Investovanie do rizikových finančných oblastí akou sú aj kryptomeny, je poriadnou výzvou. Moslimovia vo svojej viere vyznávajú právo šaría, ktoré môže byť v rozpore s obchodovaním v takýchto špekulatívnych sektoroch. Nový startup už čoskoro umožní záujemcom aj tohto vierovyznania nakupovať a predávať špeciálne kryptomeny, ktoré ale musia byť kryté zlatom. 

Obchodovanie s virtuálnymi menami bolo až doposiaľ v arabských krajinách kontroverznou témou. Moslimskí obyvatelia Saudskej Arábie či Spojených arabských emirátov boli totiž obmedzovaní pri investovaní do kryptomien právom šaría. Vláda týchto krajín obchodovanie s týmito menami priamo nezakazovala, no varovala občanov pred ich nákupom a predajom.

Kryptomeny kryté zlatom chcú priniesť viac stability

Aby si však radosť z obchodovania s kryptomenami užili aj záujemcovia moslimských krajín, startup z Dubaja si pre nich pripravil novú menu s názvom OneGram. Už jej názov vystihuje podstatu, ktorá spočíva v tom, že ide o druh kryptomeny, ktorá je krytá zlatom. Počet jednotiek tejto meny bude aj vzhľadom na to obmedzený.

Nenechaj si ujsť
Striptízový klub v Las Vegas prijíma Bitcoiny. Kryptomeny robia radosť aj samotným striptérkam

Záujemcovia tak nenarazia na „špekulatívnu“ stránku tohto platidla a každá kúpená jednotka tejto kryptomeny bude krytá najmenej 1 gramom zlata. Cena zlata je omnoho stabilnejšia ako cena kryptomien, ktoré môžu výrazne rásť či klesať každú chvíľu. Tento nový druh kryptomien sa už objavil aj v juhovýchodnej Ázií a Indonézii, kde drvivú väčšinu obyvateľov tvoria práve moslimovia.

Kryptomena HelloGold sa začína šíriť v týchto končinách a čoskoro by mala zavítať aj do Thajska. Virtuálne meny zažívali v posledných rokoch výrazný vzostup, až sa dostali na úroveň, kedy jednotka najpopulárnejšieho BitCoinu stála niekoľko desiatok tisíc dolárov. V zápätí sa však situácia výrazne skomplikovala a cena všetkých mien rapídne klesla nadol. Tomu sa však snažia zabrániť práve nové kryptomeny kryté zlatom, s ktorými sa môžeme v budúcnosti stretávať čoraz častejšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom