Moderátori Facebooku vidia hrôzy najväčšej sociálnej siete. Podmienky, v ktorých pracujú, sú katastrofálne
Denne je na Facebooku zdieľané obrovské množstvo videí, ktoré sa môžu behom chvíle rýchlo rozšíriť po celom svete. Kontrolovať všetok obsah zatiaľ umelá inteligencia nezvláda, a tak si sociálna sieť najala množstvo externých pracovníkov, ktorí musia odviesť skutočne náročnú prácu. Počas práce sú moderátori Facebooku vystavení násiliu, šikane, sexuálnemu obťažovaniu a ďalším situáciám, ktoré ich neraz pripravia o ich psychické zdravie.
Podmienky práce pri moderovaní obsahu na Facebooku odhalilo viacero zamestnancov partnerskej firmy najväčšej sociálnej siete sveta v mrazivom rozhovore pre portál The Verge. V ňom moderátori popisujú hrozivé podmienky, v ktorých musia pracovať, šikanu zo strany nariadených, ale aj to, čo pri svojej práci každodenne vídavajú na obrazovkách a čo ich často pripravuje o celé noci spánku.
Moderátori Facebooku končia s psychickými problémami
Pre moderovanie obsahu na Facebooku si spoločnosť vybrala pre spoluprácu aj firmu Cognizant, ktorá sa mala postarať o dostatok pracovníkov. Nábor sa mohol zdať spočiatku lákavým, no popis pracovnej pozície ich mohol zmiasť a v nádeji, že neskôr získajú prácu aj priamo vo Facebooku, sa nechali mnohí ľudia nalákať. Noví pracovníci však rýchlo zistili, že nebudú súčasťou veľkej technologickej firmy, ale budú kontrolovať násilný obsah.
Nenechaj si ujsť
Facebook znovu zavádza funkciu, ktorou už raz naštval ľudí
Stretávať sa každý deň až s 200 príspevkami z Facebooku, ktoré sú zväčša plné hrozivých videí, nevplýva na psychiku týchto ľudí vôbec dobre. Kvôli vyčerpaniu a šikane zo strany manažérov spoločnosti Cognizant dokonca došlo k úmrtiu zamestnanca, ktorý dostal infarkt, avšak vo firme sa nikde nenachádzal defibrilátor. 42-ročný Utley zomrel neskôr v nemocnici. Vedenie firmy jeho smrť tajilo a spolupracovníci si mysleli, že sa vylieči. Pravdu im odhalil až otec nebohého, ktorý zavítal do firmy.
Zamestnanci na „jedno použitie“
Manažment spoločnosti však dal pracovníkom podľa ich výpovedí neustále pociťovať, že sú rýchlo nahraditeľní. Kvôli tomu tak znamenal aj jeden deň voľna výpoveď. Pozícia moderátora obsahu na Facebooku vo firme Cognizant sa tak podľa popisu ľudí stáva nočnou morou každého, kto tam nastúpi. Pozerať sa na týranie zvierat, nenávistné prejavy a ďalší hrozný obsah, ktorý internet ponúka, zanechalo na týchto pracovníkoch následky.
Mnohí z nich v noci nespávajú, trpí ich psychika a navyše sú pre vedenie spoločnosti iba „odpad“, ktorý je možné rýchlo nahradiť. Jeden z moderátorov dokonca prehlásil, že „Facebook by sa mal vypnúť“. Veľkí technologickí giganti ich považujú za „jednorázových“ zamestnancov, pretože veria, že raz ich nadobro nahradí umelá inteligencia, informuje Futurism. Dovtedy však môže moderovanie príspevkov na najväčšej sociálnej sieti sveta poznačiť ešte mnoho ľudí, ktorí sa z ohavného obsahu len tak nespamätajú.
Čítajte viac z kategórie: Aplikácie
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
13-ročný „heker" vyškolil Microsoft. Našiel desiatky kritických chýb v obľúbenej aplikácii, toto bola reakcia
AKTUÁLNE: Veľká zmena v USA. Ak im nedáš sociálne siete, nepustia ťa do krajiny
Plaťte, šetrite, investujte, kdekoľvek ste – pohodlne a moderne. Prestúpte s VÚB do inej ligy mobilného bankovníctva
Slováci rozbehli digitálnu revolúciu v panelákoch. Investori vložili do ich geniálnej apky pol milióna
EXKLUZÍVNE: Slovákov okráda „falošná Alza”. Experti varujú, že ťa pripraví o všetky peniaze
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Jeho telo omladlo o 15 rokov: Odborník na dlhovekosť odhaľuje, čo nikdy neraňajkuje a prečo
MIMORIADNE Auto zrazilo matku s dieťaťom, obe zraneniam podľahli
Vitamín proti únave v určitých prípadoch poškodzuje nervy. Obsahujú ho bežné tyčinky a energy drinky
Alzheimer nemusí byť choroba mozgu: Proteíny spájané s ochorením sa objavili v enormnom množstve u novorodencov
Potravina za pár centov prekonáva drahé výživové doplnky. Odborníci odporúčajú pol šálky denne
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Rusom padla sánka. Jedna z najlepších stíhačiek USA dostane vlastnú „armádu dronov”
- Veľký operátor bije na poplach: Ak dostaneš takúto správu, rovno ju vymaž. Môžeš prísť o peniaze
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Blesk z jasného neba: Revolučná elektráreň dostala zelenú. Stojí za ňou Bill Gates
- Bol na mizine, dnes jeho spotrebiče zarábajú miliardy. Toto je príbeh génia, ktorý založil slávnu značku
-
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Rusom padla sánka. Jedna z najlepších stíhačiek USA dostane vlastnú „armádu dronov”
- Začala sa neviditeľná vojna o suroviny. Štyri veľmoci spustili tajný plán, aby odstavili Čínu
- Veľký operátor bije na poplach: Ak dostaneš takúto správu, rovno ju vymaž. Môžeš prísť o peniaze
- Uzavreli kvôli nemu Bratislavu a v Holíči postavili pancierový vlak. Akčný film so slovenskými koreňmi má prvý trailer
-
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
Budeme tankovať lacnejší benzín? OPEC+ spustil ropnú lavínu, ktorá ovplyvní aj Slovákov
Slováci sa dočkali. ZSSK chce konečne vyriešiť jeden z najväčších problémov cestujúcich
Slovenská vláda chce AI pod kontrolou. Vymenovala vlastného splnomocnenca
Po veľkom výpadku sa Praha opäť rozsvietila. Chaos však zanechal následky
ZSSK čelí kritike: Tisíce študentov prichádzajú o nárok na bezplatnú dopravu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP