Tisícky vodičov na slovenských cestách už neraz zažili kritickú situáciu, kedy boli svedkami, alebo prechádzali popri dopravnej nehode, s ktorou sa možno chceli podeliť aj so svojimi známymi. Vytiahnuť za volantom smartfón z vrecka však nie je rozhodne dobrý nápad, pretože týmto konaním môže vodič ohroziť okolitú dopravu a navyše môže na to doplatiť aj po finančnej stránke. Pokiaľ prechádzame autom popri dopravnej nehode, na natáčanie smartfónom radšej zabudnime a dokumentovanie nechajme na kompetentných policajtov.

Hoci už autom jazdím nejaký ten rok a tachometer sa pretočil o niekoľko desiatok tisíc kilometrov, ostražitosti na cestách nie je nikdy dosť. Podobne ako mnoho iných vodičov, aj ja som mnohokrát prechádzal popri dopravných nehodách a zopár z nich nebolo len obyčajným „ťukancom“.

Žiaľ, na cestách sa stávajú aj tragické situácie, ktoré majú rôzne príčiny. Zrejme nebudem jediný, ak poviem, že sa mi v tej chvíli preháňali hlavou rôzne negatívne myšlienky. Jedným z najhorších rozhodnutí, ktoré by som v tej chvíli mohol spraviť, by bolo vytiahnuť smartfón a celú nehodu počas prechádzania okolo natáčať.

Nahrávanie nehody nechajme na políciu

Je pravdou, že dnes môžeme smartfónom rýchlo natočiť každú situáciu, no v tomto prípade platí, že by sa mal vodič aj napriek vzniknutej dopravnej nehode pozorne venovať riadeniu svojho vozidla, pokiaľ je už na mieste polícia. Tá riadi okolitú dopravu, aby nevznikli ďalšie nebezpečne situácie, no tie bohužiaľ môžu vyvolať aj vodiči, ktorí si chcú nehodu predsa len natočiť na svoj smartfón. Okrem toho, že spomaľujú za nimi idúce vozidlá, ohrozujú týmto konaním aj ostatných, keďže sa primárne nevenujú len riadeniu auta.

Zobraziť celú galériu (3)
Polícia Slovenskej republiky/Facebook

Nenechaj si ujsť
Polícia SR ide po šíriteľoch hoaxov: Ak im dokážu vinu, môžu ísť aj do väzenia

So stále väčším množstvom áut na cestách a v mestách je potrebné venovať dopravnej situácii dostatočnú pozornosť a svoj smartfón nechať odpočívať vo vrecku či v stojane na palubnej doske. Tieto fakty často zdôrazňuje aj policajný zbor. Polícia však dáva do pozornosti aj to, že vodiči môžu za natáčanie a fotografovanie nehody dostať finančnú pokutu. Stalo sa tak aj pred pár dňami na diaľnici D1 pri Bratislave, keď z miesta nehody odišlo ľahších o niekoľko desiatok eur hneď niekoľko okoloidúcich vodičov. A dôvod? Natáčanie nehody smartfónom.

Zobraziť celú galériu (3)
Polícia Slovenskej republiky/Facebook

Na danú problematiku sme sa opýtali aj hovorcu PZ v Bratislave, Michala Szeiffa, ktorý sa pre FonTech.sk vyjadril, že len v bratislavskom kraji bolo kvôli porušeniu povinností vodičov spôsobených až 1 089 dopravných nehôd.

V zmysle zákona č. 8/2019 Z. z. o cestnej premávke § 4 ods. 1 písm. c) je vodič povinný  venovať sa plne vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke, taktiež v zmysle ods. 2 písm. m) vodič nesmie počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla.

V prípade, že vodiči si natáčajú na telefónny prístroj počas jazdy  rôzne udalosti, ktoré vznikajú  v dopravnom prostredí (napr. aj dopravné nehody) porušujú uvedené ustanovenia zákona o cestnej premávke a dopúšťajú sa priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky v zmysle  § 22 ods. 1 písm. l) zákona  č. 372/1990 Zb. o priestupkoch. Týmto svojim konaní (nevenovaním sa vedeniu vozidla, porušujú základné povinnosti vodiča) komplikujú situáciu v cestnej premávke, spomaľujú ju a vytvárajú kongescie a následne spôsobujú neraz aj škodové udalosti alebo dopravné nehody. 

V takýchto prípadoch hrozí bloková pokuta na mieste vo výške až do 50 eur a v správnom konaní až do 100 eur. V prípade, že vodiči prechádzajú miestom kde je dopravná nehoda alebo iná obdobná udalosť v cestnej premávke je potrebné, aby naopak venovali zvýšenú pozornosť pri prechádzaní daným úsekom, aby rešpektovali pokyny prítomných policajtov, prípadne ak je tam umiestnené prenosné dopravné značenie riadili sa ním.“ – vyjadril sa pre FonTech.sk Michal Szeiff z Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave.

Podľa novely zákona sa má taktiež zvýšiť pokuta za používanie smartfónov, ale aj iných zariadení za volantom. Z doterajšej sumy 50 € sa tak pokuta zvýši až na 100 € v blokovom konaní a zo 100 € na 200 € v riadnom konaní.

„Bude sa to týkať aj iných telekomunikačných, audiovizuálnych a obdobných zariadení, ktoré by nemali byť v ruke pri šoférovaní.“ – vyjadrila sa k zmenám Denisa Saková, ministerka vnútra Slovenskej republiky.

Natáčanie nehody smartfónom môže byť tiež považované za ohrozenie plynulosti cestnej premávky, kedy vodičovi hrozí pokuta podľa §9, odst.1 o spôsobe jazdy až 150 €. Jednoznačným verdiktom tak pri jazde autom naďalej ostáva vyvarovať sa nahrávaniu dopravných nehôd, venovať sa plne riadeniu vozidla a pokynom policajných zložiek na mieste nehody.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom