Denne je na Facebooku zdieľané obrovské množstvo videí, ktoré sa môžu behom chvíle rýchlo rozšíriť po celom svete. Kontrolovať všetok obsah zatiaľ umelá inteligencia nezvláda, a tak si sociálna sieť najala množstvo externých pracovníkov, ktorí musia odviesť skutočne náročnú prácu. Počas práce sú moderátori Facebooku vystavení násiliu, šikane, sexuálnemu obťažovaniu a ďalším situáciám, ktoré ich neraz pripravia o ich psychické zdravie.

Podmienky práce pri moderovaní obsahu na Facebooku odhalilo viacero zamestnancov partnerskej firmy najväčšej sociálnej siete sveta v mrazivom rozhovore pre portál The Verge. V ňom moderátori popisujú hrozivé podmienky, v ktorých musia pracovať, šikanu zo strany nariadených, ale aj to, čo pri svojej práci každodenne vídavajú na obrazovkách a čo ich často pripravuje o celé noci spánku.

Moderátori Facebooku končia s psychickými problémami

Pre moderovanie obsahu na Facebooku si spoločnosť vybrala pre spoluprácu aj firmu Cognizant, ktorá sa mala postarať o dostatok pracovníkov. Nábor sa mohol zdať spočiatku lákavým, no popis pracovnej pozície ich mohol zmiasť a v nádeji, že neskôr získajú prácu aj priamo vo Facebooku, sa nechali mnohí ľudia nalákať. Noví pracovníci však rýchlo zistili, že nebudú súčasťou veľkej technologickej firmy, ale budú kontrolovať násilný obsah.

Nenechaj si ujsť
Facebook znovu zavádza funkciu, ktorou už raz naštval ľudí

Stretávať sa každý deň až s 200 príspevkami z Facebooku, ktoré sú zväčša plné hrozivých videí, nevplýva na psychiku týchto ľudí vôbec dobre. Kvôli vyčerpaniu a šikane zo strany manažérov spoločnosti Cognizant dokonca došlo k úmrtiu zamestnanca, ktorý dostal infarkt, avšak vo firme sa nikde nenachádzal defibrilátor. 42-ročný Utley zomrel neskôr v nemocnici. Vedenie firmy jeho smrť tajilo a spolupracovníci si mysleli, že sa vylieči. Pravdu im odhalil až otec nebohého, ktorý zavítal do firmy.

Zamestnanci na „jedno použitie“

Manažment spoločnosti však dal pracovníkom podľa ich výpovedí neustále pociťovať, že sú rýchlo nahraditeľní. Kvôli tomu tak znamenal aj jeden deň voľna výpoveď. Pozícia moderátora obsahu na Facebooku vo firme Cognizant sa tak podľa popisu ľudí stáva nočnou morou každého, kto tam nastúpi. Pozerať sa na týranie zvierat, nenávistné prejavy a ďalší hrozný obsah, ktorý internet ponúka, zanechalo na týchto pracovníkoch následky.

Zobraziť celú galériu (1)
Pixabay (Úprava redakcie)

Mnohí z nich v noci nespávajú, trpí ich psychika a navyše sú pre vedenie spoločnosti iba „odpad“, ktorý je možné rýchlo nahradiť. Jeden z moderátorov dokonca prehlásil, že „Facebook by sa mal vypnúť“. Veľkí technologickí giganti ich považujú za „jednorázových“ zamestnancov, pretože veria, že raz ich nadobro nahradí umelá inteligencia, informuje Futurism. Dovtedy však môže moderovanie príspevkov na najväčšej sociálnej sieti sveta poznačiť ešte mnoho ľudí, ktorí sa z ohavného obsahu len tak nespamätajú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom