Začiatkom mája obdržala Mozilla správy o probléme, ktorý v jej prehliadači vyradil z prevádzky všetky doplnky a znemožnil ich používateľom opätovne nainštalovať. Ešte predtým než spoločnosť zakročila, boli pre jej prehliadač dostupné „finty“, ktoré chybu dočasne vyriešili. Mozilla Firefox teraz dostáva oficiálnu záplatu problému s doplnkami, ktorý používateľov trápil niekoľko týždňov.

Celý problém sa objavil ešte 4. mája, kedy bola Mozilla upozornená na fakt, že sa v jej prehliadači nedajú využiť podporované doplnky, ktoré nebolo možné ani opätovne nainštalovať. Nakoniec sa ukázalo, že chyba tkvie v neaktuálnych certifikátoch, ktoré vypršali a zabránili tak využitiu doplnkov.

Mozilla rieši problémy s neaktuálnymi certifikátmi

Frustrovaní používatelia Firefoxu tak nemohli využívať Adblocker, správcov hesiel a ďalšie užitočné doplnky, ktoré boli po „záručnej lehote“. Podpísané certifikáty sú totiž potrebné pre fungovanie doplnkov v tomto prehliadači a tie boli platné len do 4.mája. Pokiaľ počítač prešiel na novší dátum, Firefox automaticky zablokoval všetky neaktuálne certifikáty a doplnky tak boli nepoužiteľné, informoval Bleeping Computer. Používatelia však mohli využiť niekoľko trikov, ktoré im mali dočasne opäť pomôcť spojazdniť Firefox s doplnkami.

Nenechaj si ujsť
Otestovali sme nový Microsoft Edge: Nábeh na jeden z najlepších prehliadačov?

Jedným z riešení bolo prestavenie kalendára v počítači o pár dní dozadu alebo inštalácia Mozilly Firefox v Nightly alebo Developer verzii. Tí, ktorým chyba neprekážala, teraz majú oficiálne dostupnú aj záplatu od spoločnosti, ktorá aktualizuje prehliadač a opravuje tento závažný problém aj vo verzii pre Android, informoval Engadget. Aktualizáciu si môže používateľ stiahnuť manuálne alebo počkať na automatickú inštaláciu pre Firefox. Problémy s fungovaním doplnkov ale nie sú ešte úplne za nami a stále trápia staršie verzie prehliadača.

Mozilla chcela čo najskôr vydať opravný update aspoň pre novú verziu svojho prehliadača, aby tak zmiernila dopad tejto situácie. Opravný doplnok je možné aplikovať aj pre Firefox vo verzii 47 až 56, 57 až 60 a 61 až 65. Tieto doplnky opravujú podpisy certifikátov, ktoré znova umožnia využívať nainštalované doplnky a témy bez toho, aby používateľ prešiel na najnovšiu verziu či iné riešenie, informoval Neowin. Pokiaľ si sa teda s týmito problémami Firefoxu stretol aj ty, neváhaj a nainštaluj si nový update alebo využi niektoré z dostupných riešení, ktoré opäť sprístupní tvoje obľúbené doplnky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom