Smartfóny sa stali našim každodenným pomocníkom, ktorého používame takmer neprestajne, no existujú situácie, kedy by sme ich mali kvôli bezpečnosti odložiť stranou. Jedným z najviac diskutovaných a najčastejšie sa vyskytujúcich problémov v cestnej doprave je práve telefonovanie za volantom, ktoré bude polícia monitorovať ešte prísnejšie. Pre telefonovanie počas jazdy je možné využiť niekoľko efektívnych a bezpečných prostriedkov, ktorými vodič neporuší zákon a navyše ušetrí na pokute.

S nástupom mobilných telefónov a smartfónov sa začala situácia v doprave komplikovať. Zákony museli byť upravené o nové povinnosti vodičov, ktorí sa musia naďalej plne venovať riadeniu vozidla. Polícia už dlhé roky varuje na nezodpovednosť pri používaní mobilu za volantom, za čo hrozí nemalá finančná pokuta.

Hoci si to mnohí neuvedomujú, pozeraním sa na obrazovku smartfónu stratí šofér prehľad o dianí na ceste a krátka chvíľa pri písaní SMS-ky či zdvihnutí hovoru sa môže stať osudnou. Vodiči však majú k dispozícii mnoho spôsobov ako si počas jazdy zavolať a pritom splniť podmienky, ktoré ukladá zákon. Ten dáva do pozornosti zariadenia, ktoré sú svojim vyhotovením vhodné aj na telefonovanie v aute.

Podľa zákona č. 8/2019 Z. z. o cestnej premávke § 4 ods. 1 písm. c) je vodič povinný „venovať sa plne vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke“. Podľa ods. 2 písm. m) tohto zákona vodič „nesmie počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla“.

Pokiaľ by došlo k porušeniu tohto zákona, môže polícia udeliť po novom pokutu vo výške 50 € v blokovom a až 100 € v riadnom konaní. Čoskoro sa však tieto sadzby po schválení novely zákona zdvojnásobia. Aby vodiči teda na cestách pri riadení auta splnili zákon, môžu využiť niektoré z nasledujúcich možností pre bezpečné telefonovanie za volantom.

Slúchadlá s mikrofónom

Skvelým riešením, ako si pohodlne vybaviť počas šoférovania hovor a pritom nedržať svoj smartfón v rukách, je handsfree súprava. Káblovú súpravu slúchadiel s mikrofónom pritom kúpime už za pár eur a pripojiť ju k telefónu zvládne naozaj každý. Počas jazdy môže potom vodič pohodlne telefonovať so slúchadlom v uchu.

Takýto spôsob telefonovania za volantom je teda jedným z najlepších riešení ako predísť pokute a plne sa venovať riadeniu vozidla. Počas jazdy je však lepšie používať iba jedno zo slúchadiel, aby mohol v prípade potreby vodič reagovať za jazdy na zvukový signál blížiacej sa sanitky, polície, alebo hasičov.

Bluetooth slúchadlo

Ide o jedno z modernejších riešení pre telefonovanie za volantom, kedy šoféra neobmedzujú žiadne káble a prijímanie hovoru prebieha stlačením jediného tlačidla na bezdrôtovom slúchadle. To sa svojou konštrukciou bezpečne pripevňuje na ucho používateľa, pričom sa s telefónom spáruje prostredníctvom Bluetooth pripojenia.

Vďaka rozmanitosti ponuky na trhu dnes nie sú tieto doplnky vôbec drahé a kúpiť ich môžeme už za pár desiatok eur. Jediné, na čo musí vodič pred jazdou pamätať, je spárovať toto slúchadlo so svojim smartfónom, či mobilom, aby touto činnosťou opäť neporušil bezpečnosť premávky počas šoférovania.

Bluetooth reproduktor

Podobnú úlohu ako Bluetooth slúchadlo plní aj bezdrôtový reproduktor, ktorý však v aute umožní hlasitý odposluch. Týmto spôsobom sa v kabíne vytvorí podobná situácia ako keby sa vodič rozprával so spolujazdcom. Takéto zariadenia sa zväčša umiestňujú priamo na palubnú dosku, alebo slnečnú clonu.

Nenechaj si ujsť
[Aktualizované o vyjadrenie PZ] Natáčanie dopravnej nehody smartfónom: Radšej si dávaj pozor a nerob to, môžeš dostať pokutu

V obchode pričom stoja už pár desiatok eur, no všetko samozrejme závisí od požadovaných možností a kvality. V tomto prípade je lepšie využiť zariadenie na slnečnej clone, kde bude môcť mikrofón lepšie zachytiť hlas vodiča. Rovnako však pred jazdou netreba zabúdať na spárovanie reproduktora so smartfónom.

Zabudovaný systém Android Auto / Apple CarPlay

Už autá starších ročníkov boli v prémiovejšej výbave obohatené o handfree sadu pre telefonovanie, pričom zdvihnúť hovor bolo možné jediným tlačidlom na volante. Tento princíp sa zachoval dodnes, no bol vylepšený o moderné technológie a systémy, ktoré nájdeme už aj v dostupnejších autách. V praxi teda môže ísť o vstavaný systém priamo od automobilky, ktorý umožňuje pohodlné telefonovanie za volantom vďaka zabudovaným mikrofónom, alebo o systémy Android Auto a Apple CarPlay.

Ako už ich názov napovedá, tieto systémy sú určené pre smartfóny s najpoužívanejšími operačnými systémami na trhu. Pripojením smartfónu pritom vodič získa nielen možnosť bezpečného telefonovania za volantom, ale aj ďalšie užitočné funkcie napríklad pre prehrávanie hudby. Aj ovládanie autorádia vyžaduje istú dávku pozornosti. Aby toho nebolo málo, na trhu sa vyskytujú aj autorádia od výrobcov tretích strán s podporou systému Android Auto a Apple CarPlay. Ide však o pomerne drahé riešenie, ktoré neraz presiahne aj cenu staršieho auta.

A ako telefonujú policajti?

Viacerí vodiči sa pri pokute za telefonovanie za volantom obraňujú tvrdením, že to robia aj policajti. Neraz sa mnohým na cestách stáva, že vidia v policajnom aute šoférovať vodiča s telefónom pri uchu, no tu treba podotknúť, že ide o špecifický prípad, ktorý upravuje aj samotný zákon. V týchto výnimočných prípadoch tak môžu vodiči používať počas jazdy za volantom svoj smartfón, pokiaľ to je v súlade s výkonom ich služby.

Zobraziť celú galériu (3)
FB/Polícia Slovenkej republiky

Podľa zákona č.8/2019 ods. 2 písm. m) neplatí zákaz vykonávania činnosti, ktorá nesúvisí s riadením vozidla, teda aj používanie telefónu za volantom, pre „vodiča vozidla ozbrojených síl Slovenskej republiky, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Vojenskej polície, obecnej polície, Hasičského a záchranného zboru, ostatných hasičských jednotiek, Horskej záchrannej služby, záchrannej zdravotnej služby, banskej záchrannej služby, Vojenského spravodajstva a Slovenskej informačnej služby pri plnení svojich úloh“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP