzalo počas pálenia k vyblednutiu pixelov, čo malo trvalé následky.

Keramika v Ceramic Shield, ktorá má zväčša nízku tepelnú vodivosť, tak odolala teplu priam excelentne. Testovanie však vyvrátilo aj nedávne správy z Číny, ktoré hovorili o ľahkom poškriabaní farebného rámika iPhonu 12 Pro. Detaily sme priniesli v našom samostatnom článku.

Vystavené kusy v oficiálnej predajni mali byť údajne ľahko poškriabané, no počas tohto testu sa ukázalo, že kvalita spracovania je vysoká a poškriabať takýto rámik je náročné. Nie je teda žiaden dôvod na obavy, že by sa rámik rýchlo znehodnotil olúpaním farby. Koniec koncov, to ako dopadol iPhone 12 Pro v tomto drastickom testovaní môžeš zhodnotiť aj na priloženom videu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom