Kryptomeny sú druhom virtuálneho platidla, ktoré si získava obľubu nielen u kupujúcich, ale aj u „baníkov“. Ťažba virtuálnych mien aktuálne patrí k výnosnému biznisu, a tak sa mnohí k tomu nezdráhajú využiť cudzie zariadenia. Po škandále s PirateBay teraz kolená svojim používateľom podrazilo rozšírenie SafeBrowse pre Google Chrome, ktoré potajomky ťažilo kryptomeny. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Rozšírenie SafeBrowse pre Google Chrome malo používateľom tohto internetového prehliadača uľahčiť život zablokovaním otravných reklám v rôznych formách. Svoju úlohu síce na prvý pohľad tento doplnok dokázal zvládať, avšak potajomky vykonával aj inú činnosť.

Ťažba kryptomeny „na čierno“

Pri otvorení prehliadača sa v pozadí totiž spustil nástroj Coin Hive pre ťažbu kryptomeny. Tento proces ale využíva a zaťažuje hardvér počítača. Týmto podvodným spôsobom sa tak tvorcovia doplnku SafeBrowse obohacovali na nevedomých používateľoch, ktorých bolo celkovo viac ako 140 000. Na tento problém upozornil portál Ghacks, podľa ktorého každý, kto mal nainštalované toto rozšírenie, si mohol pri spustení prehliadača Google Chrome všimnúť zvýšené vyťaženie procesora.

Nenechaj si ujsť
Pirate Bay si u návštevníkov zavaril. Bez ich vedomia vyťažuje procesory a zarába peniaze

SafeBrowse však už z ponuky v obchode Chrome Web Store zmizol, no pokiaľ ho ešte niekto využíva, tak by ho mal určite čo najskôr odstrániť. Vyhne sa tak preťažovaniu procesora, čo môže mať aj vážnejšie následky. Využíval si aj ty toto škodlivé rozšírenie pre Google Chrome?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]