Drvivá väčšina používateľov si už pred niekoľkými rokmi za svoj internetový prehliadač vybrala Chrome. Mozilla však ešte nehádže flintu do žita a výsledkom dlhoročnej práce inžinierov bude úplne nový a prepracovaný Firefox. Dostane druhú šancu u používateľov?

Pre prehliadanie internetu si používatelia môžu vybrať z mnohých prehliadačov, ktoré sa však líšia rýchlosťou či spracovaním. Na výber je tak napríklad Opera, Mozilla Firefox, populárny Google Chrome alebo Microsoft Edge. Z tejto najznámejšej štvorice vynikol svojou rýchlosťou a jednoduchosťou práve Chrome, ktorý si získal najväčšiu priazeň používateľov. Oproti nemu sa Mozilla Firefox zdala byť len nemotorným nástrojom, ktorý bol s každou aktualizáciou pomalší a zložitejší. Týmto časom však odzvonilo.

Pochmúrne obdobie Mozilly rozžiari nový Firefox

Nezisková spoločnosťou Mozilla tento týždeň spustila prvú testovaciu beta verziu Firefoxu 57, ktorá je jej najvýznamnejším počinom za posledné roky. Mesiace tvrdej práce inžinierov a programátorov sa odrazia v útrobách prehliadača, ktoré používateľ zrejme nikdy neuvidí, no tieto zmeny ihneď pocíti pri surfovaní internetom. Na dôkaz významu projektu prišla Mozilla s názvom „Firefox Quantum“. Majoritné aktualizácie v tejto novej verzii pochádzajú z experimentu menom Servo. Ide o prehliadač, ktorý spoločnosť vyvinula ako inkubátor pre nový Firefox. Servo sa nikdy nemalo stať samostatným projektom ani verejne dostupným webovým prehliadačom.

Nenechaj si ujsť
Máš pomalý Chrome, ktorý zaťažuje procesor? Podľa najnovších zistení môže tažiť kryptomenu

Mozilla si za posledné roky prešla rôznymi obdobiami. Svoj čas, energiu pracovníkov a financie často márnila na projekty, ktoré nikam neviedli. Za zmienku stojí napríklad vlastný operačný systém pre smartfóny, služby pre internet vecí a ďalšie nezdary. Našťastie sa však spoločnosť zrejme opäť vracia na tú správnu cestu a pracuje na tom, aby sa Firefox znova dostala do povedomia používateľov.

Verzia 57 dokáže pre svoj rýchly chod využívať viacero jadier procesora, vďaka čomu sa budú webové stránky načítať omnoho rýchlejšie ako v starej verzii. Nemenej dôležitou inováciou je tiež menšia spotreba RAM pamäte, ktorej nový Firefox Quantum „zožerie“ dokonca ešte menej ako Google Chrome.

V jednoduchosti a rýchlosti je krása

Nové, jednoduchšie používateľské rozhranie, rýchlosť a ďalšie vylepšenia môžu vyniesť Mozillu Firefox opäť na výslnie. Okrem prispôsobenia prostredia bude dostupná aj funkcia pre vytváranie screenshotov či špeciálny režim čítania. Napriek výraznej snahe priniesť na svet nový Firefox na ňom musí Mozilla ešte zapracovať. V testovacej beta verzii sú stále isté nedostatky, ktoré by však mali byť časom napravené. Aj keď nie je táto nová verzia tak prepracovaná ako Google Chrome, rozhodne sa naň začína čoraz viac doťahovať.

Podarí sa spoločnosti vytvoriť rovnocenného súpera pre tento najpopulárnejší prehliadač, alebo sa Firefox Quantum stane iba ďalším nie príliš vydareným projektom? Odpoveď na túto otázku nájdeme už 14. novembra, kedy bude uvoľnená oficiálna verzia. Pokiaľ by si si chcel vyskúšať beta verziu nového Firefoxu, môžeš si ho stiahnuť na oficiálnej stránke. Dostupná je tiež verzia pre vývojárov. Aký webový prehliadač používaš?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom