Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia po prvý raz pozorovali pomocou nemecko-ruského teleskopu eROSITA mohutnú explóziu hviezdy YZ Reticuli v röntgenovom spektre, informuje ScienceAlert. Potvrdili tým teóriu starú cez 30 rokov a zároveň sa jednalo o veľmi šťastné pozorovanie, keďže sú novy v našej galaxii pomerne vzácne a nedochádza k nim často.

Pomohol biely trpaslík

Teleskop eROSITA, ktorý je sú časťou vesmírneho observatória Spektr-RG na libračnom bode L2, kde leží aj Vesmírny teleskop Jamesa Webba, pozorovalo oblohu a zameriavalo sa na mŕtvu hviezdu, ktorá je známa ako biely trpaslík, teda pozostatok kedysi oveľa aktívnejšej hviezdy.

Pri 23. pozorovaní tohto regiónu oblohy, v súhvezdí Siete, sa objavil extrémne jasný zdroj röntgenového žiarenia. Incident dostal názov YZ Reticuli a pri ďalšom pozorovaní ho zariadenie nezachytili, čiže mohol trvať maximálne osem hodín, píšu astronómovia v štúdii, ktorú zverejnili vo vedeckom žurnále Nature.

König et al., Nature

K udalosti došlo 11 hodín pred tým, než začal objekt naberať na intenzite jasu aj vo viditeľnom svetelnom spektre, čo podľa astronómov potvrdzuje, že sa jedná o novu, teda výbuch hviezdy. Ako však môže dôjsť k výbuchu bieleho trpaslíka, teda hviezdy, ktorá je prakticky mŕtva?

Čaká ho viac

Observatórium Spektr-RG je výsledkom kozmickej spolupráce medzi Nemeckým vesmírnym centrom, Inštitútom Maxa Planka pre mimozemskú fyziku, ruskou spoločnosťou NPO Lavočkin a Ruským inštitútom pre vesmírny výskum.

Do vesmíru sa dostalo 13. júla 2019 na ruskej rakete Proton-M a jeho misia má trvať najmenej 6,5 roka. Okrem röntgenového spektra sleduje Spektr-RG aj gama žiarenie a kvôli odpovedi Nemecka na inváziu na Ukrajinu Rusko v marci vyhlásilo, že jeden z teleskopov vyplo, spomína SpaceDaily.

Vesmírny príživník

Podľa vedcov sa v tomto prípade jednalo o biely trpaslík, ktorý sa nachádzal v binárnom systéme a zo svojej sesterskej hviezdy postupne vysával materiál vďaka svojmu silnému gravitačnému poľu. Aj keď je totiž biely trpaslík pomerne malý a jeho veľkosť sa pohybuje na úrovni Mesiaca či Zeme, dosahuje vyššiu hmotnosť, než naše Slnko.

Primárne zo svojej sesterskej hviezdy odoberá vodík, ktorý sa ukladá na jeho povrchu. Kvôli extrémnej gravitačnej sile však môže dôjsť k limitu, po ktorého prekročení nastanú v spodnej vrstve tohto vodíka podmienky vhodné pre jadrovú fúziu. Fúzia na povrchu bieleho trpaslíka spôsobí termojadrový výbuch, kvôli ktorému objekt odvrhne prebytočný materiál s obrovskou silou do okolitého kozmu, píše Interesting Engineering.

ZTF/Caltech

Podľa teórie z roku 1990 vzniká výbuch röntgenových lúčov v momente, keď dosiahne expandujúci materiál protosféru objektu a jeho rýchlosť sa dostane na úroveň rýchlosti akcelerácie opačným smerom, ktorá je spôsobovaná gravitáciou. Biely trpaslík sa tak začne intenzívne ohrievať a na chvíľu zažiari maximálnou svietivosťou.

Postupom výbuchu začne nova chladnúť a vyprodukované röntgenové žiarenie sa zmení na menej energetické viditeľné svetlo. Vtedy dôjde k zvýšeniu jasu podobne, ako to pozorovali astronómovia 11 hodín po zachytení röntgenových lúčov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú