Microsoft umožňuje testovanie pripravovaného prehliadača Edge, ktorý prechádza z EdgeHTML na populárnejší engine Chromium. Kým doteraz si mohli prehliadač vyskúšal len účastníci Insider programu, developerskú verziu si už môžu stiahnuť všetci používatelia Windows 10, pričom v najbližšej dobe pribudne podpora pre macOS a pre staršie verzie Windowsu. Vývojári navyše informujú o tom, že čoskoro bude sprístupnená aj prvá beta verzia, ktorá bude oveľa stabilnejšia než Dev a Canary.

Prečo sa Microsoft rozhodol presadiť na Chromium v prípade svojho prehliadača Microsoft Edge je jasný. Lepšia podpora vývojárov či oveľa viac doplnkov a rozšírení sú dostatočné dôvody a nepochybne táto skutočnosť potešila množstvo fanúšikov. Koncept prehliadača je veľmi dobrý a v rôznych testoch bez problémov poráža konkurenciu. Avšak vyššie spomenuté dôvody boli tými, pre ktoré sa používatelia rozhodli ostať pri konkurencii.

Okrem výhod v podobe lepšej podpory a doplnkov Microsoft sľubuje rýchlejšie prehliadanie, nízku energetickú náročnosť či lepšiu kompatibilitu stránok. V priebehu ďalších aktualizácií pribudne nočný mód, režim čítania, prekladanie stránok, plynulejšie scrollovanie stránok či kontrola gramatiky. Zatiaľ však ide len o developerskú verziu, ktorá je síce plne funkčná, no nie je zaručená stabilita.

Porovnanie s ostatnými prehliadačmi

Síce nie je úplne objektívne porovnávať verziu vo vývoji s tými, ktoré sú už vydané, no predsa nie je na škodu vyskúšať, ako na tom nový Microsoft Edge je, nakoľko je už dostupný na stiahnutie pre všetkých používateľov systému Windows 10. Subjektívny pocit z jeho používania bol veľmi dobrý a prehliadanie bolo veľmi rýchle.

Vyskúšal som si všetky bežné veci, ktoré zvyknem robiť a celkový dojem je veľmi dobrý. Migrácia záložiek či hesiel prebehla úplne bez problémov a rovnako ako v prípade prehliadača Chrome, aj tu funguje synchronizácia naprieč zariadeniami, ak na nich samozrejme využívaš Edge.

edge založený na chromium
FonTech

Zaujímavá je aj úvodná stránka, ktorá umožňuje a 3 preddefinované štýly rozloženia a jeden vlastný, v ktorom si nastavíš len kombináciu jednotlivých nastavení z predchádzajúcich režimov. Ide o veľmi šikovné riešenie, avšak nie svetoborné a niečo podobné možno vidieť aj u konkurencie. Ide však o funkciu, ktorú ak niekto často využíva, tak ho poteší že je tam.

Screenshot

Poďme však na samotné testovanie. Vybrané boli štyri prehliadače – Chrome, Firefox, Edge (EdgeHTML) a Edge (Chromium). Testovanie prebiehalo cez bezplatné online programy Basemark Web 3.0, MotionMark 1.1 a Speedometer 2.0. Test bol vykonaný za rovnakých podmienok a na tom istom zariadení bezprostredne po sebe. Z dôvodu náročnosti testov nebolo možné simultánne testovanie, nakoľko odchýlka bola až priveľmi vysoká. Výsledky si môžeš pozrieť nižšie.

Ako môžeš vidieť, celkovo si vylepšený Edge neviedol najhoršie a jeden z testov dokonca vyhral. A to je ešte stále vo fázi vývoja. Môžeme sa teda tešiť na veľmi dobrú konkurenciu pre tých, ktorých súčasné prehliadače už omrzeli a obhliadajú sa po niečom novom. Zatiaľ však nie je známe, kedy sa dostane von stabilná verzia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom