Podľa novej štúdie je však šanca na nájdenie životaschopných planét vo vesmíre výrazne vyššia ako sa predpokladalo. Len naša galaxia, známa ako Mliečna dráha, môže byť domovom miliárd planét podobných Zemi obiehajúcich okolo vlastných hviezd, kde sa môže vyskytovať život. S týmito informáciami prišli výskumníci Pensylvánskej štátnej univerzity, ktorí výsledky publikovali v časopise The Astronomical Journal.

Nová štúdia tak dokazuje, že vo vesmíre môže byť omnoho viac planét, ktoré môžu obsahovať istú formu života. Astrofyzici čerpali teórie z dát, ktoré im počas 10 rokov priniesol Keplerov teleskop pri svojej ceste vesmírom, kedy na odhaľovanie exoplanét pri hviezdach podobným nášmu Slnku využíval tranzitnú metódu. Tá mala zachytiť planéty prechádzajúce okolo hviezd, ktoré pri prechode spôsobili malý útlm svetla.

Množstvo planét podobným Zemi môže obsahovať život

Teleskop počas svojej cesty pozoroval celkovo 530 000 hviezd a našiel až 2 600 exoplanét, čo vedcom prinieslo nový pohľad na ich diverzitu. Taktiež sa zároveň potvrdilo, že mnoho z pozorovaných planét je podobných Zemi. To by v praxi znamenalo, že sa na nich môže vyskytovať život, avšak iba za podmienok, že majú atmosféru, aby udržali dostatok tepla a mohli obsahovať vodu v tekutej forme. Zároveň mnohé z nich obiehajú vo vzdialenosti od svojej hviezdy, ktorá by im umožnila udržať život.

Nenechaj si ujsť
Vedci zachytili viacero opakujúcich sa signálov z vesmíru. Ich pôvod ostáva veľkou záhadou

Objavené exoplanéty majú pritom veľkosť 3/4 našej Zeme alebo sú až 1,5-krát väčšie, pričom im trvá 237 až 500 dní, pokým dokončia svoju cestu okolo vlastnej hviezdy. Takéto podmienky sú zhruba pri 1 zo 6 hviezd. Výsledky štúdie potom môžu poslúžiť ako skvelý základ pre budúce vesmírne misie, ktoré budú mať za úlohu nájsť mimozemský život na potencionálne obývateľných planétach.

NASA už plánuje budúce vesmírne misie

Hľadanie takýchto planét je však zložité. Vedci preto navrhli simulačnú metódu, ktorá im má odhaliť dáta na základe miery výskytu planét v rôznych veľkostiach a ich vzdialenosti od hviezd. Pritom využili aj dáta z Keplerovho teleskopu a z kozmickej lode Gaia od Európskej vesmírnej agentúry. Napriek tomu, že teleskop odhalil tisíce planét, mnohé z nich sú príliš vzdialené na to, aby o nich mohli astronómovia zistiť bližšie detaily.

Vedci tak na základe získaných poznatkov odporúčajú pre budúce vesmírne misie, aby sa zamerali na skutočnú mieru výskytu planét, ktorá je od 1 planéty na každých 33 hviezd, až po 2 planéty na jedinú hviezdu, informovala Pensylvánska štátna univerzita v tlačovej správe. NASA a Národná akadémia vied však už teraz skúmajú návrhy misií, ktoré by v budúcnosti mohli odhaliť životaschopné planéty v našej Mliečnej dráhe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom