Po škandále s predávaním informácií spoločnosti Cambridge Analytics sa neskôr ukázalo, že najväčšia sociálna sieť sveta chcela získať informácie za finančnú odmenu aj od maloletých používateľov. Súbor udalostí odsúdil spoločnosť v očiach celého sveta, vrátane technologických gigantov, no teraz to firma Marka Zuckerberga skúša podľa TechCrunch znova. Facebook ponúka novú a transparentnejšiu aplikáciu Study pre Android smartfóny, ktorá bude dospelým ľuďom platiť mesačné odmeny za ich dáta.

Na rozdiel od konania v minulosti si tentokrát vybral Facebook za účastníkov iba dospelých ľudí nad 18 rokov v USA a Indii, ktorých sa bude snažiť do programu prilákať prostredníctvom reklám.

Na projekte pritom spolupracuje so spoločnosťou Applause, ktorá je jeho partnerom a prostredníctvom jej webu sa môžu ľudia dostať do aplikácie Study, informuje Android Authority. Tá je dostupná iba pre Android, keďže Apple v iOS podobné pokusy Facebooku v minulosti stopol.

Facebook znova skúška predošlú taktiku. Tentokrát transparentnejšie

Každý používateľ, ktorý bude chcieť Facebooku odovzdať svoje dáta o používaní smartfónu, bude informovaný o tom, čo všetko tento program obsahuje a ako s ním môže skončiť. Aplikácia Study bude potom po nainštalovaní na zariadenie sledovať nainštalované aplikácie, frekvenciu ich používania, ale aj funkcie, ktoré obsahujú. Facebook bude tiež zvedavý na typ smartfónu, krajinu a sieť používateľa. Pre vyplácanie odmeny bude potrebný aj účet PayPal a spoločnosť si overí, či vek účastníka programu súhlasí s jeho profilovými informáciami.

Nenechaj si ujsť
Návod: Ako si verifikovať svoje konto na Facebooku? Nie je to jednoduché

Aplikáciu Study si môže z Obchodu Play stiahnuť každý, no až po overení prostredníctvom webu Applause sa do nej bude môcť prihlásiť. Zatiaľ nie je známe, akú presnú odmenu Facebook používateľom ponúka, no v predošlom prípade, kedy získaval dáta aj od maloletých, ponúkal mesačne 20 dolárov. Hoci mu v predošlých rokoch spôsobilo takéto konanie problémy, ktoré pretrvávajú dodnes, najväčšia sociálna sieť sa nevzdáva a skúša to znova, no tentokrát transparentnejším spôsobom.

Facebook tiež tvrdí, že aplikácia nebude zbierať heslá ani ID ľudí a rovnako tak nebude zozbierané informácie predávať tretím stranám ako to robil v minulosti. Aplikácia môže byť preň dôležitá aj pre budúce funkcie v jeho hlavnej aplikácii, kam môžu pribudnúť rôzne novinky. Po skúsenostiach z minulosti však môže byť voči tomu mnoho používateľov skeptických. Napriek tomu môže do aplikácie Study prilákať vďaka odmene mnoho ľudí, ktorí tak zapredajú svoje súkromné informácie za malú mesačnú odmenu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom